Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benátky žádají víc pozornosti

  0:10aktualizováno  0:10
Nejstarší a vedle Cannes nejvýznamnější soutěžní přehlídka filmového umění, festival vBenátkách, se chce s novou intenzitou zviditelnit. Příležitostí k tomu je 58. ročník této tradiční akce, jenž bude slavnostně zahájen dnes večer. Organizátoři se například rozhodli znásobit oproti minulým letům počet cen, které se budou 8.září rozdělovat.

Kromě Zlatého lva z tradiční soutěže, pojmenované Venezia 58, se proto o další dva Zlaté lvy - a patrně i o jiné ceny - budou ucházet také snímky zařazené do dříve nesoutěžní sekce Film současnosti, a navíc také všechny první snímky uváděné v obou těchto sekcích. Tyto dvě nové ceny udělované dvěma porotami jsou - na rozdíl od původního Zlatého lva - štědře dotovány; každá částkou sto tisíc dolarů.

"Zavést dva soutěžní programy je svým způsobem riskantní," připouští Paolo Baratta, prezident pořadatelské instituce zvané Biennale. Nicméně on i Alberto Barbera, ředitel filmové sekce pořádající instituce, si od rozšíření nabídky soutěžních filmů slibují zvýšení zájmu médií.

Uvážíme-li, že i dosud věnovaly italské ústřední deníky festivalu dvě až tři strany denně (věc například v našich poměrech zcela nepředstavitelná) a televizní zpravodajství zabíralo minimálně hodinu vysílacího času, je ovšem otázka, jak si vedení festivalu "zvýšení zájmu médií" konkrétně představuje. Patrně jde spíše o ohlas v zahraničních médiích, jenže ta by musela posílit své zastoupení - referovat o dvou soutěžích, z nichž každá čítá dvacet filmů, a navíc zachytit další programy a události není v silách sebezkušenějšího profe- sionála.

Dalším otazníkem je skladba obou soutěží. Šéfové festivalu je prezentují jako zcela rovnocenné, přičemž nová soutěžní sekce Film současnosti se podle nich skládá z děl "poněkud neobvyklých, vypovídajících o jistém hledání". Pravda, v tradiční soutěži Venezia 58 najdeme  letos  jména  jako  Ken Loach, Mira Nair, Goran Paskaljevič, Joao Botelho, Richard Linklater, Lucian Pintilie či Andé Téchiné, tedy tvůrce takříkajíc klasické. Nicméně tentýž nebo velmi podobný přívlastek lze připojit k režisérům jako Werner Herzog, Giuseppe Bertolucci, Jacques Rozier, Teresa Villaverdeová či Marion Vernouxová, kteří se octli v soutěži Film současnosti. A naopak mezi filmy řazenými do první soutěže jsou i díla tak experimentující jako snímek Adresát neznámý Korejce Kim Ki Duka, jehož loňský Ostrov vyvolal skandál.
Jisté navíc je, že slavní režiséři Steven Spielberg, Woody Allen, John Carpenter, ale také nestor evropského filmu Manoel de Oliveira a nejznámější egyptský tvůrce Jusuf Šahín dali letos v Benátkách přednost uvedení mimo soutěž. Diváci se už teď těší na Spielbergův nový bestseller A. I. - Umělá inteligence, na Allenovu Kletbu nefritového štíra (The Curse of the Jade Scorpion),  ale  také  na  Lucky Break, druhý film režiséra Petera Cattanea, jehož prvotina Do naha! sklízela triumfy.

S řadou soutěžních i nesoutěžních titulů jsou spjata jména hereckých osobností, jejichž příjezd je očekáván. Největší hvězdou má být Nicole Kidmanová, která navštívila Benátky už předloni; ta se objeví jednak v soutěžním filmu Španěla Alejandra Amenabara Ti druzí,  jednak  v  britském  filmu Birthday Girl. Zcela jistě přijede vítěz nedávného festivalu v Cannes Nanni Moretti, poněvadž je hlavou jedné z oficiálních porot.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz