Dojatý Alexander Sokurov, režisér vítězného snímku Faust na filmovém festivalu v Benátkách. | foto: Reuters

Hlavní cenu benátského festivalu Zlatý lev si odnesl ruský film Faust

  • 8
Ruský film Faust volně založený na klasické tragédii Johanna Wolfganga Goetha získal v sobotu hlavní ocenění benátského filmového festivalu Zlatý lev pro nejlepší film. Kritiky podle agentury AP hodnotily snímek režiséra Alexandera Sokurova jako jeden z favoritů.

Sokurov ve svém díle znovu převyprávěl archetypální příběh o setkání člověka s ďáblem. Film je meditací o korupci mocí, napsala agentura AFP. Postavy jsou v něm vystaveny tíživé atmosféře blížícího se konce světa.

Film nebyl v natočen v ruštině, ale v jazyce předlohy - v němčině. Podle ruských médií si režisér ani ruskou verzi nepřeje. Film je poslední částí volné tetralogie, jejíž součástí jsou předešlé snímky Moloch, Býček a Slunce. Myšlenka vytvořit elegickou čtyřdílnou epopej podle Sokurova vznikla před 30 lety, jejím ústředním motivem je "sledování běhu času a lidských osudů".

Čínská herečka Deanie Yipová se svou cenou za nejlepší herečku ve filmu Prostý život.

Irský herec Michael Fassbender s cenou za nejlepší herecký výkon na benátském filmovém festivalu.

Sokurov se benátského festivalu zúčastnil - mimo soutěž - už dvakrát, naposledy v roce 2009. Rusko získalo hlavní cenu v Benátkách popáté, naposledy v roce 2003 s filmem Andreje Zvjaginceva Návrat.

Cena pro nejlepší herce putovala do Irska a Číny

Porota v čele s americkým režisérem Darrenem Aronofským (Černá labuť) udělila ocenění pro nejlepšího herce Irovi německého původu Michaelu Fassbenderovi za zpodobnění sexuálně závislého muže ve filmu Shame (Hanba), který natočil britský výtvarný umělec a režisér Steve McQueen, jmenovec známého amerického herce, jenž zemřel v roce 1980.

Nejlepší herečkou vyhlásili Číňanku Deanie Yipovou, která hraje stárnoucí domácí posluhovačku v dramatu A Simple Life (Prostý život) režisérky Ann Huiové.

Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra si z 68. ročníku nejstaršího filmového festivalu světa odnáší překvapivě Číňan Šang-ťün Cchaj za snímek People Mountain People Sea (Lidé hory lidé moře).

Cenu za nejlepší scénář si letos ve městě na laguně převzali Řekové Efthimis Filippu a Jorgos Lanthimos, kteří napsali příběh k filmu Alpeis. Vypráví o skupině herců, kteří se převtělují do nedávno zesnulých lidí, aby zmírnili zármutek jejich příbuzných.

Zvláštní cenu poroty získalo italské filmové drama Terraferma režisérky Emanuele Crialeseové.

,