Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Belmonda stihl na jevišti srdeční záchvat

  11:58aktualizováno  11:58
- Francouzský herec Jean-Paul Belmondo je v nemocnici, v úterý večer utrpěl podle policie při divadelním představení v bretaňském městě Brest srdeční záchvat. Podle svědků se šestašedesátiletý Belmondo zhroutil za scénou poté, co asi hodinu hrál hlavní roli ve hře "Frederick ou le Boulevard du Crime".
Jeho herčtí kolegové si však o něho velké starosti nedělají, protože výsledky prvních lékařských vyšetření ještě v divadle byly uklidňující a uvedli, že Belmondo měl chřipku a byl udýchaný.

Ředitel nemocnice Cavale Blanche, kam herce odvezla rychlá záchranná služba, se odmítl k Belmondovu zdravotnímu stavu vyjádřit.

Belmondo zahájil hereckou kariéru v 50. letech a světovou proslulost si prvně získal ve filmu režiséra Jeana-Luka Godarda U konce s dechem. Tohoto představitele převážně drsných mužů jste mohli na filmovém plátně obdivovat například i ve filmech  Anděl na zemi, kde hrál po boku Romy Schneiderové, Cartouche,  Muž z Ria , 100 tisíc dolarů na slunci, Muž z Hongongu, Sympatický dareba, Muž z Acapulca , Zvíře, Policajt nebo rošťák nebo Poloviční šance režiséra Patrice Leconta.

Jean-Paul Belmondo se narodil 9. dubna 1933 v Neuilly sur Seine v rodině sochaře Paula Belmonda. Dětství, poznamenané válkou, prožil s matkou a starším bratrem na venkově. Ve škole ho nejvíce zajímaly přestávky, kdy byl k neudržení a jeho klukoviny často vyústily v hromadnou rvačku, z jedné   si odnesl dokonce přeražený nos.  Malý Jean-Paul byl velice sportovně založen a nejvíce času a úsilí věnoval boxu. Tehdy byl jeho idolem Marcel Cerdan, francouzský mistr světa ve střední váze. Boxerskou kariéru  přerušila v šestnácti letech tuberkulóza. Jean-Paul rád chodil do kina, a když už rodiče propadali beznaději co z jejich syna s průměrnými studijními výsledky a problémy s chováním bude, rozhodl se stát hercem.

Na konzervatoř byl přijat jako mimořádný student. V roce 1951 přerušil studium a upsal se na tři roky armádě.  Asi po roce služby, když usnul na hlídce, mu velitel zlomil nos a  díky již dvakrát přeraženému nosu, byl v roce 1952 propuštěn z armády ze zdravotních důvodů a vrátil se na konzervatoř, tentokrát už jako řádný posluchač.

Prví příležitost ve filmu dostal Belmondo v roce 1955,  jednalo se o krátký film Moliére, kde hrál se svými spolužáky z konzervatoře. Po setkání s režisérem Jean-Lucem Godardem v roce 1958 následovala rozsáhlá filmografie, ve filmech Belmondo většinou představoval drsné chlapíky.

Stále ho přitahovalo divadlo, ke kterému se vrátil koncem osmdesátých let a proslavil se například rolí Cyrana ze hra Cyrano z Bergeracu.
Zdroj:www.kinofil.cz

Francouzský herec Jean-Paul Belmondo

Jean-Paul Belmondo a Alain Delon ve filmu režiséra Patrica Leconta Poloviční šance

Jean-Paul Belmondo ve filmu režiséra Patrica Leconta Poloviční šance

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz