Z výstavy Vary(i)ace - část expozice JIřího Kožíška

Z výstavy Vary(i)ace - část expozice JIřího Kožíška | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Becherova vila otevřela výstavou, z níž trčí porcelánové pichláky

  • 0
Interaktivní galerie Becherova vila, která je po opravě otevřena od června, zahájila činnost první výstavou Vary(i)ace 3 + 1 = porcelán. Představuje na ní karlovarské autory, kteří se při své tvorbě věnují často právě porcelánu.

Prvními umělci, kteří využijí vilu Johanna bývalého majitele slavné likérky Gustava Bechera, jsou Jiří Kožíšek, Milan Neubert, Ladislav Švarc a Lenka Sárová Malíská.

Vary(i)ace: zapojte se i vy

K výstavě galerie pořádá ve spolupráci s participujícími umělci workshopy, kurzy, dětský tábor a další programy. Tyto aktivity budou navazovat na vystavené artefakty stylově, námětově, tematicky či materiálově. Vybranými díly z vytvořených prací bude původní instalace doplněna či postupně změněna, případně vznikne zcela nová výstava. "Aktivní návštěvníci tudíž získají šanci ovlivnit charakter a podobu expozice. Příchozí se proto mohou na začátku a na konci výstavy setkat s úplně jinými exponáty," dodal Samec.

Název výstavního konceptu Vary(i)ace 3 + 1 = porcelán odkazuje počátečním slovem k faktu, že projekt je zařazen do série výstav, kterou mapuje karlovarská Galerie umění několik let místní výtvarnou kulturu.

Prezentace má jednotící prvek a zároveň bohatost výrazových prostředků, uvedl ředitel karlovarské Galerie umění Jan Samec.

"Nejedná se o typicky skupinovou výstavu s uceleným přehled místních tvůrců. Koncepční vymezení je sice materiálové, ale ne přísně omezující," podotkl.

Interaktivní galerie Becherova vila je moderní galerijní zařízení v historické budově. Takovéto spojení je inspirující a zároveň i zavazující, konstatoval ředitel. Má umožnit laické veřejnosti bezprostřední setkávání s aktivními umělci a jejich tvorbou. To pomůže v odbourávání předsudků a bariér v přijímání současného umění, uvedl.

"Věřím, že první výstava je kvalitním a důstojným počinem na úvod, že splní očekávání a prověří možnosti specifického kulturního zařízení," dodal ředitel.

Z výstavy Vary(i)ace - část expozice JIřího Kožíška
Z výstavy Vary(i)ace - část expozice Milana Neuberta

Z výstavy Vary(i)ace: díla Jiřího Kožíška, Milana Neuberta a Lenky Sárové Malíské (zleva)

Náklady na opravu zchátralé stavby dosáhly 88,7 milionu korun. Z toho 77,6 milionu korun byla dotace EU a více než 11 milionů korun zaplatil Karlovarský kraj, který je majitelem vily. Původní majitel Gustav Becher prodal svou vilu Chemickému spolku z Ústí nad Labem. Stát budovu po roce 1945 znárodnil, od roku 1951 do 1987 sloužila jako Dům pionýrů a mládeže. V 90. letech minulého století pak převedlo vilu ministerstvo školství na kraj jako součást směny za jinou nemovitost v Karlových Varech.

,