Bezkonkurenční přírodovědné fotky

V září na český trh vtrhne česká mutace světoznámého přírodovědného měsíčníku National Geographic. Češi budou po Polácích teprve druhým národem bývalého východního bloku, který si bude moci v tomhle 114 let starém žlutém magazínu číst ve vlastním jazyce. National Geographic chystá na září velkou kampaň. Jako její předzvěst ve čtvrtek v pražském Karolinu začala fotografická výstava Stále je co objevovat. Výběr prací předních fotografů časopisu je zde prezentován do poloviny září.
Podívejte se do fotogalerie na ukázky z výstavy.

Část fotek si svou českou premiéru odbyla v dubnu v brněnské Nové radnici. Přivezla je sem společnost ZES Brno, která je získala od společnosti National Geographic Society. S českou pobočkou vydavatele magazínu pak brněnská firma pro Prahu vybrala větší kolekci. Kurátor výstavy Pavel Radosta tvrdí, že kvalita zvětšenin je díky speciální laserové technologii dovedena téměř k dokonalosti.

Chodba v historických prostorách Karolina je rozdělena na dvě tematické části. Její levá část je věnována fotografiím lidí, pravá životu zvířat. Až na výjimky nejde o náhodné momentky (jako v případě reprodukované havárie letadla), ale o výstupy až několik měsíců trvající práce v dost tvrdých podmínkách. Fotografové kvůli snímku zlézají hory, brodí se v bystřinách, potápějí se v jezerech, běhají za bouřky po skalách. Náklady na jednu takovou reportáž dosahují tisíce dolarů.

V přilehlé místnosti Karolina se během výstavy promítá sestřih z dokumentárních filmů společnosti National Geographic Channel, návštěvníci zde mohou také „listovat“ elektronickým archivem 112 ročníků magazínu. Zároveň se na výstavě prodává kniha Divoká příroda ve fotografii, první publikace, kterou National Geographic vydal v češtině.

Jako doprovodný program výstavy se v Karolinu uskuteční tři besedy: 15. srpna s Miroslavem Cabanem o výstupu na Mount Everest „alpskou cestou“ bez použití kyslíkových přístrojů, o šest dnů později s fotografem Janem Šibíkem o jeho reportážních cestách a 5. září se Stevem Lichtagem o filmování podmořského světa.
 
Společnost National Geographic Society byla založena roku 1888. Časopis pro své členy začala vydávat ve stejném roce, ale fotografie se v něm poprvé objevily až v roce 1905. Dnes vychází v nákladu přes šest a půl milionu výtisků a je považován za jeden z nejlepších magazínů s bezkonkurenčním prostorem pro přírodovědné fotografie.

Další informace na www.stalejecoobjevovat.cz

Návštěvnice výstavy Stále je co objevovat, která v pražském Karolinu představuje snímky z časopisu National Geographic.

Fotografie na výstavě Stále je co objevovat v pražském Karolinu jsou většinou velkoformátové, plocha některých snímků dosahuje téměř dvou metrů čtverečních.

Nejlepší fotografie časopisu National Geographic, které jsou k vidění na výstavě v pražském Karolinu, zapůjčil přímo vydavatel tohoto slavného magazínu. Většina snímků je v Česku k vidění poprvé.

Ukázka z výstavy Stále je co objevovat časopisu National Geographic v pražském Karolinu.

Ukázka z výstavy Stále je co objevovat časopisu National Geographic v pražském Karolinu.

Ukázka z výstavy Stále je co objevovat časopisu National Geographic v pražském Karolinu.

Ukázka z výstavy Stále je co objevovat časopisu National Geographic v pražském Karolinu.

Jodi Cobb, Papua - Nová Guinea, 1998. Ukázka z výstavy Stále je co objevovat časopisu National Geographic v pražském Karolinu.

Robert W. Madden - Guatemala, 1976. Ukázka z výstavy Stále je co objevovat časopisu National Geographic v pražském Karolinu.