Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malick, Herzog, German. Na Berlinale se rýsuje souboj velkých režisérů

  14:33aktualizováno  14:33
O Zlatého medvěda 65. Berlinale bude bojovat 19 filmů, ale první velký festival roku chystá zajímavosti i v nesoutěžních sekcích, Mezinárodním fóru mladého filmu, retrospektivách a zvláštních akcích.

Christian Bale a Natalie Portmanová ve filmu Terence Malicka Knight of Cups | foto: Dogwood Films

Mezi režiséry, jejichž nová díla festival představí, je řada známých jmen a ředitel Berlinale Dieter Kosslick hrdě klade důraz na přítomnost mimořádně významných postav německého filmu. Jednou z nich je proslulý Wim Wenders, jehož film Every Thing Will Be Fine, v němž hrají James Franco a Rachel McAdamsová, sice nesoutěží, ale autor si přijede do Berlína pro čestného Zlatého medvěda za kariéru.

Znovu Deník pokojské

Mimo soutěž představí své novinky i Margarethe von Trotta a Oliver Hirschbiegel, zato jiný německý filmař Werner Herzog i jeho mladší kolegové Andreas Dresen a Sebastian Schipper se ucházejí o ceny, jež příští sobotu vyhlásí porota vedená Darrenem Aronofským.

S největším napětím je očekáván nový film Terence Malicka Knight of Cups s Christianem Balem v roli scenáristy z Los Angeles, jenž se snaží najít smysl událostí, které ho obklopují. V tarokových kartách je „srdcový král“ symbolem tvořivosti, ale také ukvapenosti vedoucí k chaosu, jak nasvědčuje příběh. Malick si z Berlína vezl Zlatého medvěda v roce 1999 za Tenkou červenou linii, ale od té doby mívají jeho díla obvykle premiéru v Cannes.

Naši na festivalu

Film Veroniky Liškové o pedofilech Danielův svět bude uveden v sekci Panorama – Dokumenty.
Slovensko-český film Ivana Ostrochovského Koza se bude hrát ve Fóru a účastní se klání prvních děl.
V sekci představující předvýběr na německou národní filmovou cenu se bude promítat německý film s minoritním českým podílem Wiedersehen mit Brundibar, dokument o současném nastudování dětské opery Brundibár z Terezína. Program k 60. výročí udílení Zlatých medvědů za krátký film zahrne vítěze roku 1983, dílo Jana Švankmajera Možnosti dialogu.
Devět českých filmů se představí na trhu, například Fotograf, Kobry a užovky, Ghoul nebo Fair Play.

Mezi režiséry, kteří v Berlíně nesoutěží poprvé, patří vedle Petera Greenawaye s filmem Eisenstein in Guanajuato také Španělka Isabel Coixetová, jejíž film Nobody Wants the Night festival zahájí. Vedle Kennetha Branagha, jehož Popelku hrají mimo soutěž, je v Berlíně známý Francouz Benoit Jacquot, před dvěma lety neúspěšný s dílem Sbohem, královno.

Nyní představí svou verzi románu Deník pokojské – mimochodem stejnojmenný film Luise Buňuela před půl stoletím na karlovarském festivalu vynesl cenu Jeanne Moreauové za roli, již tentokrát hraje Léa Seydouxová.

Asie stále v popředí

Publikum ocení nesoutěžní film Billa Condona Mr. Holmes, naopak spíše kritikům zní povědomě chilská jména Pablo Larain či Particio Guzmán. K uznávaným režisérům patří i Alexej German, syn ruského režiséra pronásledovaného sovětským režimem. German mladší naráží víc na problémy finanční, jeho film Pod električeskimi oblakami čekal na realizaci čtyři roky.

Událostí se nepochybně stane Taxi, jehož tvůrce a hlavní představitel Jafar Panahi má v Íránu zapovězenou činnost, leč už v minulosti získal v Berlíně ceny, pro něž si nemohl přijet, což bude platit i tentokrát. Zájem vedení Berlinale o asijské filmy trvá, byť Čína má proti loňské nezvykle vysoké účasti letos v soutěži jediný příspěvek. Nechybí v ní ani Japonsko či Vietnam, Česko je v hlavní soutěži zastoupeno jen produkčním podílem na filmu Aférim!, jehož režisérem je Rumun Radu Jude.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

Najdete na iDNES.cz