Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické hrátky studentů DAMU

  0:05aktualizováno  0:05
- Ve svatém písmu Starého zákona schází Mojžíš z hory Sinaj, maje v rukou kamenné desky po obou stranách popsané písmem Božím a nese je izraelskému lidu, aby z nich předčítal moudrá slova Hospodina. V pojetí studentů čtvrtého ročníku DAMU se Mojžíš zmítá tři metry nad zemí na provazovém žebříku, maje v zubech gramofonovou desku a neštastně z ní čte o zákazu ciloložství a to například s milenkou svého otce a bratra nebo s jejich pány. ..."co tedy potom zbyde," posteskne si jeden z herců. Takto svérázné je ztvárnění biblických příběhů v divadelním představením nazvaném Goldbergovské variace.

Dobře napsaná hra židovského autora George Taboriho, který je jedním z mála současných světových autorů vážných témat, se stala námětem pro ročníkovou práci studentky režie DAMU Evy Leinweberové. "Biblické téma je samozřejmě samo o sobě vážné, ale Tabori ho napsal tak, že si s ním herci na divadle mohli pohrát a byl prostor k tomu udělat představení humorně," říká režisérka hry Eva Leinweberová.

Děj se odehrává v Jeruzalémě během zkoušek na představení, jehož základním tématem a textem je Bible. Energický režisér Jay se pokouší spolu se svým asistentem Goldbergem zinscenovat stěžejní momenty obsažené ve Starém a Novém zákoně. Neobvyklý vztah těchto dvou mužů, kteří oba zasvětili život divadlu, i když každý po svém, je další dějovou linií.

Goldbergovské variace k divákovi na jednu stranu promlouvají prostřednictvím moudrostí vyňatých z židovských a křesťanských dějin a na druhou stranu ukazují paradoxy, jež se sebou tyto moudrosti nesou. Jelikož v představení herci ztvárňují dva naprosto odlišné světy - jeden, který začíná stvořením světa a končí ukřižováním Ježíše a druhý, současný svět plný pokušení - mají herci možnost hrát vlastně dvě role najednou. A tak herci vystupující v tomto představení zároveň prahnou po pochopení významu desatera přikázání a na druhou stranu podléhají třeba chvíli radostnému opojení z drog.

Přestože výkony některých herců, a to hlavně ženské části, nejsou příliš vyvážené, hra je velmi dynamická a Jiří Zeman v roli Goldberga se na jevišti pohybuje velice suverénně. Stejně tak je dobrý výkon Eduarda Jenického představujícího režiséra Jaye, jehož postavě je však dán na jevišti největší prostor k tomu, aby své herecké umění předvedl.

Goldbergovské variace v podání divadelní skupiny čtvrtého ročníku DAMU, která od začátku roku vystupuje jako Divadlo Na blízko, můžete vidět každý měsíc v experimentálním prostoru klubu Roxy.

Ukázka z představení Goldbergovské variace

Během přípravy scény v ráji

Jedna z ženských rolí v podání Denisy Nové

Eduard Jenický představující režiséra Jaye

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz