Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Berlín se plně otevřel surreálním světům

  18:41aktualizováno  18:41
Až do konce roku trvá v Berlíně obsáhlá výstava nazvaná Surreální světy. To sousloví je povědomé: expozici podobného jména (Surrealistická revoluce) před šesti lety hostila francouzská metropole.

Loutka Hanse Belmera je součástí expozice Surreální světy | foto: repro : © Staatliche Museen zu Berlin, Nationalgalerie, Bonn 2008

V nynějším případě jde však o počin, který se tématu surrealismus ve výtvarném umění zmocnil jiným způsobem: v sálech Charlottenburgu je totiž prezentováno na tři sta prací ze soukromé kolekce Dietera Scharfa (nar. 1926), který se ve svém sběratelství neomezoval jen na první polovinu dvacátého století, ale pátral po předchůdcích surrealismu také ve stoletích devatenáctém a osmnáctém.

Absurdita i citovost Tento postup ovšem není ničím novým: cestou vlastní genealogie, tedy hledání blízkých duší, resp. příbuzného uměleckého výrazu v dějinách, se ve 20. a 30. letech minulého století vydali sami francouzští surrealisté. A byl to jejich guru André Breton, který rozpoznal a pojmenoval iracionální rozměr v pracích mistrů dada, symbolismu či romantismu.

Jak absurdním humorem, tak vrstvami temných odkazů nebo prudkou citovostí je nabita většina z vystavených děl: od Goyových litografií snových námětů přes abstraktní improvizace Victora Huga nebo mysteriózní kresebná dobrodružství Alfreda Kubina až po klasické kusy Dalího, Massona nebo Ernsta.

Sharfova sbírka sice sestává především z drobnějších prací, zejména z kreseb a grafik, ale její šíře dovoluje návštěvníkovi přehlédnout více než dvě stě let vývoje fantaskního umění v reprezentativní šíři – ba s několika objevnými odbočkami. Na té první potká několik méně známých prací autorů zvučných jmen (třeba rané koláže Reného Magritta) a připadne na výrazné tvůrce, kteří se dosud pohybují na periferii světového výtvarného kontextu (R. Oelze, A. Thomkins, M. Tobey aj.).

Druhá z odboček jej dovede k výstavě uvnitř výstavy: v rámci Surreálních světů je několik samostatných místností vyhrazeno německému kreslíři a fotografu Hansi Bellmerovi (1902–1975). Právě jeho dílo, v Česku bohužel málo známé, přesně demonstruje podstatu surrealismu i slohů, které mu předcházely: vyslovit zakazované či obávané téma s intenzitou a poezií.

V Bellmerově případě jde o perverzní lásku v nejrůznějších snových obměnách, o posedlost zrajícím dívčím tělem, které je demontováno a skládáno v nové skutečnosti. Pro jeho kresby i aranžované fotografie pak platí totéž, co pro berlínskou výstavu jako celek: žádné umění, které počítá s fantazií, ať už se surrealistickou či jinou, nestárne – žije mimo čas.

Surreale Welten (Surreální světy)
Charlottenburg, Schlossstrasse 70, Berlín. Výstava trvá do 31. prosince, vstupné 8 eur.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz