Demi Moore hraje ve filmu Margin Call společně s Kevinem Spaceym a Jeremy Ironsem

Demi Moore hraje ve filmu Margin Call společně s Kevinem Spaceym a Jeremy Ironsem | foto: Berlinale

Berlinale vzdá čest vězněnému Íránci, láká však i na Neesona či Demi Moore

  • 1
Celkem 22 snímků se letos představí v hlavní sekci mezinárodního filmového festivalu Berlinale, jenž se uskuteční od 10. do 20. února. Šestnáct z nich se utká o hlavní cenu – Zlatého medvěda. Podle obsazení lze také odhadovat, kdo by mohl do Berlína snímky doprovodit osobně: mluví se například o Liamu Neesonovi nebo Demi Moore.

Mimo oficiální část programu 61. ročníku přehlídky uvedou němečtí organizátoři íránskou sportovní komedii Offside. Chtějí tak vyjádřit solidaritu s jejím tvůrcem Džafarem Panahím, nedávno odsouzeným islámským režimem v jeho domovské zemi k několikaletému trestu vězení. Festival chce uvést Panahího filmy a uspořádat panelovou diskusi o cenzuře v Íránu.

Berlinale 2006 - Džafar Panáhí se Stříbrným medvědem
Odem
Coriolanus

(zleva) Džafar Panáhí v Berlíně roce 2006 a ukázky z filmů Odem a Corolianus

Íránského režiséra Panahího pozvali organizátoři letošního ročníku Berlinale do poroty. Íránský soud ho ale v prosinci odsoudil na šest let za mříže za protirežimní film týkající se událostí po loňských prezidentských volbách. Vypukly po nich největší demonstrace od islámské revoluce, při kterých přišlo o život osm desítek lidí.

Panahí podle jeho advokátky nesmí opustit Írán, ani točit filmy nebo psát scénáře dalších 20 let. Ředitel Berlinale Dieter Kosslick prohlásil, že udělá vše pro to, aby dal najevo protest proti "drastickému trestu".

3D pohádky i "ukradený" Liam Neeson

Diváci se jinak mohou těšit na 16 světových premiér. O sošku medvěda budou usilovat produkce z 19 zemí. K již dříve oznámené osmičce snímků, mezi nimiž je například německý film Wer wenn nicht wir (Kdo když ne my) režiséra Andrese Veiela, americký The Future (Budoucnost) v režii Mirandy Julyové či turecký snímek Bizim Büyük Çaresizligimiz (Naše velká beznaděj) od Seyfiho Teomana, tak dnes nově přibylo dalších 14 titulů.

Jsou mezi nimi Jodaeiye Nader az Simin (Nader a Simin, Odloučení) íránského tvůrce Asghara Farhádího, snímek A Torinói Ló (Turínský kůň) Maďara Bély Tarra, animovaný 3D film Les contes de la nuit (Povídky noci) Francouze Michela Ocelota a americký thriller z prostředí bank Margin Call s Kevinem Spaceym a Jeremym Ironsem režírovaný J.C. Chandorem. O přízeň diváků a porotců bude usilovat i film The Forgiveness Of Blood (Odpuštění krve) Joshui Marstona nebo Un Mundo Misterioso (Tajemný svět) Argentince Rodriga Morena.

Unknown (vlevo L. Neeson)
Opravdová kuráž
Les contes de la nuit

Z filmů, které letos zavítají na Berlinale: Povídky noci, Neznámý s L. Neesonem a Opravdová kuráž, oscarový favorit bratří Coenových s Mattem Damonem a Jeffem Bridgesem

Jedním z nesoutěžních děl bude mysteriózní drama španělského režiséra Jaumeho Colleta-Serry Neznámý s Liamem Neesonem v roli muže, který se po autonehodě probudí v nemocnici a zjišťuje, že se stal obětí krádeže své identity. Evropskou premiéru na Berlinale zažije také další nesoutěžní snímek – trojrozměrný dokument Wernera Herzoga Cave of Forgotten Dreams (Jeskyně zapomenutých snů) o jeskynních malbách pravěkých lovců.

Nový ročník Berlinale zahájí 10. února western bratrů Ethana a Joela Coenových Opravdová kuráž. V oficiálním programu berlínského festivalu budou promítnuty i tři filmy z české produkce, všechny v sekci Forum mimo hlavní soutěž.

Z filmu Coriolanus s Gerardem Butlerem, který režíroval Ralph Fiennes

Vedle dokumentu Nesvatbov to budou dramata Osmdesát dopisů a Dům. Na souběžně konaném Evropském filmovém trhu se pak představí další čtyři české filmy a ukázka z dokončovaného filmového debutu exprezidenta Václava Havla Odcházení (více zde).

,