Berlín zaujala půvabná Charlize

  • 3
Ředitel 54. mezinárodního filmového festivalu Dieter Kosslick sice letos potlačil v minulosti výrazný vliv velkých hollywoodských studií, ale zatím se tato bohulibá koncepce v kvalitě předvedených děl neodráží. Letošní Berlinale je za polovinou a dosud diváci nezhlédli nějaké mimořádné dílo, i když soutěžních propadáků také není mnoho. FOTOGRAFIE

Po rozpačitých výkonech režisérských veteránů Johna Boormana či Rona Howarda, o kterých jsme již informovali, v podstatě nijak neoslnila ani korejská jednička Kim Ki-duk, loni soutěžící i na festivalu v Karlových Varech.

Tento bývalý voják využil svého mocného postavení v jihokorejském filmu k vlastní nadprodukci, kdy ročně točí nejméně dva filmy, a s nedostatkem scenáristické připravenosti pak logicky klesá jejich úroveň.

Potvrdila to i "berlínská" Samaritánka, příběh nezletilé prostitutky a jejího trpícího otce - policajta, který je plný schválností, prázdných emocí a krkolomných situací.

Charlize má šance na Oscara
Vnějškovými efekty plnými násilí a prostinkým dějem trpí americký snímek Patty Jenkinsové Monstrum, líčící pravdivý příběh (opět!) lehké ženy, která vedle svých náhle nalezených lesbických sklonů stačí poslat na pravdu boží devět svých klientů. Nicméně hlavní hodnotou sporného dílka zůstává titulní kreace Charlize Theronové, o níž se i v Berlíně špitá, že vůbec není bez oscarových šancí. Předobraz této hrůzyplné dívky byl naštěstí již předloni popraven.

O něco výše zatím stojí dva jiné soutěžní příspěvky. Především norsko-americká Nádherná země Hanse Pettera Mollanda, který předtím v Karlových Varech uvedl film Aberdeen. Road movie o mladém Vietnamci, který složitě hledá svého amerického otce, sice trpí zdlouhavostí, nicméně je natolik dojemné, že na tiskovce plakal i režisér a hlavní ženská představitelka Ling Bai. Bez šancí na berlínské medvědy není ani argentinský snímek Poslední obejmutí režiséra Daniela Burmana, jenž s lehkostí a humorem líčí život židovské entity v Buenos Aires.

Mezi to nejzajímavější z dosavadního průběhu hlavní soutěže patří i jediný východoevropský zástupce, chorvatský film Vinko Brešana Svědkové, líčící z mnoha pohledů chmurnou epizodu z jugoslávské války na počátku devadesátých let. Znovu se ukazuje, že v zemích bývalého sovětského bloku nevymizel tvůrčí potenciál, který však Berlinale - do roku 1990 most mezi dvěma světy - už léta ignoruje. Se zvědavostí je proto očekáváno i nesoutěžní uvedení polského snímku Wiktora Grodeckého Nenasycení, na kterém má drobný podíl i česká produkční společnost Mira Voštiara. 

Americký herec Peter Falk na slavnostním zahájení festivalu v Berlíně ze žertu kousl německou herečku Iris Berbenovou. Vpravo přihlíží její kolegyně Nicolette Krebitzová.

Americký herec Sylvester Stallone převzal na zahajovacím večeru od pořadatelů festivalu Berlinale ocenění Zlatá kamera. Stallone přijel do Německa propagovat svůj nový film Mission 3.

Na Berlinale přijela i slavná hollywoodská herečka Faye Dunaway.

Modelka Claudia Schifferová líbá herce Jacka Nicholsona na zahajovacím večeru 54. ročníku filmového festivalu Berlinale, kde Nicholson převzal ocenění Zlatá kamera pro nejlepšího zahraničního herce.

Americký herec, představitel Rockyho či Ramba v obležení fanoušků na 54. ročníku filmového festivalu Berlinale.

Americký herec Jack Nicholson získal Zlatou kameru na galavečeru, který se konal 4. února v Berlíně v předvečer zahájení mezinárodního filmového festivalu Berlinale.

Americký herec Sylvester Stallone pózuje s německými policisty po příjezdu na 54. ročník filmového festivalu v Berlíně.

Americký herec Tony Curtis pózuje se zpěvačkou Jeanette Biedermannovou na zahajovacím večeru 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně.

Na 54. ročník festivalu Berlinale se sjely herecké hvězdy. Na snímku pózují zleva zpěvačka Jeanette Biedermannová, Tony Curtis, německá herečka Iris Berbenová, Peter Falk a Nicolette Krebitzsová.

Americký herec Peter Fonda přijel na 54. ročník Berlinale, aby předal ceny Shooting Stars 2004, které jsou udělovány mladým talentovaným hercům.

Americký herec Peter Fonda pózuje s držiteli cen Shooting Stars 2004, které jsou udělovány evropským hereckým talentům. Aňa Geislerová sedí druhá zleva.

Jihoafrická herečka Charlize Theronová

Příjezd hollywoodské hvězdy Renee Zellwegerové na 54. ročník Berlinale se vzhledem k její zaneprázněnosti při natáčení druhého dílu Deníku Bridget Jonesové nečekal. Pořadatelé nakonec herečku přesvědčili, aby přijela alespoň v neděli, kdy měla jediný volný den.

Americkou herečku Renee Zellwegerovou vítá na 54. Berlinale ředitel přehlídky Dieter Kosslick.

Americká herečka Renee Zellwegerová přijela na 54. ročník Berlinale pouze na jediný den.

Australská herecká hvězda Cate Blanchettová

Francouzská herečka Juliette Binocheová přijela do Berlína slavnostně uvést svůj nový film "Country of my Skull".

Americká herečka herečka přijela do Berlína spolu s kolegou Jackem Nicholsonem představit jejich poslední film Lepší pozdě než později.

Herecké trio Amanda Peetová, Jack Nicholson a Diane Keatonová pózuje fotografům po projekci jejich snímku Lepší pozdě než později na 54. ročníku Berlinale.

Držitelé ceny Shooting Stars 2004, která oceňuje mladé talentované evropské herce, pózují fotografům. Aňa Geislerová je zhruba ve středu v modrém svetru.

Jihoafrická herečka Charlize Theronová přijela na 54. Berlinale představit svůj poslední film "Monster".

Charlize Theronová

Jihoafrická herečka Charlize Theronová přijela na 54. Berlinale představit svůj poslední film "Monster".