Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běž, chlapče, běž! A malý hrdina z varšavského ghetta utíká o život

  13:58aktualizováno  13:58
Dítě musí předčasně dospět, aby přežilo. To je osud malého utečence z varšavského ghetta, který z knihy přešel do koprodukčního filmu s dvojčaty v hlavní roli. Snímek Běž, chlapče, běž zrežíroval nositel Oscara Pepe Danquart.

Loni v češtině vyšel asi nejslavnější román Uriho Orleva Ostrov v Ptačí ulici, nyní jde do našich kin snímek podle jiné autorovy předlohy, ale na podobné téma. Příběh Běž, chlapče, běž natočil režisér Pepe Danquart, nositel Oscara za krátký hraný film Černý pasažér, a před pár dny okouzlil diváky na zlínském festivalu. Do distribuce zatím vstoupil v Polsku, Německu či Izraeli, tedy v zemích, jichž se osud spisovatele i hrdiny jeho knihy důvěrně dotýká.

Soucit i zrada

Chlapci z filmu je teprve devět let, když roku 1942 uprchne z varšavského ghetta. V lesích se s jinými židovskými dětmi snaží přežít. Přespávají ve větvích, živí se lovem či krádežemi, nicméně promrzlý vyhladovělý hoch si nakonec zvolí návrat do civilizace. A v obavě, aby ve vesnicích našel pomocníky, změní si jméno a vydává se za katolického sirotka. Nalezne soucit, obětavost, ale také zradu.

"Snímek vypráví prostě, jednoduše, nevymýšlí žádné ozdoby, na mnohé postavy dá rychle zapomenout, ale jeho silná naléhavost vítězí," shodují se zahraniční recenze. Oceňují zejména prvky humoru a zranitelnost, nikoli však slabost v podání malého herce.

Přesněji herců. Kvůli náročnosti role se v ní museli střídat bratři, dvojčata Kamil a Andrzej Tkaczovi. Společně přijeli z Varšavy na zlínský festival a vyprávěli, že se potkali i s autorem předlohy, "tím pánem, co žije v Izraeli".

Ghetto na vlastní kůži

Uri Orlev, laureát ceny Hanse Christiana Andersena, je jedním z nejvýznamnějších světových autorů píšících knihy o holokaustu pro děti a mládež. Půdorys jeho příběhů je zpravidla obdobný, třeba vysoce ceněný a rovněž zfilmovaný Ostrov v Ptačí ulici vypráví příhody jedenáctiletého chlapce, který poté, co bylo potlačeno povstání ve varšavském ghettu, dál přežívá v jeho ruinách. Osaměle - a vynalézavě, jako malý válečný blíženec Robinsona Crusoa.

Fotogalerie

Není divu, že se Orlev k historii stále vrací. Sám ve varšavském ghettu skončil s mladším bratrem a maminkou, pak je již bez matky převezli do koncentračního tábora Bergen-Belsen, který byl osvobozen v dubnu 1945.

V dospělosti napsal desítky románů pro děti a dospívající, přeložené do více než třiceti jazyků. Sedm z nich se vrací ke druhé světové válce, nicméně Orlev sám sebe nepovažuje za kronikáře holokaustu. "Psát o vlastním dětství je podobné jako pohybovat se po tenkém ledě zamrzlého jezera. Člověk nesmí našlapovat příliš ztěžka," vysvětlil svou vypravěčskou metodu.

Kniha Běž, chlapče, běž vyšla v roce 2001, devět let nato vydal příběh Homeward from the Steppes of the Sun. Jeho hrdinou je pro změnu pětiletý kluk, který uprchl s matkou a sestrami do širých kazašských stepí, kde objevuje ztracený ráj svého dětství.

Orlev, rodným jménem Jerzy Henryk Orlowski, získal za svou tvorbu více než čtyřicet cen ve světě i v Izraeli, kde našel domov. Žije v Jeruzalémě, překládá polskou literaturu do hebrejštiny, pečuje o vnoučata. A když nepíše, vypráví před kamerou: stal se jednou z dvanácti osobností přeživších holokaust, které vyzpovídal filmař Isaac Hertz pro svůj dokumentární projekt nazvaný Život je zvláštní.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Najdete na iDNES.cz