Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Xavier Baumaxa v chatu se čtenáři: Vždyť přece nejsem takové hovado!

  19:25aktualizováno  9. listopadu 11:58
Už ve středu má premiéru dokument Em a On věnovaný Xavieru Baumaxovi a také jeho tvorbě, přátelům a severním Čechám. "Koukat se sám/sama na sebe, to je hodinu a půl dlouhé mobilní zrcadlo pravdy," napsal Baumaxa v chatu se čtenáři iDNES.cz

Xavier Baumaxa odpovídal on-line

Odpovědi básníka, performera a hudebníka najdete zde.

"Občas mi připadalo, že jsem tu kameru měl i v zadku. Kamera není můj přítel, nemám ji rád, to jestřábí oko s pokřivenou optikou, nekompromisní, usvědčující. Vždyť přece nejsem takové hovado – platím daně, třídím odpad, zdravím sousedy, sbírám po psech hovna, sprostý jsem jenom někdy a dámy pouštím první do dveří. Zatracená kamera!" rozepsal se na téma dokumentaristického (proná)sledování a dodal, že koukat se sám/sama na sebe nikomu nedoporučuje.

Člověk plný něžného citu

Dokument z cyklu Bez cenzury zaštítěného televizí HBO natočil režisér a věčný experimentátor Vladimír Michálek. "Vladimír je skvělý kumpán, duší puberťák a pankáč, dobře se s ním povídá a kalí," popsal Baumaxa svůj vztah k filmaři, kterého několikrát (necenzurovaně) poslal do jistých míst i s jeho kamerou.

Michálek ovšem vydržel, a tak je na světě film, přes který mohou fanoušci umělce s pseudonymem Xavier Baumaxa alespoň částečně poznat. "Když za mnou Vladimír přišel po koncertě do šatny v Lucerna baru, slušně požádal, že by chtěl o mně točit dokument. Já jsem mu slušně odpověděl, ať si dělá co chce a ať po mně nic nechce. Od té doby spolu pijeme," dodal ke spolupráci.  

Fotogalerie

"Jeho tvorba je inteligentní, krutá a věřím, že mnoho lidí s ní může mít opravdové potíže. Pro pozorného člověka však není příliš těžké rozpoznat, že je to člověk plný něžného citu, který své texty pouze nerozpatlává do rozplizlé, bezduché, patetické říkanky či efektních rýmů," říká o Baumaxovi Michálek, který má na kontě ceněné celovečerní snímky jako O rodičích a dětech nebo Zapomenuté světlo.

Nutno říct, že Em a On je věnován dvojici nekonvenčních umělců: vedle Baumaxy sledoval Michálek i jeho kamaráda z Litvínova Em Rudenka, nonkonformního ukrajinského dělníka a básníka, který je autorem obskurních a sexuálně podbarvených básní z dělnického prostředí.

Jedna z podob Xaviera Baumaxy v dokumentu Em a On
Xavier Baumaxa v dokumentu Em a On z cyklu Bez Cenzury
Xavier Baumaxa v dokumentu Em a On z cyklu Bez Cenzury

Různé podoby Xaviera Baumaxy tak, jak ho zachytil dokument Vladimíra Michálka.

Kromě toho film zachycuje i mezižánrový projekt s pantomimou Silent love a nechybějí ani ukázky z ironické show Opičan Havel či vystoupení s Radimem Hladíkem, Danem Bártou, Lenkou Dusilovou.

"Strávil jsem s těmito lidmi dva roky natáčení. Obklopeni krajinou severních Čech a 'dekadencí' jejich měst. Vše vznikalo organicky, jako se píše báseň nebo maluje obraz. Sami s kamerou bez vnějších tlaků, bez cenzury. To samé se podařilo udržet i ve fázi dokončování filmu," popsal Michálek vznik dokumentu, jímž si – jak svojsky dodává Baumaxa – zabrzdil svou dobře rozjetou kariéru.

"Žere píchá fetuje"

Sám sebe definuje Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, jako "buránka regionálního charakteru, který své písně skládá v kuchyni, v autě a na záchodě". Ve čtrnácti založil folkrockovou skupinu Prach, v šestnácti punkové V.M.H.. Kolem dvaceti let věku přiznává "kolejní epizodu s arytmickou kapelou Tluin", již o čtyři roky později vystřídá formace Faulnamusic.

Právě v té době se též podle Baumaxových zápisků objevuje na scéně zmíněný Em Rudenko. "Xavi" s ním začne vystupovat ve dvojici, krátce před třicítkou ovšem rozjede sólovou kariéru.

Kristova léta popisuje Baumaxa jako věk sebeuspokojení, vzdání se všech ambicí, obalení se sádlem, postupné rezignace, uzavření se do sebe, narůstajícího alkoholismu a neustálé práce na těchto zásadních, zlomových životních křižovatkách. A současný stav?

"Teď si zrovna ujíždíme na nový desce J.A.R. Dlouhohrající děcka. Se synkem zpíváme hymny typu: Má milá koketuje s mamlasem, Žere píchá fetuje – to se mu to pracuje, Zmrzlí Němci pláčí o Vánocích, je to žena nebo kmín, umí házet železem a další," napsal Baumaxa. Bez cenzury.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz