Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berlinale v královském stylu očekává i Angelinu Jolie

  15:36aktualizováno  15:36
Berlín (Od spolupracovnice MF DNES) - Poprvé se ve čtvrtek večer projdou pozvaní hosté po červeném koberci před filmovým palácem na berlínském náměstí Marlene Dietrichové. Slavnostní zahájení 62. Berlinale, které skončí 19. února, obstará film Sbohem, královno!, jímž začne i boj o Zlatého medvěda.

Herečka Diane Krugerová ve filmu Sbohem, královno! | foto: outnow.ch

Film podle knihy Chantal Thomasové, vyznamenané Cenou Femina 2002, natočil francouzský režisér Benoit Jacquot, jehož Villa Amalia soutěžila před třemi lety v Karlových Varech. Ve své novince líčí paniku na královském dvoře ve Versailles bezprostředně po dobytí Bastilly 14. července 1789. Zároveň nabízí jiný pohled na královnu Marii Antoinettu, viděnou očima jedné z jejích blízkých služebnic.

"Dnes už každý ví, že finanční úpadek Francie zavinila americká válka za nezávislost, ne botičky Marie Antoinetty. Jenže každé ženské u moci se vždy vyčítá její rozmařilost," míní autorka románu. Svým způsobem tak příběh rehabilituje královnu v historii pokládanou pro frivolnost za jednu z příčin Velké francouzské revoluce. Ztělesnila ji Diane Krugerová, známá z Hanebných panchartů, postavě předčitatelky dala tvář hrdinka Půlnoci v Paříži Léa Seydouxová.

Herečka Léa Seydouxová (vlevo) ve filmu Sbohem, královno!

Herečka Léa Seydouxová (vlevo) ve filmu Sbohem, královno!

Francouzský film není jediným historickým dramatem v soutěži osmnácti děl, jež posoudí porota pod vedením Mika Leigha. Tragický milostný příběh dánského režiséra Nikolaje Arcela Královská aféra se odehrává koncem 18. století na dvoře Kristiana VII. Díky Dánům je v Berlíně zastoupeno i Česko, neboť točili u nás za účasti zdejších profesionálů a na produkci se podílí česká společnost Sirena.

Podobně Rusko obhájilo postavení v soutěži výrobní účastí na filmu Vůz Jayne Mansfieldové. Drama o střetu dvou kultur zasazené do 60. let natočil americký herec, hudebník a režisér Billy Bob Thornton. Maďarsko se na filmu Jen vítr podílelo nejen coby koproducent, ale i jako rodiště mezinárodně ceněného režiséra Bence Fliegaufa.

Režírující hvězda

Letos soutěží poměrně málo známých jmen: k nejzajímavějším patří víc než osmdesátiletí bratři Paolo a Vittorio Tavianiové, kteří se po pětileté odmlce vrátili s dokudramatem Ceasar musí zemřít, zachycujícím inscenaci Shakespeara ve vězení.

Patrná je přítomnost kinematografií asijského i afrického kontinentu, z Evropy má pochopitelně největší zastoupení Německo, vesměs s osvědčenými tvůrci: Christian Petzold uvede Barbarau, Hans-Christiana Schmid film Co zůstává, Mathias Glasner Milost.

Česká stopa

Fórum mladého filmu uvede Příliš mladou noc, absolventský snímek slovinského studenta FAMU Olma Omerzy žijícího v Praze. Na filmový trh jede šest děl: Cigán, Perfect Days – I ženy mají své dny, Čtyři slunce, Saxána a lexikon kouzel, Nevinnost a Alois Nebel.

Vedle Kanady, Francie, Británie, Itálie či Španělska jsou zastoupeny často koprodukcí Švýcarsko, Norsko, Portugalsko, Řecko, Brazílie. Americké filmy se kromě Thorntonova hrají mimo soutěž: Zkrat od Stevena Soderbergha i Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko od Stephena Daldryho.

A poněvadž se očekává Angelina Jolie, má být mimo soutěž uveden hereččin režijní debut V zemi krve a medu, romance z války v Bosně, která neúspěšně kandidovala na dva Zlaté glóby.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz