Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bartoliová je miláčkem médií

  11:19aktualizováno  11:19
Její koloratury se nesou jako ptačí cvrlikání. Kam přijde, strhne na sebe pozornost. Prodá tolik desek jako málokterý interpret klasické hudby. Operní mezzosopranistka se stala se fenoménem hudebního světa: ztělesňuje úspěch, podepřený nemalým talentem, ale i obratným managementem a soustavnou publicitou. Letos pětatřicetiletá Cecilia Bartoliová je od časů Luciana Pavarottiho nejznámější italskou operní megahvězdou.
Životní příběh této černovlásky s hlubokýma očima potvrzuje, že image hraje čím dále výraznější úlohu nejen v pop-music, ale i v operním světě. "Její tmavá vznosná silueta vyčnívá daleko přes světla ramp: hříva třpytivých vlasů, velké hnědé oči, štědrá ústa a ve výstřihu odhalená mléčná ramena" - takhle básnil o mladičké divě v prvních letech její kariéry prestižní americký týdeník Time.

U Bartoliové neexistovaly žádné pozvolné začátky na menších evropských scénách. Vylétla nahoru jako kometa. A bylo to příznačně nejmasovější médium, které Bartoliovou na hvězdné nebe katapultovalo. Roku 1985 se ocitla v pořadu italské televize, který představoval mladé pěvecké talenty, a o něco později vystoupila v galashow francouzské televize k uctění památky sopranistky Marie Callasové. Víc než o mrtvé legendě se však diskutovalo o Bartoliové. Ta svým zpěvem i zjevem ohromila diváky, světoznámé dirigenty i manažery gramofonových koncernů.

Operní debut si Bartoliová odbyla na prknech Římské opery v Lazebníku sevillském. Zpívala Rosinu. "Když jsem poprvé zpívala Rosinu, bylo mi dvacet a věděla jsem, že cítím jako ona," vzpomínala později v jednom rozhovoru. Byl to ve světě opery skutečně neobvyklý případ: zpěvačka byla stejně stará jako hrdinka, kterou představovala!

Hvězda Cecilie Bartoliové však začala prudce stoupat zvláště poté, co uzavřela smlouvu s nahrávací společností Decca. Následoval klasický mediální koloběh, během něhož byla veřejnost zásobena detaily z Ceciliina životopisu: dětství strávené v Římě, rodiče, kteří zpívali v operním sboru, dětské úložky v divadle, prvotní nadšení pro flamenco a hru na trubku, úzký vztah k matce, která ji nasměrovala k opeře a zůstala dodnes její nejdůležitější učitelkou a rádkyní. Výsledek se dostavil: už první sólová alba lámala rekordy v prodejnosti. Operní domy se o ni začaly přetahovat.

Bartoliová je koloraturní mezzosoprán - typ hlasu, jenž v sobě spojuje temnější barvu s lehkostí a ohebností. Efektní role pro něj psal zvláště Gioacchino Rossini. Bartoliová však zpívá hodně i Mozarta, Vivaldiho, Händela a Haydna. Její příznivci spekulují, kdy si troufne na Bizetovu Carmen, ale Bartoliová zatím raději hledá v archivech málo známé opusy. Společně s dirigentem Nikolausem Harnoncourtem vzkřísila Haydnovu Armidu a nyní by chtěla oprášit některé nehrané opery Christopha Willibalda Glucka. Může si být jista, že vše, co udělá, bude ostře sledováno.

Média stále hrají v kariéře Cecilie Bartoliové důležitou úlohu. Když před pár lety na poslední chvíli odřekla vystoupení v Metropolitní opeře, věnoval tomu úvodník dokonce i Wall Street Journal. Ale naprostá většina odborníků i laiků se shoduje, že Bartoliová není uměle vytvořený produkt. Její temperament přirozeně přechází do zpěvu, ale vokální ekvilibristika, jíž zasypává publikum, je výsledkem dlouhé a usilovné práce. Ona sama celkem pochopitelně zaujímá k médiím vstřícný postoj. "Masmédia prostě patří k našemu životu. Dnes už jste jimi ovlivňováni dokonce i tehdy, když si jdete koupit zubní pastu," tvrdí.

Na druhou stranu je ovšem fakt, že v určitých směrech zachovává vůči médiím odstup. Například si pečlivě chrání soukromí. A na rozdíl od svého krajana Pavarottiho zaujímá odmítavý postoj k projektům na pomezí popu a klasiky, pro něž se vžil termín cross-over. "Myslím, že není možné stavět mosty od klasiky k popu, nýbrž naopak. Jde o to, aby fanoušci popu začali být zvědaví na klasiku. Například mého alba s Vivaldiho áriemi se po světě prodalo přes 300 tisíc kusů, a to je snad důkaz, že široké publikum projevilo ochotu se něčemu přiučit. Tohle je podle mne cross-over."
Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz