Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Já, Olga Hepnarová jede na Berlinale. A není jediná

  14:59aktualizováno  14:59
První velký filmový festival sezony – Berlinale, který zahájí 11. února novinka Ethana a Joela Coenových Ave, Caesar!, vyvrcholí 20. února, kdy porota vedená Meryl Streepovou oznámí vítěze. V hlavní soutěži sice Česko chybí, ale do oficiálního programu pronikly tři naše filmy.

Sekci Panorama odstartuje jeden z nich, drama podle skutečného případu vražedkyně Já, Olga Hepnarová, které Tomáš Weinreb a Petr Kazda natočili v koprodukci Česka, Slovenska, Polska a Francie; do našich kin dorazí 24. března.

Olga Hepnarová, kterou ve filmu ztvárnila polská herečka Michalina Olszanská, v roce 1973 záměrně zabila za volantem náklaďáku osm lidí; svůj akt vydávala za odvetu společnosti. Jako poslední žena u nás dostala roku 1975 trest smrti.

„Nejvíc jsme po celou dobu bojovali s nedůvěrou. Museli jsme se neustále obhajovat, že nechceme film o masové vražedkyni, ale existenciální drama. Museli jsme opakovat, že nám nejde o senzaci, že masového vraha nehodláme oslavovat, ale že nám jde o pohled na jednoho člověka a jeho pohnutý osud,“ říká Kazda. „Chtěli jsme se vyjadřovat univerzálně, aby film uměl prožít a porozuměl mu člověk z Latinské Ameriky, z Evropy i Asie,“ dodává.

Fotogalerie

V berlínské sekci Fórum bude uveden snímek Nikdy nejsme sami, do něhož režisér Petr Václav obsadil vedle Lenky Vlasákové a Karla Rodena i neškolenou herečku Klaudii Dudovou, loňskou vítězku Českého lva za hlavní ženskou roli ve filmu Cesta ven, který též sám režíroval. Do našich kin vstoupí nový příběh, ve kterém se proplétají osudy lidí z jedné obce, 8. dubna.

„Citově i názorově jsme velmi nesamostatnými tvory. Což vede k pocitu osamělosti, zneuznání, smutku, frustrace; vzniká úzkost, ne-li přímo hněv,“ shrnuje režisér obecné téma své novinky ze současné Evropy postižené nezaměstnaností, terorismem, strachem ze ztráty identity i z budoucnosti vůbec. „A od nespokojenosti je zase blízko k touze po pomstě,“ naznačuje Václav.

Film Petra Oukropce nazvaný Ani ve snu! byl vybrán do soutěžní sekce Generation 14+, určené dílům pro děti a mládež. Ostatně i režisérův debut Modrý tygr z roku 2012 se věnoval nedospělým hrdinům.

„Dětský a rodinný film měl u nás velkou tradici, která byla z různých důvodů přerušená. Máme na co navazovat, vím, že to má smysl a že existuje mezinárodní publikum i uplatnění pro podobné příběhy. Jako producent bych rád přivedl ktvorbě pro děti i nové talentované filmaře,“ říká Oukropec, jehož novinka o zamilované šestnáctileté dívce, kde hrají Klára Melíšková či Jan Vondráček, přijde do domácích kin 28. dubna.

V rámci berlínského festivalu se koná jak filmový trh, kam míří řada již hotových českých děl včetně Lídy Baarové, tak trh koprodukční, kde se tvůrci ucházejí o mezinárodní podporu svých chystaných projektů. A jedním z dvaceti, které pořadatelé vybrali, je český námět Michala Hogenauera nazvaný Venku, který tak dostal šanci v boji o ceny spojené s finanční injekcí.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...

VIDEO: Liam Neeson se pořád umí prát. Ale má strach z hnutí MeToo

Cizinec ve vlaku

V akčním thrilleru Cizinec ve vlaku, jehož zákulisí poodhaluje film ve filmu, dokazuje Liam Neeson i po šedesátce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz