Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sprcha za sprchou. Na letošním Berlinale selhali už dva velikáni

  13:36aktualizováno  13:36
Obava, že letošní zahajovací film Berlinale nebude tak chytrý a zábavný jako loni Grandhotel Budapešť, se beze zbytku naplnila.

Nicole Kidmanová přivezla na Berlinale snímek Královna pouště, který nepteří k vrcholům festivalu. | foto: Reuters

Nejenže se novináři hromadně trousili ze sálu, kde se na úvod promítal film španělské režisérky Isabel Coixetové Nikdo nechce noc, už po dvaceti minutách, ale již druhý den se ve většině tisku psalo, jak mohl ředitel festivalu Dieter Kosslick vůbec takový kýč vzít, a ještě k tomu do soutěže.

Kidmanová zklamala...

Jenomže hned následující den čekala diváky 65. ročníku Berlinale další studená sprcha. Od filmu Wernera Herzoga se pochopitelně očekávalo, že bude patřit k vrcholným dílům letošního festivalu. Ovšem ukázalo se, že Královna pouště, jakkoliv inspirovaná životem aristokratické Angličanky, která se na začátku dvacátého století proslavila svým zkoumáním kultur a náboženství zemí Blízkého východu a hrála významnou roli v politickém dělení teritoria koloniálními mocnostmi, trpí zcela nepochopitelně ulpíváním na dramaturgických modelech Hollywoodu 50. let.

A obsadit do role Gertrudy Bellové herečku Nicole Kidmanovou, která rozpětí několika desetiletí, jež role předepisuje, zvládá s neměnným výrazem své uměle udržované, strnule působící krásy, to také filmu neprospělo. Marně velký německý režisér opakuje, že jde o nejdůležitější film jeho kariéry, milovníci Fitzcarralda a jiných děl, která ho proslavila, jen nevěřícně kroutí hlavou.

... Ramplingová zazářila

Ještěže před Herzogovým velkofilmem, který musel stát miliony dolarů, běžel film režimem pronásledovaného Jafara Panahiho Taxi – příklad toho, že více než peníze je podmínkou dobrého filmu především dobrý scénář. V případě Taxi si proslulý íránský režisér napsal na tělo postavu taxikáře, do jehož vozu nastupují zákazníci nejrůznějšího typu, a vytěžil tak z jednotlivých setkání s obyvateli Teheránu nejen množství postřehů o realitě, ale hlavně humorné akcenty pohledů na lidskou povahu a na město, které ji ovlivňuje.

Sympatický byl také guatemalský film Vulkán, zachycující život potomků Mayů živořících v primitivních podmínkách v osadě na svahu sopky, kde nedostatek civilizace a nesrozumitelnost místního jazyka zachovává tisícileté tradice spojené s vírou předků.

A rozhodně panuje shoda, že dosud nejpozoruhodnějším filmem soutěže je nenápadná studie manželské krize, jež postihne dvojici žijící v dlouholeté shodě. Britský režisér Andrew Haigh nazval film 45 let a našel výtečné představitele v Tomu Courtenayovi a Charlotte Ramplingové, která své mimořádné herecké umění dokazuje s každou novou postavou.

Hodně zajímavý je však i německý thriller Victoria, originální také po technické stránce: celý byl natočen v berlínských ulicích v jednom záběru.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Najdete na iDNES.cz