Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bienále mladého umění, plné krásných utopií

  11:43aktualizováno  11:43
Šestý ročník bienále mladého umění se jako tradičně koná v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí. Různé tendence současného umění tu ukazují stejní umělci jako loni.

Evžen Šimera - Transformace světla (2008) - z výstavy 6. bienále mladého umění Zvon 2008 | foto: Martin Polák

Většina z nich se řadí mezi laureáty či finalisty prestižní ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované výtvarníkům do 35 let. A tak se tu setkávají například "malíř nočních můr" Josef Bolf, "sociální umělkyně" Kateřina Šedá, "Dj’s Indie music" Jakub Hošek, "hravá" Eva Koťátková či "post-strukturalista" Ján Mančuška.

Jejich nové práce v mnoha případech vznikly přímo pro bienále. O charakteru přehlídky děl českých tvůrců vypovídá i skutečnost, že jejím autorem není historik umění ani "umělec - výstavkář", nýbrž filozof působící na Akademii věd Karel Císař.

Ján Mančuška - Ten druhý, diapozitivy, light-box (2007)Výtvarné umění u Zvonu tak leckde překračuje vlastní rámec v jeho klasickém pojetí a přiklání se ke konceptuální tendenci vycházející z (často utopické) myšlenky. Myšlenkový základ si propůjčuje jinde, například v architektuře (Barbora Klímová, Evžen Šimera), módě (Ludmila Smejkalová), sociologii (Kateřina Šedá) či politologii a lingvistice (Zbyněk Baladrán).

Zásluhu na příznivém hodnocení mají kromě dobré úrovně prací také členité prostory poskytující umělcům samostatný "chlívek", takže jejich díla lépe vyznívají.

Utopie soudržnosti
Matěj Smetana - My jsme svět (2008)V otevřeném atriu galerie pověsil Matěj Smetana na prádelní šňůru vlajky planety Země, jak je navrhli autoři vědeckofantastické literatury, vůdci náboženských sekt a jiní, kteří věří, že Země by měla mít planetární vlajku pro případ, že by navázala kontakt s mimozemskými civilizacemi. Vlajka tu tak dostává jiný charakter - jednotlivé země nerozděluje, nýbrž spojuje v jedno.

V prvním a druhém patře před vstupem do galerie Jesper Alvaer nenápadně upozorňuje návštěvníky, že vstoupí-li do galerie, stávají se její součástí. Umělcovo upozornění, nerozeznatelné od běžné galerijní grafiky, připomíná slova Marcela Duchampa, který kdysi řekl: "Umění je založeno na dvou pólech, jeden tvoří umělec a druhý divák."

Výstavu v galerii u Zvonu zahajuje loňská vítězka Chalupeckého ceny Eva Koťátková, která nechává návštěvníky vstupovat do galerie skrze dřevěný koridor. V následujícím sále se pak zamýšlí nad tématem pastí a pastiček. Ačkoli ne vždy jsou její tvůrčí myšlenky čitelné, instalace prací působí dokonale.

Další zajímavá ženská autorka, Ludmila Smejkalová, z několika sítotiskových pláten poskládala paravan a své náměty s ženskou sexualitou přenesla z "paravanu" na minišaty a sukně zavěšené na ramínku.

Práci s prostorem zajímavě prezentuje Evžen Šimera, který ve svém projektu Transformace světla reaguje na prostor gotické kaple. Světelný černý obelisk s prořezaným gotickým vzorem nechává napájet solárními panely, jež umístil na střechu domu u Zvonu. Obelisk je aluzí na novodobou podobu gotické vitráže.

Josef Bolf - Obývací pokoj, záběr z filmu (2008)Také Josef Bolf na bienále boduje - věrný estetice duševních temnot se poprvé představuje loutkovým filmem. Novým médiem tak uchopuje svá témata strachu a samoty, umocněná zneklidňující hudbou.

Nejuceleněji působí projekt Kateřiny Šedé nazvaný Furt dokola, který autorka za doprovodu šedesáti obyvatel Líšně představila u příležitosti letošního berlínského bienále. Prostřednictvím jednoduchých kreseb, vystřihovaných siluet, audio a videozáznamů živých akcí s obyvateli Líšně zkoumá možnosti překonávání bariér mezi lidmi. Šedé se daří proměňovat myšlenkovou utopii ve scény z každodenního života a každodennost vnímat jako bezedný rendlík inspirace.

6. bienále mladého umění Zvon 2008
Dům U Kamenného zvonu, Staroměstské náměstí 13, Praha 1, kurátor Karel Císař. Výstava trvá do 21. září, www.ghmp.cz
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz