Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bible a graduál se staly památkami

  19:58aktualizováno  19:58
Olomouc - Tři nové kulturní památky získala Olomouc. Unikáty, tři starověké rukopisy, které ministerstvo kultury zařadilo na seznam nejcennějších dokladů minulosti, jsou uloženy v olomoucké Státní vědecké knihovně. Ministerstvo prohlásilo za kulturní památky Bibli boskovskou, dvoudílnou Bibli olomouckou a Graduál loucký, které jsou prvními tisky z fondů Státní vědecké knihovny, které získaly toto ocenění. Čím jsou tyto tři tisky tak pozoruhodné, že získaly mimořádný statut?

"Jedná se o velice hodnotné rukopisy z patnáctého století. Obě bible jsou dokladem vysoké kulturní vyspělosti českých zemí doby lucemburské. Graduál je příkladnou ukázkou pronikání myšlenkových vlivů italské renesance do oblastí severně od Alp," odůvodnila rozhodnutí Jaroslava Stöcklová, vedoucí oddělení ochrany kulturních památek ministerstva kultury.

Všechny tři památky jsou vzácné a k vidění bývají jen velmi zřídka. "Běžní návštěvníci knihovny je mají možnost spatřit pouze na ojedinělých výstavách či při Dnech evropského dědictví," řekl Vladimír Klásek z vědecké knihovny. Mimořádnou příležitostí, kdy se mohli lidé s těmito tisky seznámit, byla výstava moravské gotiky v Muzeu umění. Olomouckou bibli mohli také obdivovat příchozí na právě skončené výstavě v Římě, kam výběr gotiky v závěru loňského roku doputoval.

Právě zahraniční expozice navíc dokazuje, že vzácné tisky mají i po mnoha staletích nejen význam historický, ale do dnešních dnů dávají i politický přesah. Kunsthistorik Ivo Hlobil, který se na výstavě moravské gotiky podílel, totiž právě na příkladu Olomoucké bible upozornil i na změnu pohledu Vatikánu na Jana Husa a husitství. "Olomoucká bible představená v Římě je totiž psána česky, s úpravami z doby Husovy a podle jeho názorů na český jazyk," upozorňuje Hlobil, podle kterého by podobná prezentace sotva byla možná, kdyby se církevní kruhy nezačaly dívat na slavné období českých dějin trochu jinak než dříve. Kdo se nestihl podívat na exponáty na výstavě, nemusí čekat na další mimořádnou příležitost. O památkách se totiž podrobně zmiňuje i katalog, který Muzeum umění k výstavě vydalo. Součástí textu jsou i barevné reprodukce, představující unikátní ilustrace.

Bible boskovská
Bible boskovská byla zhotovena kolem roku 1420 na přání bohatých šlechticů. Je psána česky, novým diakritickým pravopisem, pro některého Husova přívržence, jako protiváha k latinským biblím jiných členů královského dvora. Použitým písmem je kaligrafická bastarda. Dílo obsahuje nejstarší, v úplnosti zachovaný český biblický překlad druhé redakce. Prologem k Exodu je Husův Kratší výklad Desatera. Výzdobu tvoří padesát figurálních miniatur, jednatřicet figurálních iniciál a šest ornamentálních iniciál. Titulní list se sedmi sdruženými medailony znázorňuje stvoření světa. Iluminace jsou dílem vícera malířů. Hlavním autorem byl takzvaný Mistr Mandevillova cestopisu.

Bible olomoucká
Dvousvazková Bible olomoucká je psána kaligrafickou bastardou a obsahuje český překlad první redakce. Byla zhotovena v letech 1413 až 1417 podle předlohy ze čtrnáctého století pro některý z moravských klášterů. Diakritický pravopis byl uplatněn pouze částečně a nejmenovaný písař Bible olomoucké má nejkrásnější písmo české bastardy václavského období. Výzdoba, tvořená třiasedmdesáti ilustracemi, je poměrně skromná s epicky pojatými scénami. Výjimkou je miniatura, kterou namaloval Mistr Martyrologia geronského.

Graduál loucký
Graduál loucký, pocházející z konce patnáctého století, byl nazván podle místa svého vzniku v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma. Dílo napsal písař Egidius Has, klerik padovské diecéze, na objednávku louckého opata Pavla XIX. Text graduálu doprovází několik desítek miniatur. Iluminace obsahují i světské motivy a kromě tradičních náboženských témat se zde objevují i podobizny místních řeholníků.

Stvoření světa dle Bible olomoucké, která byla zařazena na seznam kulturních památek

Stvoření světa dle Bible boskovické, která byla zařazena na seznam kulturních památek

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz