Berlinale: zatím bez favoritů

Berlín - Dvaapadesátý ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale včerejškem vstoupil do své druhé poloviny. Soutěž o Zlaté a Stříbrné medvědy zatím nemá - kromě francouzského snímku Francoise Ozona 8 žen - jasné kandidáty na ceny. Vcelku překvapivě se k horkým kandidátům sošek včera odpoledne připojilo třetí, a zatím nejlepší ze čtyř soutěžních děl pořadatelské země - film Halbe Treppe režiséra Andrease Tresena, čestného laureáta zde udílené Ceny Andrzeje Wajdy.

V typicky „východoněmeckých“, stále nevzhledných kulisách Frankfurtu nad Odrou rozehrál zkušený režisér v tragikomickém rytmu čtyřúhelník dvou párů středního věku a docela zaujal kombinací situačního humoru a okamžiků drásavé beznaděje.

Mnohem více se naopak čekalo od amerického soutěžního filmu Lasse Hallströma Shipping News. Navzdory výtečnému hereckému obsazení (Kevin Spacey, Judi Denchová, Julianne Mooreová, Cate Blanchettová) se příběh bojácného redaktora černé kroniky a jeho rodiny nezbavil rozvleklosti své literární předlohy.

Na rozdíl od zatím víceméně vlažně přijímané soutěže si udržuje hlavní nesoutěžní část přehlídky Panorama pozoruhodnou úroveň předchozích ročníků. Svědčí o tom například brazilský snímek Golden Gate o dvou desetiletých zlodějíčcích z Ria nebo francouzský Swing v režii Tonyho Gattlifa, který v příběhu dospívajícího chlapce a zhruba stejně staré cikánky přináší i pozoruhodné ukázky romské hudby.

Z nesoutěžních děl upoutala i původní verze Amadea Miloše Formana, prodlužující známý snímek podle Shafferova scénáře zhruba o dvacet minut. „V osmdesátých letech jsme se báli trápit diváka bezmála tříhodinovým filmem, navíc kostýmovaným příběhem hudebního skladatele,“ poznamenal v Berlíně Forman. „Díky nosičům DVD stálo zato film zkompletovat, ale budeme jej takto uvádět právě pouze na discích.“

Nesoutěžní část Berlinale obohatil i oscarový favorit Čistá duše režiséra Rona Howarda, jejž včera přijel propagovat sám hlavní představitel Russell Crowe.

Ve stínu těchto hvězd se letos opět krčí česká reprezentace. Nejenže nové vedení festivalu nevybralo žádný náš film do hlavních sekcí, ale i účast na zdejším trhu je žalostná. Filmexport nabízí Cabriolet a Vyhnání z ráje, novojičínská firma Albrecht Média alespoň uspořádala dvě projekce Z pekla štěstí II, kdežto Česká televize díky drasticky seškrtanému rozpočtu na činnost Telexportu prakticky na Berlinale neexistuje, což lze vnímat i jako porušení jejího veřejnoprávního poslání.

A ministerstvo kultury stále nedokáže financovat ani stánek na trhu, čímž se Česká republika při své filmové prezentaci v Berlíně dostala i za země bývalé Jugoslávie či pobaltské státy.