Z filmu Beowulf | foto: Warner Bros

Beowulf, historická sága v digitálních kostýmech

  • 3
Beowulf, nový film Roberta Zemeckise, potěší nejen fanoušky fantasy a Angeliny Jolie, ale také milovníky nových technologií.

V dávných dobách hrdinů žil mocný bojovník jménem Beowulf, který zabil svého démonického soka Grendela. Tím vyvolal konflikt s jeho nebezpečnou a velmi svůdnou matkou. Jeho cesta nakonec končí na královském trůně.

“Po pravdě řečeno, původní epická sága se mě v mládí nijak zvlášť nedotkla. Vzpomínám si, že jsem se v některém z vyšších ročníků na střední škole zapsal do semináře, kde se Beowulf četl. Jenže jsem z toho nerozuměl ani jednomu slovu, protože byla ve staroangličtině,” říká režisér Robert Zemeckis.

Po celá léta pak prý po Beowulfovi ani nevzdechl, až na jeho dveře zaklepali scénáristé Neil Gaiman a Roger Avary. “Čím to, že díky tomuhle scénáři mě Beowulfův příběh baví, ale báseň se mi zdála tak nudná?” byla první otázka, kterou si Zemeckis po přečtení textu položil.

Trailer k filmu Beowulf

Odpověď je jednoduchá. Ságu, kterou znal ze školy, sepsali mniši mezi 7. a 12. stoletím. Scénáristé ji přetransformovali do atraktivnějšího a přijatelnějšího současného jazyka a obohatili ji o řadu nových prvků.

Práce na scénáři nebyla zrovna nejsnazší. Původní báseň je totiž rozdělena na dvě části, na sebe prakticky nenavazující. Gaiman s Avarym tedy měli co dělat, aby příběhu vtiskli dramatický oblouk.

"Je docela dobře možné, že zásadní dějové prvky se během staletí ústní tradice ztratily a zbytek potlačili křesťanští mniši, kteří z eposu ve své podstatě udělali misijní text," vysvětluje Avary.

Režisér se scházel s odborníky na Beowulfa a doslova žil představou onoho legendárního světa. "Mnohé z epických motivů básně vychází z Bible. Najednou si uvědomíte, že Beowulf je podkladem pro všechny moderní hrdiny," tvrdí Zemeckis.

Nejde však o muže z ocele. I sám autor Pána Prstenů J.R.R. Tolkien se nechal slyšet, že ačkoliv má Beowulf všechny rysy superhrdiny, jeho lidské – místy až příliš lidské – rysy přispějí k jeho pádu.

Snímek samotný pak slibuje nevšední podívanou. “Na Beowulfově legendě je velmi přitažlivé, že je zasazena do úžasného světa plného příšer a nelidských pokušení a vyskytují se v něm stvoření, která zcela jistě existovala. Přinejmenším v našem společném nevědomí,” říká producent John Rapke.

Už ve snímku Polární Expres Zemeckis představil technologii performance capture (počítačem zachycený herecký projev) - a tentokrát ho využil opět. Adaptace Beowulfa se totiž doslova hemží postavami nadživotních proporcí.

I pro herce tato metoda znamenala při natáčení nevídaný luxus. “Metoda performance capture herci umožňuje, aby svému režisérovi nabídl to nejlepší. Najednou máte takové možnosti, jaké vás dopředu ani nenapadnou,” říká Zemeckis.

“Na tomto hereckém stylu je zajímavé to, že není třeba stavět žádné kulisy a šít kostýmy, jen se celí navléknete do těch bláznivých kostýmů s tečkami po celém povrchu a můžete bez přerušení natočit celou scénu. Tudíž to probíhá velmi rychle," popisuje Anthony Hopkins, který si zahrál roli krále Hrothgara.

Použitá technologie pak slibuje mimořádný zážitek zejména návštěvníkům jednoho ze sedmi set 3D kin typu IMAX, která budou po celém světe Beowulfa uvádět. "Diváci, kteří film uvidí jen ve 2D, ale nijak ochuzeni o silný filmový zážitek nebudou," slibuje producent Steve Starkey.

Dobrá zpráva je, že film, ve kterém vedle Hopkinse hrají také Angelina Jolie, John Malkovich a titulní roli Ray Winstone, má na programu i pražské kino IMAX v paláci Flóra.

Beowulf
dobrodružný/fantasy, USA 2007, od 12 let, 114 minut, titulky. Režie: Robert Zemeckis, Scénář: Neil Gaiman, Roger Avary, Hrají: Ray Winstone, Angelina Jolie, John Malkovich, Anthony Hopkins. Premiéra 29. listopadu 2007