Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Básníka Nezvala s paletou a štětcem představili mizerně

  2:36aktualizováno  2:36
Vítězslav Nezval – a výtvarník? Odpověď na tuto otázku po dosud nepříliš známé fazetě díla významného básníka dala zatím naposledy retrospektiva v olomouckém Muzeu umění před čtyřmi lety. Její komornější variantu nyní v roce 50. výročí Nezvalova úmrtí nabízí Nová výstavní síň v Chrudimi.

Vítězslav Nezval | foto: Archiv MF DNES

Je to projekt zahrnující sotva sedm desítek děl, kurátorsky ne úplně zdařilý: to podstatné z Nezvalovy invaze do oblasti výtvarna tu totiž chybí – a pozornost diváka daleko víc přitahují, v sále rovněž vystavená, básníkova zpodobení od kolegů: Josefa Šímy, Františka Bidla, Adolfa Hoffmeistera či Jana Wericha.

Vítězslav Nezval (1900–58) je autorem mimo jiné pronikavých studií o díle Štyrského a Toyen, Emila Filly nebo právě zmíněného Šímy. Po založení surrealistické skupiny v roce 1934 se začal zaobírat jednak technikou dekalku (čili interpretací barevných skvrn, které vzniknou odtržením přeloženého papíru zevnitř umazaného trochou barvy) a jednak fotografií. V roce 1942, za času autorovy tvůrčí krize, přibyla malba. V té byl Nezval naprostý diletant – a z velké části jím v tomto svém autoterapeuticky laděném intermezzu zůstal.

Chrudimská expozice představuje jeho portrétní i krajinářské pokusy, studie aktů, vesnické výjevy, autoportréty a zátiší. Tvarová modelace i práce s barvami jsou většinou naivní, i když básníkovu ruku vzdáleně vedl také mocný obdiv k avantgardnímu umění: třeba v obraze Torzo, zachycujícím torzo nahé ženy na monochromním pozadí, kterou z boku sleduje jakýsi mechanický pták, okamžitě navodí atmosféru příbuznou magickým plátnům Giorgia de Chirica.

Ovšem četné a pozoruhodné práce zde chybějí, například obludně nazelenalý portrét Gottwaldův či rozmarný výjev z nádražního nástupiště, po němž se prochází slon. A co víc: výstava jen minimálně představuje Nezvalův zájem o dekalk a úplně ignoruje jeho práci fotografickou, nesenou v duchu fascinace přeludnými výjevy za skly výloh, ve vetešnictví, na skládkách či v potemnělých rozích dvorků.


Vítězslav Nezval - obrazy a kresby
Kurátor Jiří Sedláček. Nová výstavní síň, Chrudim. Výstava potrvá do 10. srpna 2008.
Hodnocení MF DNES: 40 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Najdete na iDNES.cz