Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baz Luhrmann: Já v tom rozjetém autobusu sedím

  19:35aktualizováno  19:35
Moulin Rouge, nový film Baze Luhrmanna, letos slavně zahájil festival v Cannes. Poté, co stanul v čele žebříčků návštěvnosti ve Francii či Velké Británii, přichází muzikálový hit z prostředí pařížské bohémy zítra do tuzemských kin. Před premiérou poskytl režisér MF DNES a iDNES telefonický rozhovor.
V souvislosti s vaším minulým filmem Romeo a Julie se objevily hlasy, že lákáte mládež na zjednodušené balení Shakespeara v moderních kulisách. Přišly i v případě Moulin Rouge námitky, že z Dumasovy Dámy s kaméliemi děláte líbivý kýč obalený popmusic?
Určitě se podobné hlasy objeví. Ale filmy přece nevznikají z kdejakého popudu. V případě Shakespeara jsme zjistili, že do svých her vtělil populární písně, které posbíral na ulici. Tak jsme to podobně udělali i my. Každý film mluví svou řečí, a ta má je divadelní. Podobný styl převládal v muzikálech třicátých a čtyřicátých let, dnes ho najdeme jen v indickém Bollywoodu. Tam jsou filmy zároveň tragické i komické - přesně jako Moulin Rouge.

Jaké jsou tedy dosavadní ohlasy?
Londýnské Times psaly, že novináři zůstali po projekci v úžasu.

Opravdu se neobjevily žádné záporné kritiky?
A koho to zajímá? Pracuji stylem, který může někomu vadit. To je normální. Film Romeo a Julie byl kritizován, ale získal šest cen britské akademie. Jde o úhel interpretace, někdo prostě nechce přijmout fakt, že svět se mění. Svět je totiž rozjetý autobus a někteří v něm nesedí.

Hrdina Moulin Rouge říká o pařížské bohémě, že nejde o hříšnou ves, jak ho varoval otec, ale o uměleckou rodinu dětí revoluce. Je to idealizace v očích mladého básníka, nebo to vidíte stejně?
My jsme tu dobu představili dost expresionisticky. Ale pravda je, že v roce 1900 lidé díky technické revoluci věřili i v tu kulturní. Vždyť na Montmartru visela Picassova díla! Film ovšem není o roce 1900, ale o tom, jací jsme my.

Váš hrdina často opakuje pojmy jako pravda, krása, svoboda, láska, smrt. Nebojíte se používat tak velká slova? Současná mládež se přece často tváří, že jsou jí k smíchu...
Ne od 11. září. Dnešní teenageři často používali slovo "jako". Jsem "jako šťastnej", je mi "jako špatně". Bylo v tom cítit trochu cynismu. Ale od tragédie v USA už slovo "jako" nikdo nepoužívá. Lidé říkají: Mám strach nebo Jsem šťastný.

Herci ve filmu sami zpívají a tančí, pro diváky až překvapivě dobře. Byl jste jejich muzikálovými vlohami překvapen i vy? Nebo jste počítal i s možností dublérů či náhradníků?
Nepočítal, herci to museli zvládnout sami. Byla to pro mne zásadní věc, všichni museli působit věrohodně. Chtěl jsem herce, kteří umějí zpívat. Zpěváci málokdy umějí hrát. Hledal jsem někoho jako Marlene Dietrichovou, ta uměla předvést emoce písní.

Evropa věčně debatuje o národních kinematografiích. V Moulin Rouge hrají hlavní role Brit a Australanka, produkce byla americká, kulisy francouzské. Jaká je národnost vašeho filmu?
Mezinárodní. Může účinkovat stejně v Paříži, Londýně i Praze. Je vyprávěn z mého, tedy australského pohledu, ale příběh je to univerzální. Na festivalech se promítá jako australský. Devadesát osm procent lidí, kteří na něm pracovali, jsou Australané. Americký kapitál bývá u většiny australských filmů.

Na festivalu v Karlových Varech přiznaly nezávisle na sobě dvě známé americké herečky, že se na Moulin Rouge neubránily slzám. Jste spokojený, když rozpláčete i profesionály?
Je skvělé, když dokážeme rozplakat kteréhokoli diváka. Pro mě osobně je složité se do filmu vžít, protože na něj pohlížím po řemeslné stránce. Ale je pro mne ctí, že dokážu rozplakat filmového profesionála. Je nádherné, že se to stalo.

Sám jste zmínil tragédii, která postihla Ameriku 11. září. Máte nějaké informace o tom, že by Hollywood měnil svou koncepci?
Z historie filmu zjistíte, že příběhy se nemění a určité období odráží styl vyprávění. Stylem současnosti je akce - nižší úroveň nápadu, vyšší úroveň technologie. A ten trend teď končí. Los Angeles je plné paniky, ale uvědomuje si, že nejdřív musí přijít na řadu lékaři a pacienti. Filmaři potřebují čas na přemýšlení.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Nicole Kidmanová ve filmu Moulin Rouge.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Fotografie z filmu Moulin Rouge.

Režisér Baz Luhrmann a herečka Nicol Kidmanová.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz