Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Beatles odcházejí

  0:04aktualizováno  0:04
Když byl před jedenadvaceti lety zavražděn John Lennon, nikdo z fanoušků Beatles tomu nemohl uvěřit. Kdo by čekal něco tak nepochopitelného! Když minulý týden Johna následoval George Harrison, byli příznivci nejslavnější hudební skupiny připraveni. Věděli, že George, nejmladší z Beatles, je vážně nemocný. A jakmile neblahá zpráva zazněla, všichni si také uvědomili, že ze čtyř idolů žijí už jen dva.

Pro mnoho lidí jsou Beatles víc než jenom nádherná muzika. Je to jejich dětství, dospívání, mládí. Beatles zasáhli i generace, které vyrůstaly v Československu, za železnou oponou.

Dnes přijdete do jakéhokoliv obchodu s hudebninami a můžete si vybírat. Desky Beatles na "cédéčkách", jejich filmy na videokazetách. Jen po nich sáhnout. Vždycky to tak nebývalo. Desky Beatles u nás nevycházely. Vozily se ze západu, prodávaly se na burze, písničky se nahrávaly z rozhlasu. Ve vydavatelství Supraphon tehdy vyšlo legendární album Abbey Road, které si ovšem mohl koupit jenom ten, kdo měl v prodejně známého.

Pražské kino Ponrepo dávalo vždy na Silvestra a na Nový rok filmy Perný den a Help! To byla událost. V den předprodeje přicházeli první nadšenci už v sedm hodin ráno, tři hodiny před otevřením pokladny. V mrazu stály stovky lidí přes půl dne ve frontě, která se táhla desítky metrů podél celého bloku. John, Paul, George a Ringo - v tomhle pořadí většinou fanoušci vyjmenovávali členy skupiny. John a Paul byli ti, kteří skládali písničky a také je zpívali. Ringo seděl u bicích.

A co George? Přemýšlivý, skvěle hrající kytarista s vybroušenými sóly. Skoro na všech filmových dokumentech z koncertů Beatles je to stejné. George, vždy jakoby zadumaný a soustředěný na svoji hru, stojí na pódiu uprostřed. Po pravé ruce měl Paula, po levé Johna. Většinou nemluvil, neuváděl písničky, sólově zpíval málokdy, k mikrofonu přistupoval jen jako doprovodný zpěvák.

V roce 1966, na vrcholu popularity, unavení Beatles přestali koncertovat. George to uvítal asi nejvíc. Šílený, divoký život v éře "beatlemánie" ho už ničil. Když se Beatles stáhli z pódií a pouze nahrávali desky, měl čas na své záliby: východní náboženství, indickou hudbu, hru na sitár, studium, získávání širšího rozhledu. Možná, že kdyby se z něj nestala hudební legenda, byl by nadaným studentem filozofie.

Ve druhé polovině šedesátých let, kdy už Beatles nezadržitelně spěli k rozpadu, se George začal prosazovat i jako výjimečný skladatel. Hity Taxman, While My Guitar Gently Weeps, Something a Here Comes The Sun, to je jeho hudební odkaz. Paradoxní je, že nejvíc nápadů ze sebe vychrlil v době těsně po rozpadu kapely.
Když v polovině devadesátých let vysílaly televizní stanice na celém světě ojedinělý dokument Beatles Anthology, mnozí fanoušci objevili George Harrisona. Tohle že je ten nenápadný Beatle? Kdeže! George byl vtipný, elegantní, sebeironický, s obrovským duchovním nábojem. S jakým střízlivým nadhledem, klidem a smířením vzpomínal na bláznovství šedesátých let, na leckdy napjaté vztahy s Johnem, Paulem a Ringem... To byla osobnost, která vzbuzovala respekt. Leckoho asi napadlo, že George byl pro Beatles mnohem důležitější, než si všichni do té doby mysleli.

Beatles zanikli před více než třiceti lety. Dva členové už nežijí. Ale jejich hudba se bude hrát pořád. Když minulý týden přišla ta smutná zpráva, hodně lidí se zastavilo. A pak si jako tichou vzpomínku pustili Abbey Road, Revolver nebo jiné album Beatles, jejich neoblíbenější skupiny.

George Harrison

25. února 1943 se narodil v Liverpoolu
březen 1958 John Lennon a Paul McCartney ho přibírají do skupiny
1960 skupina mění název na The Beatles
1962 přichází Ringo Starr - Beatles jsou kompletní
1963 propuká beatlemánie
1966 oženil se s Pattií Boydovou
29. srpna 1966 poslední koncert Beatles v San Francisku
1969 Beatles naposledy spolu ve studiu nahrávají Abbey Road
10. dubna 1970 McCartney jako první oznamuje konec Beatles
27. listopadu 1970 George vydává sólové trojalbum All Things Must Pass
1971 charitativní koncerty, film a trojalbum pro Bangladéš
1976 založil nahrávací značku Dark Horse
1977 rozvedl se s Pattií Boydovou
1978 oženil se s Mexičankou Olivií Ariasovou, v témže roce se jim narodil syn Dhani
1978 založil filmovou produkční společnost Handmade Films
1979 kniha vzpomínek I, Me, Mine
8. prosince 1980 zavražděn John Lennon
1995 George, Paul a Ringo se sešli na projektu The Beatles Anthology, také natočili dvě skladby z Johnovy pozůstalosti Real Love a Free As A Bird
1997 lékaři Georgeovi odstranili zhoubný nádor hrtanu
1999 napadl ho duševně nemocný pachatel a několikrát bodl do hrudníku
jaro a léto 2001 vyjmutí nádoru na plicích a léčba mozkového nádoru
29. listopadu 2001 George Harrison zemřel v Los Angeles


GEORGE A BEATLES

O kamarádství
"Drželi jsme spolu, byli jsme opravdu přátelé. Taky jsme se hádali, ale byli jsme si hodně blízcí."

O beatlemánii
"Bylo dobře, že jsme na to byli čtyři. Ne jako Elvis. Později jsem ho litoval, protože byl sám. Nikdo nevěděl, jak mu je. My jsme to zažili spolu. Klid jsme měli jedině v hotelu v koupelně."

O strachu
"Měli jsme jet na druhé turné do Ameriky a v San Francisku měl být slavnostní průvod. A tehdy jsem skutečně řekl, že nejedu. Bylo to asi rok po vraždě Kennedyho. Uměl jsem si představit, že se může stát cokoliv."

O posledním koncertu
"Měli jsme toho po krk, bylo toho na nás moc. Beatlemánie se podepsala na nás na všech. Čtyři roky trmácení po světě. Kamkoli jsme přijeli, vždycky se něco semlelo. Už nás to nebavilo."

O indické hudbě
"Jeden přítel řekl, že by se mi to mohlo líbit, tak jsem si koupil desku Ravi Skankara. A jeho hudba mi připadala velice blízká. Pak jsem si koupil sitár. Ani jsem nevěděl, co s ním. Točili jsme Norwegian Wood a něco tam chybělo. Úplně spontánně jsem si vzal sitár, našel jsem si noty a začal je vybrnkávat. Hodilo se to dokonale."

O svém skládání
"Vlastních skladeb jsem moc neměl. Vždycky jsem jich měl pár rozdělaných, takže později jsem měl z čeho vybírat. Ale tehdy, v polovině šedesátých let, jich moc nebylo."

O Indii
"Odjel jsem na šest týdnů do Indie. Bylo to báječné, chodil jsem po památkách, obchodech, hodně jsem cestoval, nakonec jsem zajel nahoru do Kašmíru. Loďky, Himaláje, nádhera..."

O drogách
"Tehdy jsem prohlédl ten kult drog. Nebyli to ti vysnění, krásní lidé věnující se umění a duchovnu. Normální závislost. Tehdy jsem skončil s LSD. Řekl jsem si, že něco takového si už do mozku cpát nebudu."

O projektech Beatles
"Měli jsme plnou hlavu různých nápadů. Nakonec se ukázalo, že jediné, co opravdu umíme, je psát muziku a být prostě Beatles."

O začátku rozkladu
"Všechno se nám dařilo, věci měly vzestupnou tendenci. Ale poté vždycky následuje pád. A jak všichni víme, když se přestane dařit, začne to být nepříjemné."

O konci Beatles
"To, že se Beatles stali tím, čím se stali, nám umožnilo dosáhnout spousty věcí. Ale přišla chvíle, kdy se pro nás stali brzdou. Muselo to tak nakonec skončit. Po dokončení Abbey Road byl konec. Myslím, že jsme s tím byli všichni smířeni."

The Beatles.

Beatles pijí čaj

Ve vězení?

Nejlepší desku všech dob natočila skupina The Beatles. Na snímku zleva Ringo Starr, George Harrison, John Lennon a Paul McCartney.

Členové skupiny Beatles v roce 1964

Členové skupiny Beatles po příletu do San Franciska 18. srpna 1964.

Beatles na vrcholu slávy v roce 1965. Nahoře zleva Paul McCartney a Ringo Starr, pod nimi George Harrison a John Lennon.

Beatles: zleva George Harrison, Paul McCartney, Ringo Starr a John Lennon.

Jeden z posledních snímků George Harrisona: s manželkou Olivií 3. května 2001.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Podzim slibuje albový návrat Lucie, zazní Gershwin i ABBA v podání Cher

Zpěvačka Cher ve filmovém muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again

Léto bývá v tomto ohledu vždy poněkud chudší, zato hned zkraje září přijde úplná smršť nových hudebních nahrávek – od...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz