Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Belveder patří africkému umění

  12:08aktualizováno  12:08
Černošské tance a řev bubnů zahájily novou stálou expozici na Pražském hradě. Kdo se nyní vypraví podívat do Letohrádku královny Anny, bude na něj čekat téměř 700 exponátů afrického umění. Jde o rozsáhlou sbírku Rainera Kreissla, kterou věnoval "celému lidstvu pod ochranou českého národa". Umělecké předměty, které bývalý starožitník shromažďoval během čtyřiceti let, jsou nahuštěny ve dvou patrech této renesanční budovy.

SOUTĚŽNÍ KVÍZ
O VYSTUPENKY
NA VÝSTAVU

"Příprava byla v termínu zcela šibeničním. Odpovědnost za instalaci a odborné zpracování je dvojí: dárce a naše," říká kurátor stálé expozice Ladislav Kesner st. za Správu Pražského hradu. Naráží tím i na pochybnosti, které nad původem sbírky a její hodnotou vznesla před dvěma měsíci MF DNES.

Napříč Afrikou

Sošky darované Rainerem Kreisslem pocházejí z řady afrických zemí. Například postava Nkisi Nkondi, což je jakýsi hřebíky pobitý válečník, je z Angoly. Přílbová maska je z Pobřeží slonoviny, postava mateřství z Mali, kultovní ženská postava z Kamerunu, jiná ženská postava z Nigérie. Nejmenší sošky měří kolem 30 centimetrů, největší dosahují téměř dvou metrů.

Rainer Kreissl kolekci shromáždil během čtyřiceti let. Nikdo není schopen či ochoten říci k tomuto jeho počínání nic bližšího. Ví se pouze to, že Kreissl africké umění nekupoval osobně na kontinentu, ale buď prostřednictvím jiných lidí, nebo na evropských a amerických aukcích. Známá je přitom skutečnost, že řada sběratelů musela od šedesátých let obcházet africké zákony, aby se do Evropy sochy dostaly.

Africké čtvrtky
Doprovodný program

18:00 hodin, přízemí Letohrádku královny Anny

13. červen
- Dr. Josef Kandert, CSc: Dějiny, poznání a současnost afrického umění s diapozitivy
- Dr. Kandert, odborník na africké umění působící mimo jiné v Náprstkově muzeu (Etnografické oddělení) a na katedře sociologie UK FSV (sociální antropologie) zasvětí návštěvníky do problematiky  poznání afrického umění.

20. červen
Země Ghana - Komponovaný podvečer připravenáý magazínem Koktejl ve spolupráci s Ekologickou sekcí Společnosti přátel Afriky doplněný dokumentem o ghanské architektuře.

27. červen
- prof. Luboš Kropáček: Evropa tváří v tvář africkým dějinám a umění
- Luboš Kropáček z Ústavu Blízkého Východu a Afriky FF UK, specialista na dějiny a kulturu Afriky,  uvede návštěvníky do obecného historického kontextu afrického umění.

Nejednoznačná zatím zůstává hodnota sbírky. "Tu by si Rotschild nebo Rockefeller nedovolili koupit, na to by neměli," naznačoval tuto středu obrovskou cenu sám Kreissl. Znovu také zopakoval, že sochy jsou "velmi staré" včetně "jedné z nejstarších afrických soch vůbec".

Výstava u žádného z více než čtyř set předmětů neuvádí ani přibližnou dataci. Ve světových muzeích se obvykle nacházejí sošky a masky z devatenáctého století, předměty starší jsou označovány za unikáty. Zda takové unikáty obsahuje i Kreisslova sbírka, to budou muset odborníci teprve zjistit. V Česku žádný takový expert momentálně není. Kreissl se kolekcí nikdy předtím nechlubil a světové veřejnosti ji předkládá nyní.

"Ve spodní části letohrádku je nejvýznamnější část. Plastiky a masky připsané Dogonům z území dnešní republiky Mali a dále velký komplex z Nigerie, Pobřeží slonoviny a Kamerunu. Horní část je mi instalačně bližší. Je věnována jen kmenu Fang a oblasti Konga," říká kurátor Kesner st. Instalace je dílem architekta Vladimíra Hory.

Africké umění není jediným velkorysým darem Rainera Kreissla. Již dříve České republice věnoval soubor anatolských koberců a kelimů a řadu menších předmětů - a to nepochybné hodnoty. Nejvíce si však váží právě nyní prezentovaného souboru.

Rainer Kreissl se narodil v Čechách, od konce padesátých let vedl v Teplicích obchod se starožitnostmi. V roce 1963 emigroval do SRN, kde začal pracovat v aukčním domě Weinmüller-Neumeistr. Tuto firmu několik let zastupoval v USA. Žije v Mnichově a do Česka se vrací obvykle s uměleckými předměty, které předává různým institucím. Několik afrických soch věnoval i pro budovanou stálou expozici kubismu Národní galerie.

Sbírka afrického umění v nové stálé expozici v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Sběratel afrického umění Rainer Kreissl ukazuje sošku na stálé výstavě, která byla otevřena v Praze v Letohrádku královny Anny. Jsou zde unikátní exponáty - z Afriky se často dostávaly navzdory tamním zákonům. (6. června 2002)

Sbírka afrického umění v nové stálé expozici v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Sbírka afrického umění v nové stálé expozici v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Sbírka afrického umění v nové stálé expozici v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Sbírka afrického umění v nové stálé expozici v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Sbírka afrického umění v nové stálé expozici v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Sbírka afrického umění v nové stálé expozici v Letohrádku královny Anny na Pražském hradě.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Krištof Kintera, We All Want to Be Cleaned, 2017
OBRAZEM: Rudolfinum slaví stou výstavu. Otevírá ji Krištof Kintera

Krištof Kintera se veřejnosti vepsal do paměti pomníkem věnovaným sebevrahům pod Nuselským mostem. Nyní výrazný český umělec otevírá svým dílem jubilejní stou...  celý článek

Luba Bakičová
OBRAZEM: Křehká síla skla jde do aukce. Oslňuje a hraje barvami

Od začátku října návštěvníky pražského Tančícího domu oslňují sklářské poklady vystavované v rámci třetího ročníku Křehké síly skla. Už tento čtvrtek jdou díla...  celý článek

Skica, která by mohla být předlohou Mony Lisy od Leonarda Da Vinci.
Leonardo Da Vinci možná Monu Lisu původně nakreslil bez oblečení

Italský malíř Leonardo da Vinci si možná Monu Lisu, patrně nejslavnější portrét všech dob, nejdřív načrtl uhlem jako nahou ženu. Experti v pařížském muzeu...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.