Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Benátkám kraluje Kidmanová

  11:01aktualizováno  11:01
Lepkavé dusno prvních dnů osmapadesátého filmového festivalu v Benátkách vystřídaly bouřky a ochlazení. Změna počasí jako by osvěžila i atmosféru kinosálů: diváci, masírovaní zpočátku nejrozmanitějšími variacemi lidské krutosti, si konečně u víkendových filmů mohli vydechnout, občas se dokonce zasmát jinak než hystericky. Navíc se na Lidu - promenádě, kde se celý ten nablýskaný kolotoč odehrává - objevily na sklonku prvního týdne persony s pověstí vskutku mezinárodní.

Přijel režisér Martin Scorsese, aby uvedl projekt záchrany starých filmů a aby informoval o vlastní práci. Očekávanou královnou Lida se ovšem stala původem australská herečka Nicole Kidmanová: vysoká, neuvěřitelně štíhlá a křehce vláčná s průsvitnou pletí, na kterou zřejmě nikdy nedopadl paprsek slunce, a s průzračnýma očima pod rudě plavými vlasy působila jako zjevení z Botticelliho obrazů.

Tom Cruise, tenkrát ještě její manžel, s nímž se předloni vedla po červeném koberci před festivalovým palácem za ruku, tentokrát pochopitelně nedorazil, i když je podepsán na produkci španělského soutěžního příspěvku Ti druzí, s nímž Kidmanová do Benátek přijela. Snad ze strachu, aby se ta éterická děva nerozplynula, nepadla jediná narážka na rozchod slavné dvojice ani na Penelope Cruzovou - temnookou černovlasou Španělku, která je pravým opakem Nicole Kidmanové a v jejíž společnosti je Tom Cruise v poslední době vídán.

A co ten film? Pod snímkem Ti druzí je podepsán devětadvacetiletý Alejandro Amenábara, který po dvou úspěšných filmech dostal lákavou nabídku točit s Kidmanovou. Na příběhu s hitchcockovskou atmosférou ovšem ukázal, že je rozhodně talentovanější režisér než scenárista. Vše se odehrává v tajemném a osamělém viktoriánském sídle po druhé světové válce, kde žije milující, ale přísná a bigotní mladá žena se svými dvěma dětmi. Světloplachost obou dětí, vyžadující neustálé šero, ponurost snímku ještě zvyšuje. Hra s divákem je ovšem vedena zvlášť ve druhé části poněkud pod pás a kromě Nicole Kidmanové je tak v součtu hlavním trumfem filmu kamera.

Není divu, že potlesk po promítání, patřící víc hvězdě než filmu, se nedal srovnat s bouří, již vyvolal jiný titul - rovněž zasazený do čtyřicátých let a rovněž míněný jako pocta klasickému Hollywoodu, na rozdíl od Amenábarova snímku ovšem výtečně napsaný. Jak jinak, když autorem a režisérem Kletby nefritového štíra (navíc rovněž interpretem) je Woody Allen. Kvůli promítání této skvělé, vtipem jiskřící komedie se zápletkou ve stylu klasické detektivní školy Hollywoodu se před kinem strhla mezi diváky bitka o místa, kterou musela řešit policie. Pravda, brýlatý Allen v roli detektiva a la Humphrey Bogard není ve svých pětašedesáti o nic "přitažlivější" než za mlada. Nicméně svým šarmem porazí všechny krásné svalnatce i cherubíny.

Jako obvykle Woody Allen nedorazil, nicméně za sebe poslal dvě vyslankyně, jež v jeho filmu dokázaly, že jsou spolupráce s ním více než hodny: Helen Huntovou a Charlize Theronovou, které jsou další ozdobou letošních Benátek. Škoda, že Kletba nefritového štíra není v soutěži. Alespoň o jednom Zlatém lvu by bylo touto chvílí jasno.

Herečka Charlize Theronová s přítelem

Helen Huntová na benátském festivalu

Nicole Kidmanová přijíždí na MFF Benátky

Makedonský režisér Milcho Manchevski s Anne Bronchetovou, Davidem Wenhamem a Nikolinou Kujacovou

Makedonský režisér Milcho Manchevski na 58. MFF v Benátkách

Režisér Antoine Fuqua s manželkou Lelou Rochonovou, herec Ethan Hawke a Uma Thurmanová na 58. MFF v Benátkách

Charlize Theronová a její přítel Stuart Townsend

Herec Denzel Washington na 58. MFF v Benátkách

Elisabeth Taylorová na 58. MFF v Benátkách

Charlize Theronová a Helen Huntová na 58. MFF v Benátkách

Helen Huntová na 58. MFF v Benátkách

Nicole Kidmanová - nejhezčí nohy

Režisér Martin Scorsese na 58. MFF v Benátkách

Italský herec Alberto Sordi na 58. MFF v Benátkách

Režisér Alejandro Amenabar s herečkou Nicol Kidmanovou na 58. MFF v Benátkách

Herec Ethan Hawke na 58. MFF v Benátkách

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz