Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barvití hrdinové Poustevny zlobili Němce i Čechy

  3:31aktualizováno  3:31
Sexuální turista z Německa. Znuděná vietnamská puberťačka. Holandský vyznavač přírodního života. Penzisté vzpomínající na socialistickou výrobu nehořlavého vánočního stromku. A mentálně postižení z místního ústavu, s nimiž prý byla domluva paradoxně nejsnazší.

Z filmu Poustevna, das ist Paradies | foto: Cinemart

To jsou barvití hrdinové Poustevny, jež loni vyhrála soutěž českých dokumentů na jihlavském festivalu a ve čtvrtek vstoupí do kin. "Na pražské premiéře zahraje Luboš," slibují tvůrci nevšední bonus: originální muziku jednoho z chovanců ústavu a veselých průvodců filmem.

Vyloučený zpěvák
Plný název dokumentu zní Poustevna, das ist Paradies – čili Poustevna, to je ráj. Alespoň tak se zapadlý kout v česko-německém pohraničí Dolní Poustevna jeví Volkerovi, který žije kousek "za čárou" a německou podporu v nezaměstnanosti jezdí utrácet na českou půdu, na vietnamské tržiště a do nevěstinců, kde se dokonce zamiluje.

"Volker je vůbec zvláštní případ. Dodatečně jsme se dověděli, že zpívá v křesťanském sboru, jeli jsme tam s kamerou, ale mezitím ho vyloučili," vzpomíná Martin Dušek, který snímek natočil spolu s Ondřejem Provazníkem.

Zajímavý zážitek měli také z předpremiéry Poustevny na německé straně hranic – tamní diváci se totiž zlobili, že právě tak bizarní antihrdina reprezentuje jejich zemi. "Strhla se o tom velká diskuse, ale nakonec Volkerovi zatleskali: za  upřímnost a odvahu," líčí Dušek.

Ani první diváci v Dolní Poustevně nebyli filmem bezvýhradně nadšení. "Hlasy se rozdělily podle generací," vysvětlují tvůrci. Starší ročníky považovaly za "odporné", že se ve filmu objevuje "ten póvl". Podle Duška tím mínili Vietnamce, Němce i postižené z ústavů: "Přitom starousedlíků už tu žije nejméně, spíš hrstka. Ale mladí se naopak bavili, brali film jako úplně přirozený odraz toho, v čem žijí."

Některé hrdiny svého dokumentu by jeho autoři dnes již těžko hledali. Například dospívající vietnamská školačka Denisa, která se ve stánku svého otce pod šňůrami plnými ručníků a džínsů tak nepokrytě nudila, se prý úderem své plnoletosti "utrhla ze řetězu". Snad studuje v Praze, ale filmařům se ji nepodařilo najít.

"Škoda, protože její příběh by se mohl sledovat i nadále časosběrnou metodou; teď je to žhavé téma. Tehdy to s ní bylo těžké, protože právě zosobňovala opravdu výbušnou kombinaci jiné národnosti s vrcholnou pubertou. Vietnamská komunita se vůbec chovala zvláštně," vzpomíná Dušek, jak po složitém vyjednávání přemluvili k natáčení i dívčina otce. Jenže když za ním v určenou hodinu přijeli, muž před nimi utekl do lesa, kde prý jakoby zázrakem zmizel a vynořil se až ve zběsile ujíždějícím autě.

Pomohl dědeček
Také Holanďan Dan, který se do Dolní Poustevny uchýlil s manželkou a dětmi na útěku před velkoměstskou civilizací, již zdejší pokus o ryze přírodní existenci opustil; odstěhovali se do Anglie. Filmaře zajímal, protože jako jediný – ač mladý a cizinec – zkoumal zdejší historii. "Ale vadili jsme jeho ženě, která nenávidí televizi," směje se Dušek.

Minulost Sudet ve filmu ztělesňuje paní Váňová; jen ji a její matku coby uznávané výrobkyně umělých květin po válce neodsunuli. Prozrazuje i nejbolestnější zážitky, nicméně ani jí se do natáčení nechtělo; Dušek ji přesvědčil, až když zmínil sudetské osudy vlastního dědečka. Autoři filmu si však raději získávali důvěru vybraných hrdinů postupně, než aby vzali zavděk exhibicionisty, kteří se jim sami nabízeli.

Film vznikal více než dva roky zcela nezávisle, bez grantů či televize; až letos uvedla ČT jeho kratší verzi a delší filmová varianta se dočkala peněz na výrobu kopií pro kina. Přímý nástupce Poustevny už je rychlejší: letošní jihlavský vítěz Vít Janeček, kterému cenu předával právě Dušek, uvede svůj oceněný dokument Ivetka a hora do kin krátce po Poustevně, 17. listopadu.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Najdete na iDNES.cz