Bez sponzorů ani ránu, natož předpověď počasí

Ano, chápeme, že Česká televize to má těžké. Ano, když sledovanost padá, je každá koruna dobrá. Ano, ČT si jistě přilepší jen tam, kde může a musí, nejsme přece z těch, kdo by zprivatizovali vlastní babičku, natož televizní kapličku. Ale přesto přese všechno: opravdu musí mít snad už každý druhý pořad sponzora?

Možná jde o rafinovaný programový záměr ČT, který jsme ještě neprokoukli a jenž má divácký zážitek umocnit. Pamětnický pořad Úsměvy nám přinášejí vitamíny - třeba jsou proti divácké skleróze. Zpravodajství sponzoruje banka - snad aby bylo jasno, že veškeré informace jsou spolehlivé, neboť kryté peněžní rezervou. Předpověď počasí platí zase pilulky - zřejmě zabírají na kolísání tlaku. Oscarový film Anglický pacient uvedla kosmetika - asi aby chladivou mastí tišila hrdinovy válečné popáleniny. A tak by se dalo pokračovat donekonečna.

Aspoň sobotní pořad Na kus řeči, poslední televizní setkání s Vlastimilem Brodským, se obešel bez vemlouvavého sponzoringu - jinak by musela Kavčí hory hanba fackovat. Stačilo však, že hned po odeznění posmrtné pocty udeřila jásavá upoutávka na příští sobotní pořad Jsou hvězdy, které nehasnou. Brodský měl černý humor rád, ale tohle už nebyl smích, nýbrž nevkus bez mozku a taktu.

Ani na Nově asi není vše do růžova, jestliže Vladimír Železný ve Volejte řediteli pocítil nutnost otřít se o vysílání Hvězdných válek na veřejnoprávní stanici, přestože mu díru do koláče neudělaly, a okatě podpořit sesterskou slovenskou televizi Joj, jejíž vlažné divácké přijetí prý zkresluje nepřesný výzkum bez peoplemetrů. Z Prahy se těžko soudí, nakolik Bratislava jásá nad dovozem ze stařičkých nováckých skladů, ale díky za zprávu, že už i Slovensko má pořad Čo na to riaditel. Z Česka do světa opravdu vyvážíme jen ty nejlepší nápady!

Prima včera ukončila prestižní cyklus Hitlerovy ženy, který při nákupech slavně „vyfoukla“ Kavčím horám a pak neslavně uváděla v neděli ráno. Na ČT mohly být Hitlerovy ženy podobnou ozdobou hlavních časů jako Rudí vůdci, neboť v obou případech jde o zářný návod, jak v historii zdánlivě obehrané objevovat překvapivé prvky a ještě je přitažlivě prodat. Stačí zlidšťující detaily, třeba pas emigrující Marlene Dietrichové, v němž se hvězda udělala o pár roků mladší.

Pobaví i bližší dějiny. ČT 2 zopakovala Tarantinův film Pulp Fiction v témže balení jako loni, i s provokativním dokumentem o násilí v umění Krvavý brak. Co se za rok změnilo? Jen to, že televize už dávají ke sporným pořadům varování „pro děti nevhodné“, ale jinak Pulp Fiction zůstalo skvělým dílem, Krvavý brak chytrým dokumentem - a národ si dál užívá brakových krváků ve velkém.

,