Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bernhard se proti své vůli vrací na rakouské scény

  18:27aktualizováno  18:27
Rakouský dramatik Thomas Bernhard se deset let po své smrti, před níž v závěti zakázal uvádění a vydávání svých děl v Rakousku, začíná vracet na jeviště své nenáviděné i milované vlasti. V uplynulém desetiletí byly Rakušanům dopřány jen reprízy čtyř jeho her, uvedených ještě před skonem tohoto neúprosného kritika oficiálního Rakouska v únoru 1989.
Inscenace v repertoáru vídeňského Burgtheatru (na scéně Akademietheatru) držel i přes zákaz plynoucí z Bernahrdovy závěti německý ředitel Claus Peymann, který uvedl ve světové premiéře deset z osmnácti autorových her. Náměstí Hrdinů se dočkalo 118 a Německá tabule o polednách dokonce 240 vyprodaných představení. Stovky repríz zažil i Divadelník či Ritter, Dene, Voss, s nimiž Burgtheater hostoval i v Praze. Ostatní Bernhardovy hry ale Rakušané znají vesměs už jen z vyprávění či četby. Za inscenacemi svého nejvýznamnějšího dramatika museli jezdit do ciziny, a když s jeho posledním kusem Alžběta II. hostovalo v Bratislavě berlínské Schillerovo divadlo, pořádaly se do slovenské metropole z Vídně autobusové zájezdy.
Pokusy o nové inscenace v Rakousku donedávna oba správci Bernhardovy pozůstalosti - nevlastní bratr Peter Fabjan a majitel německého nakladatelství Suhrkamp Siegfried Unseld - tvrdě potírali. Například lineckému divadlu Phoenix vyměřil soud statisícovou pokutu. Zato knižní vydání (vesměs u Suhrkampa) Bernhardových textů byla a jsou v Rakousku volně v prodeji. Loni však Fabjan a Unseld založili Nadaci Thomase Bernharda, jejímž prostřednictvím je možné autorovu závěť právně obejít. Ta už na podzim povolila několik nastudování jeho her v Rakousku. Stát, s nímž se Bernhard rozkmotřil, sice nadaci dotuje, ta je ale "v autorově duchu" soukromým právním subjektem, nezávislým na rakouské vládě.
Triumfální návrat autora do země, na niž dávno před smrtí zanevřel, již ale nepřestal milovat, zahájila v listopadu inscenace režiséra Philippa Tiedemanna s názvem Claus Peymann si koupí kalhoty a jde se mnou pojíst v Akademietheatru. Postavu Peymanna v ní ztvárnila herečka Kirsten Deneová.
Sám Peymann v Burgtheatru v polovině ledna uvedl nové nastudování starší hry Bernhardovy Před penzí. Tu poprvé inscenoval před dvaceti lety ve Stuttgartu, odkud pro vídeňskou verzi převzal tehdejší obsazení. "Vlastně touto inscenací jen plním Bernhardovo osobní poslední přání," tvrdí Peymann s tím, že na smrt nemocný autor po premiéře Náměstí Hrdinů v listopadu 1988 řekl: "Teď ještě musí přijít Před penzí!" Bernhard touto "komedií německé duše" reagoval na aféru badensko-württemberského premiéra Hanse Filbingera. Ten v roce 1978 odstoupil, když vyšlo najevo, že na sklonku války jako vojenský soudce odsoudil k smrti zběhlého námořníka. (U Bernharda soudní prezident před penzí a bývalý důstojník SS Rudolf Höller každoročně slaví Himmlerovy narozeniny.
Zatímco řada německých médií Peymannovu neo-inscenaci chválí coby "triumfální návrat Bernharda", rakouský tisk sází uštěpačné soudy. "Druhý chod chutná tak hrozně dobře jako obsah postarší bomboniéry," tvrdí liberální Der Standard. Konzervativní Die Presse píše o "špatném režijním konci hry ve Vídni."
Štafetu nových Bernhardových inscenací v Rakousku příští sezonu převezme vídeňský Volkstheater, který uvede jeho satiru na sebevzhlíživost německých básníků Nad všemi vrcholky vládne klid. Klagenfurtské Zemské divadlo zase plánuje inscenaci komedie Ignorant a šílenec.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz