Berlinale nabídlo velké hvězdy, ale malé filmy - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Berlinale nabídlo velké hvězdy, ale malé filmy

  1:00
Letošní Berlinale akcentovalo hollywoodské a francouzské hvězdy i nevalné filmy. Nicméně dobrá díla se dala vidět.

Filmový festival Berlinale 2007 - výzdoba v ulicích | foto: Reuters

Charizmatický, ale také náladový šéf Berlinale Dieter Kosslick tentokrát – na rozdíl od loňského kvalitního ročníku – řadu pozoruhodných filmů a opravdových objevů umístil nikoli do soutěže, nýbrž do vedlejších sekcí Panorámy a Fóra mladého filmu.

Do hlavní přehlídky vybral čtyři americké a čtyři francouzské snímky, jediný německý a dále málo zdařilou německo-rakouskou koprodukci rakouského režiséra Stefana Ruzowitzkého Padělatelé. Přitom nejméně jeden další německý film – totiž Madony režisérky Marie Spethové – měl reálnou šanci na získání jedné z festivalových cen, avšak uveden byl ve Fóru.

Za této konstelace pomohl zachovat tvář festivalu, jehož 57. ročník skončil o víkendu, předseda poroty – americký režisér a scenárista Paul Schrader: při udílení cen preferoval díla autorských filmařů a prakticky ignoroval nejen své americké a francouzské kolegy včetně Jacquesa Rivetta nebo Françoise Ozona či Stevena Soderbergha. V jednom z interview Schrader sdělil svoji strategii: ceny potřebují neznámé talenty, nikoliv renomovaní filmaři.

Tradice a modernita
Tuyino manželství čínského režiséra Wanga Quan’ana získalo po zásluze nejvyšší ocenění. Tvůrce, jehož dva předchozí filmy byly s úspěchem uvedeny ve vedlejších sekcích Berlinale, situoval svůj nynější film do Vnitřního Mongolska, severozápadní oblasti Číny, jejíž venkovští obyvatelé se živí chovem ovcí.

Sebevědomá Tuya žije ve stepi spolu s tělesně postiženým manželem, dvěma dětmi a stádem ovcí. Vzhledem k tomu, že poblíž její jurty není studně, musí denně absolvovat desítky kilometrů na velbloudu, aby přivezla ovcím vodu.

Po těžkém onemocnění se Tuya rozhodne k odvážnému kroku: začne hledat druhého manžela, který by se staral nejen o rodinu, nýbrž i o jejího muže-invalidu, kterého nehodlá odpustit.

Výchozí situací si Wang otevřel možnost dvojí konfrontace: jednak mezi existencí ve stepi s jejími po staletí neměnnými rituály a rychle se měnícím životem ve městě, jednak mezi vahou tradiční instituce manželství a konáním hrdinky, která – hnána pudem sebezáchovy – tuto instituci neguje.

Wang klade důraz na autenticitu rurálního společenství a na peripetie Tuyi, která se nemůže rozhodnout mezi manželstvím z lásky a sňatkem z rozumu. Jeho dramaticky i vizuálně precizně vybudovanému filmu lze jen vytknout, že se problémů vyvolaných razantní ekonomickou transformací země dotýká pouze okrajově a vyhýbá se sebemenší kritice společenských poměrů.

Jemnost a brutalita
Snímky Yella režiséra Christiana Petzolda a Dobrý pastýř, druhá režijní práce Roberta De Nira, byly po zásluze považovány za kandidáty na nejvyšší ocenění.
Petzold, jeden z kmotrů takzvané berlínské filmařské školy, předloni na Berlinale představil dílo Přízraky.

Hlavním hrdinou režisérova nynějšího filmu je mladá žena Yella, která se po krachu manželovy firmy ve východoněmeckém Winterbergu, sužovaném padesátiprocentní nezaměstnaností, rozhodne partnera opustit a hledat štěstí na západ od Labe. Přesídluje do Hannoveru, kde zažívá řadu racionálně nevysvětlitelných událostí – jejich rozluštění přináší až poslední scéna.

Impulzem k nezvyklé kompozici příběhu byla režisérovi povídka Ambrose Bierceho a její filmová adaptace režírovaná roku 1962 Robertem Enricoem pod názvem Soví řeka. Petzold tentokrát ještě důsledněji precizuje svůj rukopis stírající hranice mezi světem reálným a imagovaným. Nina Hossová, jeden z největších talentů německého filmu a divadla, obdržela Cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

Tříhodinový epos Dobrý pastýř zachycuje na osudech nadaného básníka a pozdějšího sekčního šéfa CIA vznik a vývoj této organizace v letech 1939–1961. Scénář vykazující strukturu  politického thrilleru, který proti hollywoodským konvencím žánru postrádá pozitivního hrdinu, inscenuje De Niro s mimořádným smyslem pro vnitřní proměny postav.

Edward (Matt Damon), homo poeticus yalské univerzity, který chce být věrný mravnímu odkazu svého otce, se v soukolí organizace transformuje v ledově chladného, zarytě mlčenlivého "úředníka". Jako šéf kontrašpionáže se rychle naučí jednat za všech okolností s vědomím, že strategie CIA někdy toleruje jakékoli prostředky.

Zápletka se točí kolem hledání osoby, která vyzradila místo a datum vylodění kubánských emigrantů při invazi do Zátoky sviní v roce 1961. De Niro přesvědčivě ukázal, že mechanismy absolutní oddanosti bezskrupulózní organizaci vedou k proměně lidské osobnosti v psychickou zrůdu. Herecký kolektiv Dobrého pastýře získal Zvláštní cenu poroty za mimořádný umělecký příspěvek.

Čas a chvění
Jedním z největších překvapení festivalu se stal film Ten druhý od třiatřicetiletého Argentince Ariela Rottera. Již první scéna v sobě nese tajemství: Juan, muž středního věku, se v ordinaci oční lékařky loučí se ženou (s manželkou či milenkou?), která mu oznamuje, že je těhotná. On odjíždí z Buenos Aires autobusem na krátkou služební cestu do provincie. Po příjezdu zjistí, že jeho soused v autobusu je mrtev.

Juan odchází, aniž zavolá lékaře, ale na hotelovou přihlášku napíše jméno mrtvého, které si přečetl na jeho zavazadle. Tento akt v něm vyvolá pocit svobody bez hranic. Zůstává ve městě, mění hotely, vymýšlí si různé identity. Se zájmem a s otevřeností vůči světu se toulá prázdnými ulicemi, má příležitostný sex a pocítí opětovně těsnou blízkost smrti. Jsme svědky hry, nebo životní krize? Do poslední sekvence nás Rotter ponechává na pochybách o záměrech a životní orientaci hlavní postavy.

Julio Chávez (Cena za nejlepší mužský herecký výkon) interpretuje Juana minimalistickými gesty jako charizmatického člověka oscilujícího mezi sebejistotou a rozpaky, mezi odstupem a příchylností. Titul Ten druhý je radikálním filmem, jehož lakonický styl může inspirovat i jiné tvůrce. Nikoli náhodou v sobě nese něco z mysteria velké argentinské literatury – tušíme echo tajemných světů Jorge Luise Borgese a hádankovitých příběhů Julia Cortazára. Právem film Ten druhý obdržel Velkou cenu poroty.

Hrabalův stín
Menzelova adaptace Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále byla uvedena den před skončením festivalu. Po skromné filmové stravě předchozích dnů byla na novinářské projekci i na tiskové konferenci nejen chválena, nýbrž vedle Dobrého pastýře a Yelly i pasována na žhavého kandidáta nejvyššího ocenění.

Na rozdíl od českého publika zde nikomu nevadilo, že Menzel nejlepší Hrabalovu prózu filmově přečetl se smířlivým mrknutím oka, otupil její tragikomické ostří a obšťastnil ji takřka selankovitým koncem. Menzelovy vysoké šance nakonec zmařilo výše zmíněné odhodlání předsedy festivalové poroty.

Pro Menzela štěstí v neštěstí? Nebo neštěstí v krátkodechém štěstí? Jednodenní festivalovou peripetií Anglického krále se vlastně naplnilo životní motto Hrabalova pikolíka Jana Dítěte. Možná, že tomuto berlínskému intermezzu asistoval spisovatelův stín, usmívající se ze záhrobí stejně mnohoznačně jako jeho filmový dvojník Oldřich Kaiser.

Autor:
Rozstřel: Tereza Kerndlová - include | (1:17) | video: iDNES.tv

Už nejsme takový krávy, Tereza Kerndlová vzpomněla na Zeťovou i dětství na lodi

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Anička tušila, že jsme poslední, kdo zachytil její hlas, vzpomíná na duet Lipo

Emotivní píseň Jsi ve mně napořád, kterou s Annou Julií Slováčkovou v únoru 2025 nahrál zpěvák, raper a skladatel Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je o ztrátách, o koloběhu života. V souvislosti...

Karel IV. nebyl dobrý král, českým zemím udělal medvědí službu, říká Vondruška

Premium

Spisovatel Vlastimil Vondruška brzy vydá poslední díl své Lucemburské epopeje Otec vlasti. Tvrdí, že Největší Čech Karel IV. nebyl dobrý král. „Nebyl politikem, který by s rozmyslem jednal ve jménu...

Rozloučení s Annou Julií Slováčkovou nebude veřejné. Nechtěla to, uvedl otec

Pouze v okruhu rodiny a přátel se uskuteční poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou a herečkou Annou Julií Slováčkovou. Sama si to prý tak přála a vše přesně popsala. Včetně přání, aby se tak stalo...

RECENZE: Koncert Pártlové připomínal televizní estrádu. Chyběla jen Bohdalová

Premium

„To nejlepší máš za sebou! Dneska to fakt nebude prdel! Jdi s každým, kdo tě má rád! Udělej si to sama!“ To jsou některá z odvážných hesel, která se objevovala na světelné tabuli před koncertem...

RECENZE: Hříchy bez kouzla. S Kurtem Weillem si Kožená moc nerozumí

Pěvkyně Magdalena Kožená si celou svou kariéru vybírá repertoár uvážlivě, moc chyb neudělala. Některé ale přece. Jako nyní, když s Českou filharmonií interpretovala Sedm smrtelných hříchů od Kurta...

13. dubna 2025  18:55

Mám rád absurditky a nápady na hraně. „Detektiv z Midsomeru“ o řehotu i nástupci

Premium

Britský herec Neil Dudgeon už čtrnáct let vyšetřuje vraždy v Midsomeru a stále jich nemá dost. Tento herec, jinak inspektor John Barnaby, přijel do Prahy představit novou, už čtyřiadvacátou sezonu...

13. dubna 2025

Pět Oscarů. Jak Přelet nad kukaččím hnízdem změnil život Miloše Formana

Exkluzivní podcast Miloš Forman: Drž se toho snu přibližuje v šesti epizodách fascinující život jednoho z našich nejvýznamnějších filmových režisérů. Čtvrtý díl se zaměří na zásadní zlom v jeho...

13. dubna 2025  14:10

Druhá řada The Last of Us je tu. Tvůrci slibují atmosféru nejlepšího dílu Hry o trůny

Zoufalství a opuštěnost lidstva v nehostinném světě prý ještě lépe vykreslí očekávaná druhá série televizního počinu The Last of Us. Tvůrci se prý mimo jiné inspirovali ve slavné epizodě Hardhome ze...

13. dubna 2025  10:30

GLOSA: Byl jsem rád divnej. Po 25 letech jsem se poprvé podíval na Samotáře

Premium

„Tys neviděl Samotáře?!“ Už ani nevím, kolikrát jsem tuhle větu během pětadvaceti let od premiéry filmu slyšel. Po ujištění, že opravdu ne, a že tudíž tu kterou narážku v hovoru nechápu, následovalo...

13. dubna 2025

RECENZE: Umučen revoluční lůzou. Román Vlasta sleduje Burianův vrchol i pád

Premium

Spisovatel a historik Dalibor Vácha dokázal už párkrát, že prózu umí na výbornou: od výstavby textu přes osobnostní profil hrdiny až po prokreslení atmosféry. Volil vždycky atraktivní témata,...

12. dubna 2025

Kapitán Canuck se vrací. Kanadský superhrdina se postavil Trumpovi

Kanadský komiksový superhrdina Kapitán Canuck, který letos slaví 50 let od svého vzniku, se těší návratu na výsluní. Spolutvůrce postavy Richard Comely tvrdí, že za to patří poděkování americkému...

12. dubna 2025  11:02

RECENZE: Koncert Pártlové připomínal televizní estrádu. Chyběla jen Bohdalová

Premium

„To nejlepší máš za sebou! Dneska to fakt nebude prdel! Jdi s každým, kdo tě má rád! Udělej si to sama!“ To jsou některá z odvážných hesel, která se objevovala na světelné tabuli před koncertem...

12. dubna 2025  10:22

TELEVIZIONÁŘ: Než se objeví bílý kouř. Oscarové Konkláve volí papeže

Člověk může brát filmové Oscary jakkoli s rezervou, nicméně soška udělená za nejlepší scénář zpravidla znamená, že je text opravdu chytrý. Což je případ Konkláve, jehož televizní premiéru nasazuje od...

12. dubna 2025

Karel IV. nebyl dobrý král, českým zemím udělal medvědí službu, říká Vondruška

Premium

Spisovatel Vlastimil Vondruška brzy vydá poslední díl své Lucemburské epopeje Otec vlasti. Tvrdí, že Největší Čech Karel IV. nebyl dobrý král. „Nebyl politikem, který by s rozmyslem jednal ve jménu...

11. dubna 2025

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

RECENZE: To bude hit. Mornštajnové Hanu hrají na Vinohradech jako rodinnou fresku

Premium

Jevištní adaptací bestselleru Aleny Mornštajnové Hana našlo pražské Divadlo na Vinohradech patrně vděčný divácký hit. Nabídne v něm působivé herecké výkony i intimní příběh na pozadí velkých dějin.

11. dubna 2025

Apokalypsa po valašsku. V díle Jana Vytisky se snoubí Lada, Bosch i Lynch

Trafo Gallery uspořádala samostatnou výstavu malíře a hudebníka Jana Vytisky, který se do prostor bývalé holešovické trafačky po osmi letech vrátil s novým obrazovým apokalyptickým cyklem. V tomto...

11. dubna 2025  14:30