Tvůrci Bibliofairu knihovny nahradit neplánují. Ilustrační foto

Tvůrci Bibliofairu knihovny nahradit neplánují. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Co mají v knihovně sousedé? Startuje síť Bibliofair, jež spojí čtenáře

  • 4
Daniel Chabr studoval ještě vloni dvě vysoké školy naráz. Když si spočítal, kolik zaplatí za skripta a učebnice, rozhodl se vymyslet nějaký zlepšovák. A naprogramoval speciální internetovou knihovnu. Nazval ji Bibliofair a nyní spolu s kamarádem vývojářem Tadeášem Petákem spouští její ostrý provoz.

Více než 8000 elektronických knih

Věděli jste, že elektronické knihy jsou o 30-40% levnější než tištěné knihy? Přesvědčte se sami na KnihyiDNES.cz.

"Je to rozhraní, přes které si lidé mohou půjčovat, prodávat i darovat knihy, které mají doma, nebo tak získat ty, které potřebují," vysvětluje nyní už zaměstnanec úspěšné počítačové firmy.

Systém je jednoduchý - do databáze na stránkách je možné zadat názvy knih, jež má člověk doma a chce se jich zbavit, popřípadě je chce půjčit. V seznamu už je třeba Moodyho Život po životě k darování, k půjčení třeba romány nobelisty Marii Vargas Llosy ve španělském originále i Tolkienovy nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě. U každého titulu se přitom zobrazí mapa, kde je zakresleno místo domácí knihovny, v níž se daný titul nachází.

Zakladatelé služby plánují, že se díky jejich novince propojí stovky domácích knihoven, bude tak možné s trochou nadsázky procházet čtení, jež mají doma vaši sousedé. Nebo lidé z druhého konce republiky, kam se chystáte na dovolenou - čtení si člověk naplánuje k půjčení až přímo na místě.

"Ale neděláme si iluze, že bychom nějak zásadně suplovali veřejné knihovny, počítáme s tím, že aplikaci využijí hlavně studenti k výměně odborných publikací," uvažuje Chabr.

Za jakých podmínek se budou knihy půjčovat, si musí vyjednat sami uživatelé, je na nich, zda se domluví například na nějaké vratné záloze.