Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biblické hrátky studentů DAMU

  0:05aktualizováno  0:05
- Ve svatém písmu Starého zákona schází Mojžíš z hory Sinaj, maje v rukou kamenné desky po obou stranách popsané písmem Božím a nese je izraelskému lidu, aby z nich předčítal moudrá slova Hospodina. V pojetí studentů čtvrtého ročníku DAMU se Mojžíš zmítá tři metry nad zemí na provazovém žebříku, maje v zubech gramofonovou desku a neštastně z ní čte o zákazu ciloložství a to například s milenkou svého otce a bratra nebo s jejich pány. ..."co tedy potom zbyde," posteskne si jeden z herců. Takto svérázné je ztvárnění biblických příběhů v divadelním představením nazvaném Goldbergovské variace.

Dobře napsaná hra židovského autora George Taboriho, který je jedním z mála současných světových autorů vážných témat, se stala námětem pro ročníkovou práci studentky režie DAMU Evy Leinweberové. "Biblické téma je samozřejmě samo o sobě vážné, ale Tabori ho napsal tak, že si s ním herci na divadle mohli pohrát a byl prostor k tomu udělat představení humorně," říká režisérka hry Eva Leinweberová.

Děj se odehrává v Jeruzalémě během zkoušek na představení, jehož základním tématem a textem je Bible. Energický režisér Jay se pokouší spolu se svým asistentem Goldbergem zinscenovat stěžejní momenty obsažené ve Starém a Novém zákoně. Neobvyklý vztah těchto dvou mužů, kteří oba zasvětili život divadlu, i když každý po svém, je další dějovou linií.

Goldbergovské variace k divákovi na jednu stranu promlouvají prostřednictvím moudrostí vyňatých z židovských a křesťanských dějin a na druhou stranu ukazují paradoxy, jež se sebou tyto moudrosti nesou. Jelikož v představení herci ztvárňují dva naprosto odlišné světy - jeden, který začíná stvořením světa a končí ukřižováním Ježíše a druhý, současný svět plný pokušení - mají herci možnost hrát vlastně dvě role najednou. A tak herci vystupující v tomto představení zároveň prahnou po pochopení významu desatera přikázání a na druhou stranu podléhají třeba chvíli radostnému opojení z drog.

Přestože výkony některých herců, a to hlavně ženské části, nejsou příliš vyvážené, hra je velmi dynamická a Jiří Zeman v roli Goldberga se na jevišti pohybuje velice suverénně. Stejně tak je dobrý výkon Eduarda Jenického představujícího režiséra Jaye, jehož postavě je však dán na jevišti největší prostor k tomu, aby své herecké umění předvedl.

Goldbergovské variace v podání divadelní skupiny čtvrtého ročníku DAMU, která od začátku roku vystupuje jako Divadlo Na blízko, můžete vidět každý měsíc v experimentálním prostoru klubu Roxy.

Ukázka z představení Goldbergovské variace

Během přípravy scény v ráji

Jedna z ženských rolí v podání Denisy Nové

Eduard Jenický představující režiséra Jaye

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz