Basiková opět vplouvá do popu. S Aurorou

  1:00aktualizováno  1:00
Po dvou letech uměleckých prázdnin se zpěvačka Bára Basiková vrátila ke kapele Precedens, se kterou kdysi začínala. Nyní spolu vydávají koncepční, stylově vytříbené album Aurora.

Bára Basiková - Bára Basiková a Precedens - klub Ponorka Pardubice (22. října 2005) | foto: Michal KlímaMF DNES

Ukázka z alba najdete v audiogalerii.

Jeho symbolem je pověstný křižník, který výstřelem zahájil ruskou bolševickou revoluci. "Vzniklo to nenásilně. Šéf kapely Martin Němec napsal písničku Aurora, která měla zajímavý podtext. Může se stát, že revoluční kroky vyjdou naprázdno, anebo naopak zahýbají dějinami," vysvětluje zpěvačka.

Album Aurora nabízí hudbu, která je dramaticky ustrojená a odvíjí se před očima jako filmové plátno. Revoluce se prolíná s milostnými písněmi, čeština s němčinou, střílí se z Aurory a "Friedrich Nietzsche usmívá se". Basiková zpívá také o marnosti velkých idejí a tvůrčích gest, která upadnou v zapomnění.

Avšak posluchač se neprohne pod zátěží témat, písně nevyžadují studium historické literatury, vše je pojato s nadhledem. "Aurora je patetická a ironická. Aurora je dvanáct písniček," dodávají tvůrci.

"Chtěli jsme zachovat určitou stylizaci kapely Precedens, kterou se vyznačovala už v osmdesátých letech. Zároveň jsme se snažili, aby to byla dnešní, zvukově moderní deska," říká Basiková.

Počátkem osmdesátých let ji vynesla vzhůru právě kapela Precedens, se kterou nazpívala hit Doba ledová, zatímco souběžně koncertovala se Stromboli Michala Pavlíčka. Odtud si posluchači pamatují třeba obraznou píseň Osiřela košilela.

Avšak mnohé z toho jako by v devadesátých letech překryla role Maří Magdalény z představení Jesus Christ Superstar, Basiková byla i muzikálovou Rusalkou či Kleopatrou, vydávala popové desky i taneční album, které takřka vyšumělo do zapomnění.

"Projektů byla spousta a byly naprosto odlišné, na každém z nich člověk nasbíral nějaké zkušenosti. Totéž absolvoval Martin Němec, i když v jiné míře a v odlišném rozpětí," říká Basiková. Dva roky prázdnin jí vyčistily hlavu. "Jsem ráda, že jsem si tenhle luxus mohla dopřát. Díky němu mám obrovskou energii a chuť do práce," dodává Basiková.

Autoři:Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....RECENZE: My nejsme rasisti. Ze seriálového Lynče dýchá objednávka

Ze seriálu Lynč

Jednak vděčný detektivní žánr, jednak okatý diktát politické korektnosti. Mezi oběma mlýnskými kameny se bude po osm...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

Další z rubriky

Hrajeme strašně dobře, slibuje Pavol Hammel před turné kapely Prúdy

Pavol Hammel

Slovenská skupina Prúdy si na turné připomíná padesát let od vydání klíčového alba Zvoňte zvonky a slaví i blížící se...

VIDEO: Kapela O5 a Radeček představuje ochutnávku z desky Dobrý zprávy

Kapela O5 a Radeček

Jesenická kapela O5 a Radeček vydává první singl z desky, která ponese název Dobrý zprávy. Píseň Tají ledy dává...

Daniel Landa slibuje místo protestu radost. Na turné zazní i novinka

Daniel Landa při videochatu na iDNES.cz (3. prosince 2012)

Ve středu v Bratislavě a příští sobotu v DRFG Aréně v Brně odstartuje Daniel Landa halové turné k oslavě padesáti. A...Najdete na iDNES.cz