Za adaptaci divadelní hry Odcházení udělila porota in memoriam Cenu Josefa

Za adaptaci divadelní hry Odcházení udělila porota in memoriam Cenu Josefa Škvoreckého exprezidentu Václavu Havlovi. Při předávání cen Trilobit ji 28. ledna v Berouně převzala Dagmar Havlová. | foto: ČTK

V Berouně se poklonili Janu Němcovi, za Havla převzala cenu jeho žena

  • 0
Český filmový a televizní svaz FITES udělil Cenu Vladislava Vančury režiséru Janu Němcovi. Za přínos české a světové kinematografii v oblasti hrané, dokumentární a experimentální tvorby jej odměnil v sobotu večer v Berouně v rámci vyhlašování výročních cen Trilobit.

"Už v roce 1968 jsem dostal Trilobita s Ester Krumbachovou za Démanty noci a Mučedníky lásky," řekl Němec, který si ceny Vladislava Vančury nesmírně váží. "Je to velká čest," dodal k ocenění, které před ním převzali například Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Krejčík, Jiří Hubač, Věra Chytilová a Arnošt Lustig.

Filmový režisér Jan Němec loni vydal knihu povídek Nepodávej ruku číšníkovi

Loni v létě oslavil Němec pětasedmdesátiny. Jeho kariéru přerušila normalizace, v roce 1974 emigroval do Německa a pak do USA. Po návratu těžko hledal témata, která by přitáhla kritiku a diváky. Průlom přišel snímkem Noční hovory s matkou v roce 2000, na který navázal filmy Krajina mého srdce, Toyen a Heart Beat 3D. Němec získal řadu cen, medaili Za zásluhy mu udělil v roce 2002 prezident Václav Havel.

Právě ten byl v sobotu vyznamenán in memoriam, když mu porota v čele s dokumentaristkou Olgou Sommerovou udělila Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci divadelní hry Odcházení. Ocenila důsledné dodržení karnevalové poetiky v této hořce groteskní výpovědi o světě moci i důkaz, že absurdita zůstává realitou dneška. Cenu převzala Dagmar Havlová. Vyjádřila přesvědčení, že tento snímek docení další generace.

Cena i pro Rajčana a kolekci 60 tisíc plakátů

Předány byly také tři ocenění nesoucí v názvu exprezidentovo jméno. FITES jimi upozornil na díla s přínosem občanské společnosti. Prvními držiteli jsou tvůrci televizních cyklů Nedej se a Přidej se. Dramaturg Pavel Bezouška a dokumentaristky Soňa Göblová a Zdeňka Jelenová naplňují veřejnou službu v kritické reflexi ekologických problémů s přesahem do celospolečenských a politických témat.

Porota udělila mimořádnou cenu Pavlu Rajčanovi za badatelskou a kurátorskou práci při vybudování kolekce 60 tisíc filmových plakátů a uspořádání stovky výstav v Česku i ve světě.

Na ceremoniálu bylo uděleno pět cen Trilobit. Filmař Jan Švankmajer ji získal za obrazotvornost, podvratný humor a invenci, s nímž film Přežít svůj život nahlíží do lidské psychiky a stírá hranice mezi realitou a snem. Za nesentimentální reflexi umělce, který v dokumentu I am Like a Tiger vlastní tvorbou statečně bojuje se smrtí, byl oceněn Tomáš Škrdlant. Miloš Zvěřina převzal Trilobita za originální zpracování tématu holokaustu prostřednictvím animace dětských kreseb ve filmu Helga L-520 a Martin Mareček za autentické a vtipné vylíčení netradiční humanitární pomoci v Africe v dokumentu pod Sluncem tma.

Oceněna byla i Zuzana Liová za režijně, herecky a scenáristicky čisté pojetí filmu Dům. Tento její snímek byl v lednu oceněn v Palm Springs a v Terstu. "Nyní bude uveden na festivalu v Göteborgu a na dvou amerických přehlídkách. Dá se říci, že stále se někdo hlásí a náš snímek chce," dodala Liová.

Miroslav Krobot ve filmu Dům

Také Švankmajer se svým filmem Přežít svůj život hodně cestuje. "Ten film se promítá na festival a retrospektivách po celém světě. Teď jsem byl ve Španělsku a předtím v Japonsku. Zájem o něj je, ale finance z něj neplynou. Ideální by bylo, kdyby vydělal na další film, ale to se bohužel žádnému mému snímku nepodařilo," dodal Švankmajer.

,