Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benátky žádají víc pozornosti

  0:10aktualizováno  0:10
Nejstarší a vedle Cannes nejvýznamnější soutěžní přehlídka filmového umění, festival vBenátkách, se chce s novou intenzitou zviditelnit. Příležitostí k tomu je 58. ročník této tradiční akce, jenž bude slavnostně zahájen dnes večer. Organizátoři se například rozhodli znásobit oproti minulým letům počet cen, které se budou 8.září rozdělovat.

Kromě Zlatého lva z tradiční soutěže, pojmenované Venezia 58, se proto o další dva Zlaté lvy - a patrně i o jiné ceny - budou ucházet také snímky zařazené do dříve nesoutěžní sekce Film současnosti, a navíc také všechny první snímky uváděné v obou těchto sekcích. Tyto dvě nové ceny udělované dvěma porotami jsou - na rozdíl od původního Zlatého lva - štědře dotovány; každá částkou sto tisíc dolarů.

"Zavést dva soutěžní programy je svým způsobem riskantní," připouští Paolo Baratta, prezident pořadatelské instituce zvané Biennale. Nicméně on i Alberto Barbera, ředitel filmové sekce pořádající instituce, si od rozšíření nabídky soutěžních filmů slibují zvýšení zájmu médií.

Uvážíme-li, že i dosud věnovaly italské ústřední deníky festivalu dvě až tři strany denně (věc například v našich poměrech zcela nepředstavitelná) a televizní zpravodajství zabíralo minimálně hodinu vysílacího času, je ovšem otázka, jak si vedení festivalu "zvýšení zájmu médií" konkrétně představuje. Patrně jde spíše o ohlas v zahraničních médiích, jenže ta by musela posílit své zastoupení - referovat o dvou soutěžích, z nichž každá čítá dvacet filmů, a navíc zachytit další programy a události není v silách sebezkušenějšího profe- sionála.

Dalším otazníkem je skladba obou soutěží. Šéfové festivalu je prezentují jako zcela rovnocenné, přičemž nová soutěžní sekce Film současnosti se podle nich skládá z děl "poněkud neobvyklých, vypovídajících o jistém hledání". Pravda, v tradiční soutěži Venezia 58 najdeme  letos  jména  jako  Ken Loach, Mira Nair, Goran Paskaljevič, Joao Botelho, Richard Linklater, Lucian Pintilie či Andé Téchiné, tedy tvůrce takříkajíc klasické. Nicméně tentýž nebo velmi podobný přívlastek lze připojit k režisérům jako Werner Herzog, Giuseppe Bertolucci, Jacques Rozier, Teresa Villaverdeová či Marion Vernouxová, kteří se octli v soutěži Film současnosti. A naopak mezi filmy řazenými do první soutěže jsou i díla tak experimentující jako snímek Adresát neznámý Korejce Kim Ki Duka, jehož loňský Ostrov vyvolal skandál.
Jisté navíc je, že slavní režiséři Steven Spielberg, Woody Allen, John Carpenter, ale také nestor evropského filmu Manoel de Oliveira a nejznámější egyptský tvůrce Jusuf Šahín dali letos v Benátkách přednost uvedení mimo soutěž. Diváci se už teď těší na Spielbergův nový bestseller A. I. - Umělá inteligence, na Allenovu Kletbu nefritového štíra (The Curse of the Jade Scorpion),  ale  také  na  Lucky Break, druhý film režiséra Petera Cattanea, jehož prvotina Do naha! sklízela triumfy.

S řadou soutěžních i nesoutěžních titulů jsou spjata jména hereckých osobností, jejichž příjezd je očekáván. Největší hvězdou má být Nicole Kidmanová, která navštívila Benátky už předloni; ta se objeví jednak v soutěžním filmu Španěla Alejandra Amenabara Ti druzí,  jednak  v  britském  filmu Birthday Girl. Zcela jistě přijede vítěz nedávného festivalu v Cannes Nanni Moretti, poněvadž je hlavou jedné z oficiálních porot.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Alois Švehlík nahradil Třísku. Teď balancuje s Mádlem Na střeše

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran spolu s režisérem Jiřím Mádlem během...

Režírující herec Jiří Mádl točí podle vlastního scénáře svůj druhý film Na střeše, a to doslova ve výškách nad Prahou....

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Najdete na iDNES.cz