Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bienále mladého umění, plné krásných utopií

  11:43aktualizováno  11:43
Šestý ročník bienále mladého umění se jako tradičně koná v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí. Různé tendence současného umění tu ukazují stejní umělci jako loni.

Evžen Šimera - Transformace světla (2008) - z výstavy 6. bienále mladého umění Zvon 2008 | foto: Martin Polák

Většina z nich se řadí mezi laureáty či finalisty prestižní ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované výtvarníkům do 35 let. A tak se tu setkávají například "malíř nočních můr" Josef Bolf, "sociální umělkyně" Kateřina Šedá, "Dj’s Indie music" Jakub Hošek, "hravá" Eva Koťátková či "post-strukturalista" Ján Mančuška.

Jejich nové práce v mnoha případech vznikly přímo pro bienále. O charakteru přehlídky děl českých tvůrců vypovídá i skutečnost, že jejím autorem není historik umění ani "umělec - výstavkář", nýbrž filozof působící na Akademii věd Karel Císař.

Ján Mančuška - Ten druhý, diapozitivy, light-box (2007)Výtvarné umění u Zvonu tak leckde překračuje vlastní rámec v jeho klasickém pojetí a přiklání se ke konceptuální tendenci vycházející z (často utopické) myšlenky. Myšlenkový základ si propůjčuje jinde, například v architektuře (Barbora Klímová, Evžen Šimera), módě (Ludmila Smejkalová), sociologii (Kateřina Šedá) či politologii a lingvistice (Zbyněk Baladrán).

Zásluhu na příznivém hodnocení mají kromě dobré úrovně prací také členité prostory poskytující umělcům samostatný "chlívek", takže jejich díla lépe vyznívají.

Utopie soudržnosti
Matěj Smetana - My jsme svět (2008)V otevřeném atriu galerie pověsil Matěj Smetana na prádelní šňůru vlajky planety Země, jak je navrhli autoři vědeckofantastické literatury, vůdci náboženských sekt a jiní, kteří věří, že Země by měla mít planetární vlajku pro případ, že by navázala kontakt s mimozemskými civilizacemi. Vlajka tu tak dostává jiný charakter - jednotlivé země nerozděluje, nýbrž spojuje v jedno.

V prvním a druhém patře před vstupem do galerie Jesper Alvaer nenápadně upozorňuje návštěvníky, že vstoupí-li do galerie, stávají se její součástí. Umělcovo upozornění, nerozeznatelné od běžné galerijní grafiky, připomíná slova Marcela Duchampa, který kdysi řekl: "Umění je založeno na dvou pólech, jeden tvoří umělec a druhý divák."

Výstavu v galerii u Zvonu zahajuje loňská vítězka Chalupeckého ceny Eva Koťátková, která nechává návštěvníky vstupovat do galerie skrze dřevěný koridor. V následujícím sále se pak zamýšlí nad tématem pastí a pastiček. Ačkoli ne vždy jsou její tvůrčí myšlenky čitelné, instalace prací působí dokonale.

Další zajímavá ženská autorka, Ludmila Smejkalová, z několika sítotiskových pláten poskládala paravan a své náměty s ženskou sexualitou přenesla z "paravanu" na minišaty a sukně zavěšené na ramínku.

Práci s prostorem zajímavě prezentuje Evžen Šimera, který ve svém projektu Transformace světla reaguje na prostor gotické kaple. Světelný černý obelisk s prořezaným gotickým vzorem nechává napájet solárními panely, jež umístil na střechu domu u Zvonu. Obelisk je aluzí na novodobou podobu gotické vitráže.

Josef Bolf - Obývací pokoj, záběr z filmu (2008)Také Josef Bolf na bienále boduje - věrný estetice duševních temnot se poprvé představuje loutkovým filmem. Novým médiem tak uchopuje svá témata strachu a samoty, umocněná zneklidňující hudbou.

Nejuceleněji působí projekt Kateřiny Šedé nazvaný Furt dokola, který autorka za doprovodu šedesáti obyvatel Líšně představila u příležitosti letošního berlínského bienále. Prostřednictvím jednoduchých kreseb, vystřihovaných siluet, audio a videozáznamů živých akcí s obyvateli Líšně zkoumá možnosti překonávání bariér mezi lidmi. Šedé se daří proměňovat myšlenkovou utopii ve scény z každodenního života a každodennost vnímat jako bezedný rendlík inspirace.

6. bienále mladého umění Zvon 2008
Dům U Kamenného zvonu, Staroměstské náměstí 13, Praha 1, kurátor Karel Císař. Výstava trvá do 21. září, www.ghmp.cz
Hodnocení: 80 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz