Básník trapnosti Greene ožije v Praze

Centrální katolická knihovna v Praze zahájila monografickou výstavu věnovanou stému výročí narození spisovatele Grahama Greena. Výstava představí různá vydání knih, texty, fotografie a dokumenty reflektující život jednoho z nejlepších anglických spisovatelů.

Bezvýchodné mezní situace, absurdita života, ubohost naší existence, utrpení, vina, osamocenost, nezakotvenost a útěky, to vše představuje dílo spisovatele Grahama Greena.

Autor čtyřiadvaceti románů, tří svazků povídek, osmi her, tří cestopisů a řady esejů se ve svých dílech soustřeďuje na stinné stránky lidské existence.

Výstava byla připravena podle knihy Graham Greene: básník trapnosti. Autorem této knihy je pražský anglista a překladatel Jan Čulík.

Akce nabízí různá vydání, texty, fotografie z životopisných monografií a periodika obsahující různé studie týkající se Greenovy osoby.

"Pokud nějaká instituce projeví zájem, rádi výstavu zapůjčíme," uvedla z Eva Novotná z Centrální katolické knihovny.

Ačkoliv bývá Greene označován za katolického spisovatele, on sám se snažil přísně odlišit a osvobodit umění od jakékoliv nálepky ideologie. Greene psal díla, která vynikala svoji nadčasovostí. V předlistopadovém období bylo jeho dílo - především pak jeho katolické romány -  u nás nedoceněno a často opomíjeno, až v roce 1955 vyšel český překlad Tichého Američana.

Romány Brightonský špalek a Moc a sláva vyšly jako dozvuk Pražského jara až v roce 1971. Absurdní černý román Cesty s tetičkou vyšel až roce v 1972. První díl Greenovy autobiografie Kus života byl sice vytištěn v roce 1974, ale až do osmdesátých let byl prodej knihy zakázán.

Výstava Graham Greene potrvá do 7. listopadu a návštěvníci ji mohou zhlédnout denně do 17 hodin. V úterý a ve středu je pak výstava přístupná až do 20 hodin.