Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benoite Groultová tvrdí, že všechny ženy jsou feministky, jen o tom nevědí

  17:53aktualizováno  17:53
- Francouzské spisovatelce a feministce Benoite Groultové, narozené roku 1920, u nás zatím vyšly tři ženské romány a sbírka protimužsky štvavých esejů Budiž žena! - vše v nakladatelství Knižní klub. Nyní je tu Groultová s autobiografií Odvážná zpověď, kterou napsala s novinářkou Josayne Savigneauovou v roce 1994.

V úvodu Groultová vysvětlí, že hybridní formu textu - "ani autobiografii v obvyklém smyslu slova, ani sérii rozhovorů, ani feministický esej" - zvolila pro lepší porozumění jejímu případu. Jenže je otázkou, na jakého čtenáře kniha v Česku cílí: že by už vykrystalizoval fanoušek Groultové zajímající se i o spisovatelčiny životní peripetie? Ten totiž - lapen na příběh jejího dětství a dospívání v první části knihy - bude vzápětí nejspíš znaven sáhodlouhými rozklady mezi spisovatelkou a novinářkou na téma ženská otázka v soudobé Francii.
Ironické narážky, jimiž se Groultové texty vždy blýskají, v tomto případě pobaví především znalce francouzských poměrů; navíc se novinářka často neudrží, aby se nerozhovořila o sobě. Dále čtenář obdrží též únavně dlouhý popis spisovatelčiných babičkovských starostí a zmatek v něm vyvolá závěrečná příhoda Groultové a jejího muže rybařících na moři, v textu pojmenovaných Šplouch a Žbluňk. Knižní klub to pak korunoval obálkou hodnou moderní červené knihovny - obdobnými ostatně v edici Čtení pro ženy obdařuje vedle próz Groultové třeba dílka americké chrličky bestsellerů Danielle Steelové. A té také stojí Groultová-spisovatelka blíže než velkému talentu Simone de Beauvoirové, jejíž následovnicí se cítí.
V pařížské měšťanské společnosti počátku století bylo podle Groultové prakticky nemožné, aby se žena vymanila z podřízené role. Jedním dechem přitom popíše svou matku-avatgardní módní návrhářku, jež si bez ohledu na konvence dělala, co chtěla. Až třetí manželství Groultové vydrží, když svede a přemluví k sňatku spisovatele Paula Guimarda. Spisovatelka vlastnoručně přestaví pro oba usedlost na venkově a zdá se, že idylu jí narušují jen děti: "Tři malé holčičky ... poněkud zbrzdí rozlet chudáka spisovatelky." Guimard je vyhlášený záletník a ani ona si netroufne po něm požadovat věrnost, kterou prý do konce života ani žádat nelze, a navíc: "Necítila jsem se na to, abych si něco podobného vynucovala." Sebevědomá a bojovná žena si tedy netroufá vznést ani nárok mít manžela jen pro sebe. Otázkou pak zůstává, v čem tedy je Groultové zpověď tak odvážná.
Jak je pro feministky bohužel často typické, ani Groultová neopomene poskytnout lacinou potravu misogynům číhajícím na to, aby mohli tvrdit, že ženy jsou s myšlením a logikou na štíru. Na straně se 116 dočítáme, že "jedná-li se o ženy, nic se nevyřeší samo od sebe" a musí nastoupit zákony, přesto na straně 172 autorka věří v přirozený vývoj, díky němuž se ženy, které si nechají říkat mužským názvem své profese, zesměšní.
Groultová má pravdu v tom, že i dnes je v řešení některých ženských problémů na místě bojovnost - například proti mrzačení statisíců afrických dívek klitoridektomií. Nicméně když muže rozdělí na ty, kteří jsou a kteří nejsou v postavení, v němž by mohli ženám škodit, a spory o francouzskou gramatiku si vykládá jako válku pohlaví o moc, připomíná přízrak feministky ze záhrobí šedesátých let. "...všechny ženy jsou feministky, jen o tom nevědí," mýlí se spisovatelka, podle níž jsou Francouzky ve vztahu k mužům "odporně hodné". Jsou i ženy, které se mužům prostě chtějí líbit.

Benoite Groultová: Odvážná zpověď. Překlad Hana Müllerová. Knižní klub, Praha 1998, 256 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

Najdete na iDNES.cz