Bienále grafického designu v Brně

Bienále grafického designu v Brně - Z výstavy 22. mezinárodní bienále grafického designu v Brně (13. června 2006) | foto: Radek Miča, MF DNES

Bienále designu letos vyhrál plakát

Trendy v současném designu přináší 22. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2006. Přehlídka je rozmístěna ve třech budovách Moravské galerie.

Letošními laureáty Velké ceny se stali Artur Rebelo a Liza Ramalho z Portugalska, kteří mezinárodní porotu zaujali plakátem Love Tavora.

Přehlídka prací v Pražákově paláci, Uměleckoprůmyslovém muzeu, Místodržitelském paláci a navíc v Design centru České republiky, potrvá do 15. října.

Podle ředitele Moravské galerie Marka Pokorného se může bienále, jehož první ročník se uskutečnil v roce 1963, významem poměřovat například s karlovarským filmovým festivalem.

"Jeho největší efekt je v tom, že dostáváme světový design do Česka a český do zahraničí," dodává místopředseda organizačního výboru bienále Tomáš Machek.

Od Česka po Čínu
Letošní ročník organizátoři věnují především plakátům a informační a reklamní grafice. Hlavní výstavou je soutěžní přehlídka Bienále Brno 2006, která představuje nejaktuálnější trendy v grafickém designu.

Do soutěže vybrala porota díla 109 autorů. Celkem se o účast ucházelo sedm set tvůrců z 46 zemí světa. Na přehlídce jsou nejčastěji zastoupeni tvůrci z České republiky, Japonska, Švýcarska, Číny a Íránu.

"Výjimečným projektem a novinkou letošního bienále je přehlídka Grafický design v bílé krychli," říká kurátorka celého bienále Marta Sylvestrová. Přehlídka však nabízí řadu dalších doprovodných výstav. Například expozice Práce z Číny sleduje proměnu místního tradičního grafického designu a vlivy západních kultur.

Představeny budou i práce minulé laureátky Velké ceny Bienále Brno 2002 Catherine Zask, či tvorba členů mezinárodní poroty. Expozice z cyklu Osobnosti českého grafického designu pak přibližuje celoživotní tvorbu jednoho z nejvýznamnějších domácích tvůrců – Milana Grygara.

Plné vstupné na výstavy do Uměleckoprůmyslového muzea a Pražákova paláce činí 80 korun, 70 korun zaplatí návštěvníci Místodržitelského paláce. Zájemci si také mohou pořídit permanentku v hodnotě 300 korun, která je opravňuje ke vstupu do všech prostor Moravské galerie po dobu trvání Bienále Brno 2006.