Jiří Bartoška (z výstavy fotografky Lucie Robinson 12 plus 12) | foto: Lucie Robinson

Bartoška, Eben i Polívka si zahrávají s nebezpečnými věcmi. Na fotkách

  • 21
Jiří Bartoška s brýlemi z ostnatého drátu nebo Ondřej Brzobohatý s klaviaturou plnou napínáčků. Takové a další portréty českých osobností v podání fotografky Lucie Robinson lze vidět na pražské Kampě od 12. září do 31. října. Výstava ukáže, jak se žije lidem s nemocí motýlích křídel.

Jiří Korn

Výstava "pichlavých" portrétů vznikla v rámci charitativního projektu herečky Jitky Čvančarové 12 plus 12, který přináší pohled na svět očima lidí trpících chorobou EB (Epidermolysis bullosa congenita). Cílem projektu je upozornit na to, že mezi námi žijí lidé, kteří mají extrémně zranitelnou a křehkou kůži. Na té se i po sebemenším doteku tvoří puchýře a oděrky. Protože jemnost a zranitelnost kůže lidí s EB připomíná křehkost motýlích křídel, vžilo se pro EB symbolické označení nemoc motýlích křídel.

V rámci druhého ročníku projektu 12 plus 12 organizovaného pro o. s. DebRA ČR přizvala autorka projektu herečka Jitka Čvančarová ke spolupráci kromě uznávané fotografky Lucie Robinson dvanáct významných mužů české kultury a sportu (Jiřího Bartošku, Ondřeje Brzobohatého, Marka Ebena, Tomáše Kluse, Lukáše Konečného, Jiřího Korna, Milana Lasicu, Libora Peška, Bolka Polívku, Jana Potměšila, Roberta Vana a Petra Zusku).

Ondřej Brzobohatý

Jsou zachyceni s předměty, které k nim nějakým způsobem patří – kytara, brýle, fotoaparát. Jsou to obyčejné věci, se kterými přichází denně do kontaktu, ale každá z nich má v sobě bolestivý akcent. Symbol bolesti, kterou musí každý den snášet lidé s nemocí motýlích křídel. Pro partnery projektu vznikne nástěnný kalendář. Volně prodejný bude diář na rok 2012 se všemi fotografiemi. Výtěžek z prodeje diáře půjde na pomoc lidem, o které se sdružení DebRA stará.