Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bernhard se proti své vůli vrací na rakouské scény

  18:27aktualizováno  18:27
Rakouský dramatik Thomas Bernhard se deset let po své smrti, před níž v závěti zakázal uvádění a vydávání svých děl v Rakousku, začíná vracet na jeviště své nenáviděné i milované vlasti. V uplynulém desetiletí byly Rakušanům dopřány jen reprízy čtyř jeho her, uvedených ještě před skonem tohoto neúprosného kritika oficiálního Rakouska v únoru 1989.
Inscenace v repertoáru vídeňského Burgtheatru (na scéně Akademietheatru) držel i přes zákaz plynoucí z Bernahrdovy závěti německý ředitel Claus Peymann, který uvedl ve světové premiéře deset z osmnácti autorových her. Náměstí Hrdinů se dočkalo 118 a Německá tabule o polednách dokonce 240 vyprodaných představení. Stovky repríz zažil i Divadelník či Ritter, Dene, Voss, s nimiž Burgtheater hostoval i v Praze. Ostatní Bernhardovy hry ale Rakušané znají vesměs už jen z vyprávění či četby. Za inscenacemi svého nejvýznamnějšího dramatika museli jezdit do ciziny, a když s jeho posledním kusem Alžběta II. hostovalo v Bratislavě berlínské Schillerovo divadlo, pořádaly se do slovenské metropole z Vídně autobusové zájezdy.
Pokusy o nové inscenace v Rakousku donedávna oba správci Bernhardovy pozůstalosti - nevlastní bratr Peter Fabjan a majitel německého nakladatelství Suhrkamp Siegfried Unseld - tvrdě potírali. Například lineckému divadlu Phoenix vyměřil soud statisícovou pokutu. Zato knižní vydání (vesměs u Suhrkampa) Bernhardových textů byla a jsou v Rakousku volně v prodeji. Loni však Fabjan a Unseld založili Nadaci Thomase Bernharda, jejímž prostřednictvím je možné autorovu závěť právně obejít. Ta už na podzim povolila několik nastudování jeho her v Rakousku. Stát, s nímž se Bernhard rozkmotřil, sice nadaci dotuje, ta je ale "v autorově duchu" soukromým právním subjektem, nezávislým na rakouské vládě.
Triumfální návrat autora do země, na niž dávno před smrtí zanevřel, již ale nepřestal milovat, zahájila v listopadu inscenace režiséra Philippa Tiedemanna s názvem Claus Peymann si koupí kalhoty a jde se mnou pojíst v Akademietheatru. Postavu Peymanna v ní ztvárnila herečka Kirsten Deneová.
Sám Peymann v Burgtheatru v polovině ledna uvedl nové nastudování starší hry Bernhardovy Před penzí. Tu poprvé inscenoval před dvaceti lety ve Stuttgartu, odkud pro vídeňskou verzi převzal tehdejší obsazení. "Vlastně touto inscenací jen plním Bernhardovo osobní poslední přání," tvrdí Peymann s tím, že na smrt nemocný autor po premiéře Náměstí Hrdinů v listopadu 1988 řekl: "Teď ještě musí přijít Před penzí!" Bernhard touto "komedií německé duše" reagoval na aféru badensko-württemberského premiéra Hanse Filbingera. Ten v roce 1978 odstoupil, když vyšlo najevo, že na sklonku války jako vojenský soudce odsoudil k smrti zběhlého námořníka. (U Bernharda soudní prezident před penzí a bývalý důstojník SS Rudolf Höller každoročně slaví Himmlerovy narozeniny.
Zatímco řada německých médií Peymannovu neo-inscenaci chválí coby "triumfální návrat Bernharda", rakouský tisk sází uštěpačné soudy. "Druhý chod chutná tak hrozně dobře jako obsah postarší bomboniéry," tvrdí liberální Der Standard. Konzervativní Die Presse píše o "špatném režijním konci hry ve Vídni."
Štafetu nových Bernhardových inscenací v Rakousku příští sezonu převezme vídeňský Volkstheater, který uvede jeho satiru na sebevzhlíživost německých básníků Nad všemi vrcholky vládne klid. Klagenfurtské Zemské divadlo zase plánuje inscenaci komedie Ignorant a šílenec.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz