Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bathory: Jakubiskova hádanka za tři sta milionů

  11:50aktualizováno  11:50
Nejdražší film v dějinách české kinematografie má v sobotu premiéru na karlovarském festivalu. Bathory slibuje výpravnou podívanou a obhajobu "krvavé hraběnky".

Vincent Regan a Anna Frielová ve filmu Bathory (2008) | foto: Larry Horricks © Jakubisko Film

Předloňskou bitvu s Turky následuje letošní bitva o lístky. V létě 2006 vrcholilo natáčení velkofilmu o čachtické paní mohutnou řeží; poslední scéna pak patřila požáru vesnice v podhradí.

Ve čtvrtek vejde Bathory do kin – a zájemcům o její sobotní slavnostní premiéru na karlovarském festivalu, na níž režisér Juraj Jakubisko převezme cenu za umělecký přínos světové kinematografii, nestačí ani tisícovka míst v největším sále.

. Jakubisko bude odpovídat ON-LINE

Režiséra se ptejte v pondělí od 10 hodin

Premiéra do třetice
Zvědavost je na místě. Koprodukční thriller z přelomu 16. a 17. století za 300 milionů korun představuje nejdražší projekt v dějinách české kinematografie. Navíc spojil zahraniční hvězdy s českými, herci vesměs mluví anglicky. A konečně už rozluští hádanku z upoutávek, v nichž se hraběnka Alžběta Báthoryová koupe v rudé lázni.

Teprve film totiž odpoví, zda jde o krev mladých žen, jak tvrdí báje, nebo o červené bylinky, což by odpovídalo režisérově snaze očistit její pověst. Na otázku, kdo vlastně byla "Báthoryčka", tvůrci tajemně odpovídají "matka, milenka, kráska, bojovnice, tyranka, oběť, léčitelka i vampýr".

Stejný zájem jako Jakubiskova verze vražedného mýtu však budí i okolnosti jejího vzniku. Scénář se rodil 15 let; od první klapky k premiéře uběhlo dva a půl roku; anglický zvuk dokončil režisér teprve před pár dny v Hollywoodu pod dohledem Jona Johnsona, jenž za zvukové efekty Ponorky U-571 dostal Oscara.

. Bathory má vlastní píseň

Režisér Juraj Jakubisko ponořil zpěvačku Katarínu Knechtovou do krvavé lázně. Jak se natáčel klip?

"Pro filmaře je to neocenitelná zkušenost," míní Jakubisko. Ovšem právě potíže se zvukem, jenž prý původně překrýval dialogy v autentických místních jazycích příběhu, zavinily několikerý odklad premiéry. Bathory měla jít do kin už loni v říjnu, poté letos v lednu; nakonec až třetí termín vyšel.

Bathory zažila i jiná dramata. V zákulisí se mluví o situacích, kdy chyběly peníze v hotovosti: složité nadnárodní financování totiž naráží na rozdílné zvyklosti bank v jednotlivých zemích. Další díl "případu Bathory" vyvrcholil soudem se dvěma muži obviněnými z krádeže a vydírání, kteří odcizili pracovní kopii snímku na DVD a žádali půl milionu korun za to, že ji nezveřejní na internetu.

Z filmu Bathory - Darvulie (Deana Jakubisková)Z filmu Bathory - Margita (Hana Vagnerová), hospodská (Zuzana Flenglová) a Lucie (Lucie Vondráčková)Z filmu Bathory - Erzsébet (Anna Friel)Z filmu Bathory - nalezena mrtvola vampíraZ filmu Bathory - Merisi (Hans Matheson) a Erzsébet (Anna Friel)

A zatím poslední kapitolu do barvité kroniky filmu vepsala jeho koproducentka Česká televize, která odmítla vysílat část upoutávek na Bathory. "Obsahovaly nahotu, náznak lesbického sexu či přílišné násilí, které však do období válek s tureckou invazí do západní Evropy patří," shrnuli tvůrci.

Zákaz dostalo asi devět spotů z pětatřiceti: některé se objeví na obrazovce až po dvaadvacáté hodině, aby neohrozily dětské publikum, některé tam nesmějí vůbec, ale podle mluvčího projektu Radka Auera se všechny postupně přenesou na internet.

Katarína Knechtová zpívá píseň k filmu Bathory

Stěhování národů
Jakubisko od počátku opakuje, že mu nešlo o dokument ani věrnou rekonstrukci. Drží se dostupných historických faktů, pokud vůbec existují – a kde chybějí, dává zelenou vlastní fantazii. Tak do děje vedle původních postav uherské legendy dosadil třeba jejich italské současníky, malíře Caravaggia či skladatele Monteverdiho.

Z filmu Bathory - Cyril (Jiří Mádl) a Petr (Bolek Polívka)K tehdejšímu "evropskému Babylonu" má blízko i pestré herecké obsazení. Uherskou hraběnku ztvárnila Angličanka Anna Frielová, jejího manžela Ference Nádasdyho zase Ir Vincent Regan, Karel Roden hraje jejího protivníka, "místokrále" Thurza, Ital Franco Nero je králem Matyášem, Skot Hans Matheson malířem Caravaggiem. Dvojici mnichů s detektivním posláním představují Bolek Polívka s Jiřím Mádlem a Lucie Vondráčková má roli hraběnčiny služky.

Stěhování národů připomínala i obří produkce. Točilo se ve skanzenech v Pribylině i Řeporyjích, v bratislavských ateliérech se stavěly tajné podzemní chodby hradu, ve Vysokých Tatrách našla kamera hrdinčino panství, nádvoří hradu Čachtice i se šibenicí si zahrál Točník, Doudleby poskytly Alžbětin zámeček, Sovinec hradní příkop a děla.

Z filmu Bathory - Darvulie (Deana Jakubisková) a Erzsébet (Anna Friel)

Na mapě natáčení nechybí Zvíkov, Telč, Pernštejn, Jindřichův Hradec, Lednice, Velké Losiny, Křivoklát, Buchlov, Žebrák, Kutná Hora či Mělník. Dobové kostýmy oblékalo 200 herců a 3 000 komparzistů, další herci v čele se Zuzanou Stivínovou a Janem Dolanským se podíleli na českém
dabingu.

Vytočilo se 75 kilometrů filmu a deník, jejž si Jakubisko vede, už má 1 500 stran. Projekt takových rozměrů láká i diváky, kteří s ním už předem polemizují. Tvrdí třeba, že hraběnka nemohla potkat Caravaggia, protože nikdy neopustila střední Evropu a on Itálii. Že k vášni měla coby frigidní žena daleko. A že byla zkrátka "obětí mužské ješitnosti".
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Najdete na iDNES.cz