RECENZE: Ben Foster beze stop. Důkaz, že Žižka si vybral silného hráče

  • 1
Americký snímek Beze stop, který by jinak vstoupil do našich kin nenápadně, dostal injekci diváckého zájmu díky současnému natáčení velkofilmu Jan Žižka.

Oba tituly totiž spojuje Ben Foster v hlavní roli – a komorní portrét otce, jenž nutí dceru k životu mimo civilizaci, dává jasně najevo, že český vojevůdce našel silného hráče.

Fosterův hrdina v příběhu Beze stop je málomluvný, výrazově střídmý, ve vzájemné komunikaci spíše odevzdaný. I dávné trauma, které ovdovělého tatínka dospívající dívky dovedlo k samotářskému životu v lesích, je jen matně naznačeno – díkybohu. Z hercovy tváře, ale také z projevu tehdy sedmnáctileté Thomasin McKenzie v roli dcery vyčte divák vše, co potřebuje vědět. Zejména vzájemnou oddanost, která činí rozhodnutí, kde a jak budou dál žít, ještě bolestnějším. Bez nadbytečných slov i slz, v civilně věcné tónině, kterou s sebou přináší věčný útěk dobrovolných tuláků před zákonem a sociální péčí.

Slabší, respektive průhlednější je zápletka sama. Má stejné východisko jako předloňský hraný snímek Tohle je náš svět, případně český dokument Stále spolu: tedy otce, kteří se rozhodnou vychovávat své potomky v naprosté přírodní izolaci, daleko od světa konzumu.

Na rozdíl od jejich posedlosti se Fosterův hrdina projevuje jen jako umírněný podivín, naopak společný všem třem historkám je logický vývoj – srážka s rodičovskou autoritou během dospívání, kdy děti zatouží žít jako ostatní.

Beze stop

60 %

USA, 2018, 119 min

Režie: Debra Granik

Předloha: Peter Rock (kniha)

Scénář: Debra Granik, Anne Rosellini

Hrají: Ben Foster, Thomasin McKenzie, Jeff Kober, Dale Dickey, Isaiah Stone, Michael Draper, Dana Millican, Ayanna Berkshire, Spencer S. Hanley

Kinobox: 70 %

IMDb: 7.1

Režisérka Debra Graniková se prakticky vzdala jiných variant než volby mezi ohrožením svobody a životů, takže sází na neuspěchanou náladu, malé radosti, soukromé rituály, bizarní setkání s vesměs ochotnými chápavými lidmi a na přírodu v její idylické i mrazivé podobě. Ve finále však čistou robinzonádu trosečníků moderní doby nechává až příliš důkladně vyznít, jako by takzvaně malý film chtěla zviditelnit alespoň dvouhodinovou délkou, čímž mu škodí.