Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berlinale v královském stylu očekává i Angelinu Jolie

  15:36aktualizováno  15:36
Berlín (Od spolupracovnice MF DNES) - Poprvé se ve čtvrtek večer projdou pozvaní hosté po červeném koberci před filmovým palácem na berlínském náměstí Marlene Dietrichové. Slavnostní zahájení 62. Berlinale, které skončí 19. února, obstará film Sbohem, královno!, jímž začne i boj o Zlatého medvěda.

Herečka Diane Krugerová ve filmu Sbohem, královno! | foto: outnow.ch

Film podle knihy Chantal Thomasové, vyznamenané Cenou Femina 2002, natočil francouzský režisér Benoit Jacquot, jehož Villa Amalia soutěžila před třemi lety v Karlových Varech. Ve své novince líčí paniku na královském dvoře ve Versailles bezprostředně po dobytí Bastilly 14. července 1789. Zároveň nabízí jiný pohled na královnu Marii Antoinettu, viděnou očima jedné z jejích blízkých služebnic.

"Dnes už každý ví, že finanční úpadek Francie zavinila americká válka za nezávislost, ne botičky Marie Antoinetty. Jenže každé ženské u moci se vždy vyčítá její rozmařilost," míní autorka románu. Svým způsobem tak příběh rehabilituje královnu v historii pokládanou pro frivolnost za jednu z příčin Velké francouzské revoluce. Ztělesnila ji Diane Krugerová, známá z Hanebných panchartů, postavě předčitatelky dala tvář hrdinka Půlnoci v Paříži Léa Seydouxová.

Herečka Léa Seydouxová (vlevo) ve filmu Sbohem, královno!

Herečka Léa Seydouxová (vlevo) ve filmu Sbohem, královno!

Francouzský film není jediným historickým dramatem v soutěži osmnácti děl, jež posoudí porota pod vedením Mika Leigha. Tragický milostný příběh dánského režiséra Nikolaje Arcela Královská aféra se odehrává koncem 18. století na dvoře Kristiana VII. Díky Dánům je v Berlíně zastoupeno i Česko, neboť točili u nás za účasti zdejších profesionálů a na produkci se podílí česká společnost Sirena.

Podobně Rusko obhájilo postavení v soutěži výrobní účastí na filmu Vůz Jayne Mansfieldové. Drama o střetu dvou kultur zasazené do 60. let natočil americký herec, hudebník a režisér Billy Bob Thornton. Maďarsko se na filmu Jen vítr podílelo nejen coby koproducent, ale i jako rodiště mezinárodně ceněného režiséra Bence Fliegaufa.

Režírující hvězda

Letos soutěží poměrně málo známých jmen: k nejzajímavějším patří víc než osmdesátiletí bratři Paolo a Vittorio Tavianiové, kteří se po pětileté odmlce vrátili s dokudramatem Ceasar musí zemřít, zachycujícím inscenaci Shakespeara ve vězení.

Patrná je přítomnost kinematografií asijského i afrického kontinentu, z Evropy má pochopitelně největší zastoupení Německo, vesměs s osvědčenými tvůrci: Christian Petzold uvede Barbarau, Hans-Christiana Schmid film Co zůstává, Mathias Glasner Milost.

Česká stopa

Fórum mladého filmu uvede Příliš mladou noc, absolventský snímek slovinského studenta FAMU Olma Omerzy žijícího v Praze. Na filmový trh jede šest děl: Cigán, Perfect Days – I ženy mají své dny, Čtyři slunce, Saxána a lexikon kouzel, Nevinnost a Alois Nebel.

Vedle Kanady, Francie, Británie, Itálie či Španělska jsou zastoupeny často koprodukcí Švýcarsko, Norsko, Portugalsko, Řecko, Brazílie. Americké filmy se kromě Thorntonova hrají mimo soutěž: Zkrat od Stevena Soderbergha i Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko od Stephena Daldryho.

A poněvadž se očekává Angelina Jolie, má být mimo soutěž uveden hereččin režijní debut V zemi krve a medu, romance z války v Bosně, která neúspěšně kandidovala na dva Zlaté glóby.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Najdete na iDNES.cz