Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bathory: Jakubiskova hádanka za tři sta milionů

  11:50aktualizováno  11:50
Nejdražší film v dějinách české kinematografie má v sobotu premiéru na karlovarském festivalu. Bathory slibuje výpravnou podívanou a obhajobu "krvavé hraběnky".

Vincent Regan a Anna Frielová ve filmu Bathory (2008) | foto: Larry Horricks © Jakubisko Film

Předloňskou bitvu s Turky následuje letošní bitva o lístky. V létě 2006 vrcholilo natáčení velkofilmu o čachtické paní mohutnou řeží; poslední scéna pak patřila požáru vesnice v podhradí.

Ve čtvrtek vejde Bathory do kin – a zájemcům o její sobotní slavnostní premiéru na karlovarském festivalu, na níž režisér Juraj Jakubisko převezme cenu za umělecký přínos světové kinematografii, nestačí ani tisícovka míst v největším sále.

. Jakubisko bude odpovídat ON-LINE

Režiséra se ptejte v pondělí od 10 hodin

Premiéra do třetice
Zvědavost je na místě. Koprodukční thriller z přelomu 16. a 17. století za 300 milionů korun představuje nejdražší projekt v dějinách české kinematografie. Navíc spojil zahraniční hvězdy s českými, herci vesměs mluví anglicky. A konečně už rozluští hádanku z upoutávek, v nichž se hraběnka Alžběta Báthoryová koupe v rudé lázni.

Teprve film totiž odpoví, zda jde o krev mladých žen, jak tvrdí báje, nebo o červené bylinky, což by odpovídalo režisérově snaze očistit její pověst. Na otázku, kdo vlastně byla "Báthoryčka", tvůrci tajemně odpovídají "matka, milenka, kráska, bojovnice, tyranka, oběť, léčitelka i vampýr".

Stejný zájem jako Jakubiskova verze vražedného mýtu však budí i okolnosti jejího vzniku. Scénář se rodil 15 let; od první klapky k premiéře uběhlo dva a půl roku; anglický zvuk dokončil režisér teprve před pár dny v Hollywoodu pod dohledem Jona Johnsona, jenž za zvukové efekty Ponorky U-571 dostal Oscara.

. Bathory má vlastní píseň

Režisér Juraj Jakubisko ponořil zpěvačku Katarínu Knechtovou do krvavé lázně. Jak se natáčel klip?

"Pro filmaře je to neocenitelná zkušenost," míní Jakubisko. Ovšem právě potíže se zvukem, jenž prý původně překrýval dialogy v autentických místních jazycích příběhu, zavinily několikerý odklad premiéry. Bathory měla jít do kin už loni v říjnu, poté letos v lednu; nakonec až třetí termín vyšel.

Bathory zažila i jiná dramata. V zákulisí se mluví o situacích, kdy chyběly peníze v hotovosti: složité nadnárodní financování totiž naráží na rozdílné zvyklosti bank v jednotlivých zemích. Další díl "případu Bathory" vyvrcholil soudem se dvěma muži obviněnými z krádeže a vydírání, kteří odcizili pracovní kopii snímku na DVD a žádali půl milionu korun za to, že ji nezveřejní na internetu.

Z filmu Bathory - Darvulie (Deana Jakubisková)Z filmu Bathory - Margita (Hana Vagnerová), hospodská (Zuzana Flenglová) a Lucie (Lucie Vondráčková)Z filmu Bathory - Erzsébet (Anna Friel)Z filmu Bathory - nalezena mrtvola vampíraZ filmu Bathory - Merisi (Hans Matheson) a Erzsébet (Anna Friel)

A zatím poslední kapitolu do barvité kroniky filmu vepsala jeho koproducentka Česká televize, která odmítla vysílat část upoutávek na Bathory. "Obsahovaly nahotu, náznak lesbického sexu či přílišné násilí, které však do období válek s tureckou invazí do západní Evropy patří," shrnuli tvůrci.

Zákaz dostalo asi devět spotů z pětatřiceti: některé se objeví na obrazovce až po dvaadvacáté hodině, aby neohrozily dětské publikum, některé tam nesmějí vůbec, ale podle mluvčího projektu Radka Auera se všechny postupně přenesou na internet.

Katarína Knechtová zpívá píseň k filmu Bathory

Stěhování národů
Jakubisko od počátku opakuje, že mu nešlo o dokument ani věrnou rekonstrukci. Drží se dostupných historických faktů, pokud vůbec existují – a kde chybějí, dává zelenou vlastní fantazii. Tak do děje vedle původních postav uherské legendy dosadil třeba jejich italské současníky, malíře Caravaggia či skladatele Monteverdiho.

Z filmu Bathory - Cyril (Jiří Mádl) a Petr (Bolek Polívka)K tehdejšímu "evropskému Babylonu" má blízko i pestré herecké obsazení. Uherskou hraběnku ztvárnila Angličanka Anna Frielová, jejího manžela Ference Nádasdyho zase Ir Vincent Regan, Karel Roden hraje jejího protivníka, "místokrále" Thurza, Ital Franco Nero je králem Matyášem, Skot Hans Matheson malířem Caravaggiem. Dvojici mnichů s detektivním posláním představují Bolek Polívka s Jiřím Mádlem a Lucie Vondráčková má roli hraběnčiny služky.

Stěhování národů připomínala i obří produkce. Točilo se ve skanzenech v Pribylině i Řeporyjích, v bratislavských ateliérech se stavěly tajné podzemní chodby hradu, ve Vysokých Tatrách našla kamera hrdinčino panství, nádvoří hradu Čachtice i se šibenicí si zahrál Točník, Doudleby poskytly Alžbětin zámeček, Sovinec hradní příkop a děla.

Z filmu Bathory - Darvulie (Deana Jakubisková) a Erzsébet (Anna Friel)

Na mapě natáčení nechybí Zvíkov, Telč, Pernštejn, Jindřichův Hradec, Lednice, Velké Losiny, Křivoklát, Buchlov, Žebrák, Kutná Hora či Mělník. Dobové kostýmy oblékalo 200 herců a 3 000 komparzistů, další herci v čele se Zuzanou Stivínovou a Janem Dolanským se podíleli na českém
dabingu.

Vytočilo se 75 kilometrů filmu a deník, jejž si Jakubisko vede, už má 1 500 stran. Projekt takových rozměrů láká i diváky, kteří s ním už předem polemizují. Tvrdí třeba, že hraběnka nemohla potkat Caravaggia, protože nikdy neopustila střední Evropu a on Itálii. Že k vášni měla coby frigidní žena daleko. A že byla zkrátka "obětí mužské ješitnosti".
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz