Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běž, chlapče, běž! A malý hrdina z varšavského ghetta utíká o život

  13:58aktualizováno  13:58
Dítě musí předčasně dospět, aby přežilo. To je osud malého utečence z varšavského ghetta, který z knihy přešel do koprodukčního filmu s dvojčaty v hlavní roli. Snímek Běž, chlapče, běž zrežíroval nositel Oscara Pepe Danquart.

Loni v češtině vyšel asi nejslavnější román Uriho Orleva Ostrov v Ptačí ulici, nyní jde do našich kin snímek podle jiné autorovy předlohy, ale na podobné téma. Příběh Běž, chlapče, běž natočil režisér Pepe Danquart, nositel Oscara za krátký hraný film Černý pasažér, a před pár dny okouzlil diváky na zlínském festivalu. Do distribuce zatím vstoupil v Polsku, Německu či Izraeli, tedy v zemích, jichž se osud spisovatele i hrdiny jeho knihy důvěrně dotýká.

Soucit i zrada

Chlapci z filmu je teprve devět let, když roku 1942 uprchne z varšavského ghetta. V lesích se s jinými židovskými dětmi snaží přežít. Přespávají ve větvích, živí se lovem či krádežemi, nicméně promrzlý vyhladovělý hoch si nakonec zvolí návrat do civilizace. A v obavě, aby ve vesnicích našel pomocníky, změní si jméno a vydává se za katolického sirotka. Nalezne soucit, obětavost, ale také zradu.

"Snímek vypráví prostě, jednoduše, nevymýšlí žádné ozdoby, na mnohé postavy dá rychle zapomenout, ale jeho silná naléhavost vítězí," shodují se zahraniční recenze. Oceňují zejména prvky humoru a zranitelnost, nikoli však slabost v podání malého herce.

Přesněji herců. Kvůli náročnosti role se v ní museli střídat bratři, dvojčata Kamil a Andrzej Tkaczovi. Společně přijeli z Varšavy na zlínský festival a vyprávěli, že se potkali i s autorem předlohy, "tím pánem, co žije v Izraeli".

Ghetto na vlastní kůži

Uri Orlev, laureát ceny Hanse Christiana Andersena, je jedním z nejvýznamnějších světových autorů píšících knihy o holokaustu pro děti a mládež. Půdorys jeho příběhů je zpravidla obdobný, třeba vysoce ceněný a rovněž zfilmovaný Ostrov v Ptačí ulici vypráví příhody jedenáctiletého chlapce, který poté, co bylo potlačeno povstání ve varšavském ghettu, dál přežívá v jeho ruinách. Osaměle - a vynalézavě, jako malý válečný blíženec Robinsona Crusoa.

Fotogalerie

Není divu, že se Orlev k historii stále vrací. Sám ve varšavském ghettu skončil s mladším bratrem a maminkou, pak je již bez matky převezli do koncentračního tábora Bergen-Belsen, který byl osvobozen v dubnu 1945.

V dospělosti napsal desítky románů pro děti a dospívající, přeložené do více než třiceti jazyků. Sedm z nich se vrací ke druhé světové válce, nicméně Orlev sám sebe nepovažuje za kronikáře holokaustu. "Psát o vlastním dětství je podobné jako pohybovat se po tenkém ledě zamrzlého jezera. Člověk nesmí našlapovat příliš ztěžka," vysvětlil svou vypravěčskou metodu.

Kniha Běž, chlapče, běž vyšla v roce 2001, devět let nato vydal příběh Homeward from the Steppes of the Sun. Jeho hrdinou je pro změnu pětiletý kluk, který uprchl s matkou a sestrami do širých kazašských stepí, kde objevuje ztracený ráj svého dětství.

Orlev, rodným jménem Jerzy Henryk Orlowski, získal za svou tvorbu více než čtyřicet cen ve světě i v Izraeli, kde našel domov. Žije v Jeruzalémě, překládá polskou literaturu do hebrejštiny, pečuje o vnoučata. A když nepíše, vypráví před kamerou: stal se jednou z dvanácti osobností přeživších holokaust, které vyzpovídal filmař Isaac Hertz pro svůj dokumentární projekt nazvaný Život je zvláštní.
Nejčtenější

Alkohol může být zrádný, popsal David Švehlík Za scénou

Švehlík byl ve Varech hostem natáčení dalšího dílu našeho pořadu Za scénou,...

Ve čtvrtek do českých kin zamíří snímek Úsměvy smutných mužů, který vznikl podle stejnojmenné knihy spisovatele Josefa...

Sen, Hamlet i Romeo a Julie. Kupte lístky na Shakespeara s exkluzivní slevou

Tereza Voříšková a Jan Sklenář jako Romeo a Julie na Letních shakespearovských...

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Vedle letošní novinky Dobrý konec všechno spraví s Martinem...Zemřel herec Václav Glazar, proslavil se v kostýmu jeptišky v Kameňáku

Z filmu Kameňák

Václav Glazar zemřel ve středu, bylo mu 65 let. Informaci přinesl režisér Zdeněk Troška, jehož série filmových Kameňáků...

Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

Vysněný projekt? Svého Dona Quijota jsem nesnášel, přiznává Gilliam

Režisér Terry Gilliam a herečka Joana Ribeiro přijeli do Varů představit snímek...

Nezavítal k nám zdaleka poprvé, rozhodně ale patřil k nejzábavnějším hostům letošního karlovarského festivalu. Terry...

Příšerky vyhrály, Hotel Transylvánie 3 zlákal do kin 93 tisíc diváků

Záběr z animovaného filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Letně vyprázdněné sály se zase jednou zaplnily. Zasloužila se o to strašidla z premiérové animované pohádky Hotel...

RECENZE: Lolitka a zasmušilý šarmér. Za polské Studené války studí i city

Záběr z filmu Studená válka

Před pěti lety dostal Paweł Pawlikowski Oscara za film Ida, letos vezl z Cannes cenu pro nejlepšího režiséra za...

Najdete na iDNES.cz