Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berlinale by prospěla větší vyváženost

  11:35aktualizováno  11:35
Výsledky 51. Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně svědčí o snaze předsedy poroty, amerického producenta Billa Mechanica, dokázat, že není ovlivněn Hollywoodem, ale naopak podporuje evropské a asijské trendy filmového umění. Jenže nad tím, komu nakonec připadla letošní ocenění, se vznášejí pochyby - stejně jako nad celou dramaturgií soutěžní přehlídky.

Odcházející dlouholetý ředitel Berlinale Moritz de Hadeln se může radovat, že poté, co poslední dva roky putoval Zlatý medvěd do Států, když předloni zvítězila Malickova Tenká červená linie a loni Andersonova Magnolie, zůstala tentokrát berlínská trofej v Evropě. Pak se však nabízí otázka, proč vlastně tolik usiloval o účast tří oscarových kandidátů a dalších angloamerických velkých produkcí!

Zejména Soderberghův film Traffic si zasloužil víc než Stříbrného medvěda za herecký výkon pro Benicia Del Tora - tím spíše, že film Betelová kráska, jehož tvůrce Lin Cheng-Sheng si odnesl Stříbrného medvěda za režii, nijak zvlášť neoslnil. Cena Piper Heidsieck pro mladé talenty, udělená hlavní představitelce Angelice Lee Sinjeové, by byla zcela dostatečným oceněním tohoto příběhu z ulic současného Tchaj-peje. Ještě diskutabilnější je však trojnásobné vítězství Francouze Patrice Chéreaua, jehož Intimita (natočená v Anglii) získala nejen Zlatého medvěda, ale také Stříbrného medvěda za herecký výkon Kerry Foxové, a navíc ještě pro režiséra cenu Modrý anděl za nejlepší evropský film dotovanou padesáti tisíci marek.

Málokdo předpokládal, že příběh ryze sexuálně motivovaného vztahu, předváděného hektickou kamerou do každého detailu s až zarážející názorností a přerůstající posléze v existenciálně zabarvenou hádanku o podobách lásky, má šance na tolik ocenění. Upřít cenu Emmě Thomsonové za její strhující výkon ve filmu Witt režiséra Mikea Nicholse byla ostatně nehoráznost. Bez připomínek nelze ponechat ani Velkou zvláštní cenu udělenou filmu Pekingské bicykly, jejž režíroval Wang Siao-šuaj. Morálním vítězem letošního Berlinale se stal film naprosto kontrastující s většinou soutěžních příspěvků: prvotina dánské režisérky Lone Scherfigové Italština pro začátečníky, natočená v duchu zásad proslulého filmařského hnutí Dogma, si získala takřka bez rozdílu diváky i kritiku svým jemným humorem a plastickou kresbou postav, jež ji zalidňují.

Ke Stříbrnému medvědu - zvláštní ceně poroty - si může dánský film přičíst cenu kritiků FIPRESCI, cenu ekumenické poroty a cenu čtenářů listu Berliner Morgenpost. Také další prvotina natočená ženou, argentinská La Ciénaga, přinesla autorce Lucrecii Martelové zasloužený úspěch v podobě Ceny Alfreda Bauera udělované debutům. Zásada Moritze de Hadelna dávat vedle velkých jmen příležitost nově nastupujícím generacím je nepochybně správná.

Nicméně zkušenost řady posledních ročníků Berlinale ukazuje, že rozdíl mezi "malými" a "velkými" filmy soutěže je až příliš nápadný a ne vždy jsou vyvážené proporce mezi díly "neznámých" a filmy vzápětí po festivalu vrhanými velkými společnostmi s náležit ou publicitou na evropský trh. Letos tu z té druhé kategorie byly Annaudův Nepřítel před branami, Traffic od Stevena Soderbergha, Čokoláda režiséra Lasse Hallströma, Tornatoreho Malena, Boormanův Krejčí z Panamy či Objevení Williama Forrestera, které natočil Gus Van Sant. Kromě Trafficu si porota stejně nakonec nepovšimla kvalit ani jednoho z nich.

Zejména Sean Connery, který do Berlína přijel, se opominutím svého hereckého výkonu v Objevení Williama Forrestera cítil nejspíše zklamán. Ukazuje se, že festivalům lépe svědčí vyváženost soutěžní kolekce a její oproštění od komerčně orientovaných produktů. Vznikl by tak prostor pro zařazení filmů, které mnohdy museli diváci hledat v sekci Panorama; tady se ocitl i jediný český příspěvek, pětiminutová Pouť francouzského studenta FAMU Davida Duponchela. Snad už od příštího ročníku bude nový ředitel Dieter Kosslick ochotnější hledat hodnoty i v menších, a ne právě módních kinematografiích střední a východní Evropy včetně českého filmu.

Alžírský režisér Rachid Bouchareb

Španělský režisér Jose Louis Garci

Americký herec Kirk Douglas

Hollywoodská filmová legenda, čtyřiaosmdesátiletý Kirk Douglas mává příznivcům při návštěvě Berlína, kde získal cenu Mezinárodního filmového festivalu Berlinale za celoživotní dílo - Zlatého medvěda (16. února 2001)

Hollywoodská filmová legenda, čtyřiaosmdesátiletý Kirk Douglas se uklání publiku na Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale s cenou za celoživotní dílo - Zlatým medvědem (17. února 2001)

Francouzský režisér Patrice Chéreau převzal 18. února na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně Zlatého medvěda za film Intimita a pro herečku Kerry Fexovou v zastoupení Stříbrného medvěda za herecký výkon v jeho filmu.

Dánská režisérka Lore Scherfigová převzala 18. února na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně Stříbrného medvěda za milostnou komedii Italština pro začátečníky.

Čínský režisér Wang Siao-šuaj převzal 18.února na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně Stříbrného medvěda za film Pekingský bicykl.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz