Love Parade 2006 | foto: Reuters

Berlín se opět vlnil v rytmu techna

  • 29
Po dvou letech se do metropole vrátila Love Parade. Rekord z roku 1999 nepřekonala, přesto vládla spokojenost.

Ještě před týdnem patřila dvaapůlkilometrová třída od Braniborské brány po Vítězný sloup mase euforických fanoušků, kteří na velkoplošných obrazovkách sledovali finálové zápasy mistrovství světa ve fotbale.

V sobotu ji ovládla láska. Přesněji řečeno technoparty Love Parade, která se do Berlína vrátila po dvouleté přestávce.

"Absolutně skvělé! Jedinečné," křičí na mě Cordula z Freiburgu, která se vlní v minisukni a bikinách z plyše ve tvaru srdíček.

Její další slova zanikají v rytmu hudby, kterou produkuje 40 hudebních vozů s 230 dýdžeji ze 17 národů. Berlín, namlsaný nedávným fotbalovým turnajem a extází, kterou vyvolal, se prostě nemůže nabažit nálady party.

Polonahá těla, péřová boa či křiklavě oranžové nebo neonové vesty a špunty v uších. Mezi odvážnými či sexy modely, jichž je však letos poměrně méně, jsou k vidění také "pozůstatky" fotbalové horečky. Love parade se také oblékla do fotbalových dresů či národních vlajek.

O co méně Němců přijelo do Berlína, o to více tady bylo cizinců, jak mezi dýdžeji, tak mezi návštěvníky – mnoho Chilanů, Australanů i Poláků, většina z nich fanoušci, kteří si prodloužili pobyt v Německu, jež díky fotbalu výrazně získalo na popularitě.

Chyběl však zakladatel Love-Parade DJ Dr. Motte alias Matthias Roeingh, který se v posledních dvou letech musel zříct party kvůli nedostatku financí – většina z nich padla zejména na nákladný úklid mnoha tun odpadků.

Nyní se pro změnu rozhádal s novým sponzorem. Díky jeho dvěma milionům eur investic se však zdařil comeback, který přinesl také novinku. Kromě techna zněly metropolí také elektro-pop, house, trance, minimal, progressive či drum’n’bass.

Generační výměna?
"Je to nezvyk, ale proč ne," řekl mi Rafael Perrez z Barcelony, kterému na hlavě světélkovaly oranžové parohy. Vedle něj poskakovali "zajíčci", dvojčata Petra a Lisa z Rostocku: "Jsme tady poosmé. Je to prostě kultovní záležitost." Ramona a Pietro z Benátek však netajili zklamání: "Je tady méně lidí, už to není, co to bývalo. Alespoň je místo na tancování."

Hlasy o tom, že se technoparty již přežila a nastává změna generace, lze v posledních letech slýchat častěji. Z očekávaného milionu lidí přijela do Berlína dobrá polovina a šestnáctá Love Parade nepřekonala návštěvnický rekord z roku 1999, kdy zde tančilo více než 1,5 milionu lidí. Přesto vládla spokojenost jak mezi většinou tanečníků, tak i na úřadech.

"Je to povedená akce, skvělá pro image města," pochvaloval si Gerhard Buchholz z berlínské marketingové agentury pro turistiku. Hotely jsou dokonce lépe obsazené než při mistrovství ve fotbale.

Od něj pořadatelé odkoukali systém kontrol u zátarasů a mezi ravery se proplétala ochranka ve světlemodrých tričkách a tmavých kalhotách. Zasahovat však nemusela, na rozdíl od zdravotníků, kteří ošetřili asi dvě stovky těch, kdo podcenili či přecenili pitný režim nebo si vyvrtli kotník.