Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beatsteaks: „Je to prostě neuvěřitelné!“

  7:56aktualizováno  7:56
Beatsteaks patří k nejpopulárnějším kapelám v Německu a jejich energickému punk-rocku se dobře daří i po Evropě. Před jejich pátečním koncertem na Planet Festivalu jsme podebatovali s kytaristou Peterem Baumannem.

Beatsteaks | foto: Archiv

V Česku jste hráli už víckrát. Jak na to vzpomínáte? Vzpomínáme na ty koncerty rádi, bylo to vždycky skvělý, protože u vás je výborný publikum – je jiný, řek bych takový nadšenější než jinde.

Jak moc důležité je pro vás hraní mimo Německo?
Hodně, od začátku to byl jeden z naších cílů. Je to i logický, že když už zpíváme anglicky, tak chceme hrát i mimo Německo. Hráli jsme už skoro všude, teď se nám hodně líbilo v Anglii. Bylo to turné po menších klubech, ale to na tom bylo právě dobrý, protože nás to v malých klubech baví. Teda alespoň čas od času...

Právě vydáváte DVD se záznamem vašeho zatím největšího sólového koncertu, který proběhl minulý rok v Berlíně a kam přišlo sedmnáct tisíc lidí. Jaké to bylo? Byli jste hodně nervózní?
No jo, hodně, hodně nervózní. Wuhlheide je takový menší stadion a já tam chodil na koncerty spousty kapel a nikdy by mě nenapadlo, že se nám někdy podaří právě s naší kapelou tohle místo vyprodat. A že se to povedlo, to je pro mě doteď neuvěřitelný. A letos tam budeme hrát znova v srpnu, lístky už jsou skoro vyprodaný, což je fantastický.

Váš zpěvák Arnim miluje stagediving a je známý pro své šílené skoky do publika. Má nějaký fígl na to, aby se nezranil? A co zbytek kapely - nemáte o něj někdy strach?
Jasně, že se bojíme, ale on naštěstí ví, co dělá, a zatím si nezpůsobil žádná vážnější zranění. Když už se zranil, tak to bylo kvůli něčemu úplně jinýmu, jako že o něco zakopnul nebo tak. Arnim je naštěstí natolik inteligentní, že už se kolikrát stalo, že někam vylezl, ale pak uznal, že to je opravdu příliš vysoko na stagediving a radši to nedal.

Jaký je váš vztah ke dvěma nejslavnějším punkovým německým kapelám Die Ärzte a Die Toten Hosen? Jste kamarádi?
Jo, myslím, že je můžu nazvat našimi přáteli, což je taky neuvěřitelný, protože obě ty kapely jsem jako teenager naprosto zbožňoval a vždycky bylo mým snem se s nima alespoň potkat. A nakonec to dopadlo tak, že oni mají naší kapelu fakt rádi, fakt nás hodně podporujou a mají velkou zásluhu na tom, že se nám teď tolik daří.

Koukal jsem, že teď máte skoro až do Planet Festivalu volno, nejsou žádné koncerty. Že by takové malé prázdniny?
Právě jsme dojeli evropské turné a teď přišel čas, abychom taky strávili trochu času s našima rodinama a zjistili, jestli jsou tam, kde jsme je nechali... Ale hned na začátku června začínáme zase zkoušet, abychom se do toho zase dostali a byli na festivaly v co nejlepší formě.

 
Beatsteaks
Co jsou zač:
Berlínská punkrocková kapela, která vznikla v roce 1995 a má za sebou pět řadových alb a letošní živák. Beatsteaks navazují na německé punkové legendy jako Die Ärzte a Die Toten Hosen, respektive se jim už vyrovnali – na jejich loňský koncert doma v Berlíně přišlo na sedmnáct tisíc fanoušků.

Proč je vidět naživo: Protože jak už víme z několika koncertů, které u nás odehráli, je to prostě nátěr. Největší pozornost strhává sympatický frontman Arnim, který miluje stagediving a do publika se vrhá – navíc ještě s přemetem – z šílených výšek. Například na loňském koncertu v pražském Roxy do lidí skočil rovnou z balkonu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Dubnový Filter představuje kapelu snů a láká na Planet Festival

Filter - Planet Festival

Jak hlasovali čtenáři v anketě o kapelu snů? Proč je Majkl Jackson zase v kurzu? A co dělá novopočený otec Honza...

Do říjnového Filteru se vešli Kabáti, Oasis, Muse i učitelka zpěvu

Obal alba Fast Food Orchestra (Filter, říjen 2009)

Reportáž z koncertu skupiny Kabát na Vypichu. Přehled dvaceti lidí, kteří si myslí, že umí taky zpívat a není to...

Červnový Filter vytipoval padesátku festivalových hvězd

Album Rock for People k červnovému vydání časopisu Filter

Červnový Filter sumíruje festivaly, zpovídá Xaviera Baumaxu a přikládá CD Rock for People. Nahlédněte do obsahu.

Najdete na iDNES.cz