Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barrandovský kopec nestrádá ani nejásá

  11:46aktualizováno  11:46
Je libo stylový dámský klobouk s peřím či se závojem? Za stovku nebo dvě je váš, ovšem jen na týden a až po složení kauce ve výši tisíc korun. I takhle to dnes chodí na Barrandově: filmové kostýmy si může vypůjčit kdokoli, firma i jednotlivci. Nejvíc prý letí čerti a Mikuláši začátkem prosince a nově i "strašící" masky na americký svátek Halloween.

"Pouze u nacistických uniforem platí výjimka, ty pro veřejnost nejsou k mání a půjčují se jen proti mému podpisu," upozorňuje Radomír Dočekal, ředitel dceřiné firmy Barrandov Studio, která je v holdingu AB Barrandov nejvíc vidět - coby servisní podnik.

Takzvaný fundus kostýmů či rekvizit je však zlomkem služeb, které filmový kopec nyní poskytuje zahraničním zákazníkům, domácím štábům i veřejnosti a jež jsou pro běžného návštěvníka neviditelné. Do štukatérské dílny sotvakdo zabloudí a dekorace budované v některém ze sedmi zdejších ateliérů (další čtyři spravuje Barrandov v Hostivaři) bývají veletajné; vesměs jde o přísně střežené, nákladné zahraniční projekty včetně reklam. Co kdyby nezvaný host prozradil konkurenci, jakým trikem bloudí věznicí zhmotněný "vnitřní hlas" Johanky z Arku, nebo by zabavil kousek kostýmu, v němž Johnny Depp honil Jacka Rozparovače... Proto se i většina městeček, kostelů, vojenských táborů či pirátských lodí, jež pro potřeby jediného filmu vyrostou na nezastavěném volném horizontu barrandovského areálu, musí po posledním záběru rozebrat do poslední prkna - pokud se produkce nedohodne s jinou, že jí stavby přenechá.

V Hollywoodu, ale také třeba v německém Babelsbergu mají fanoušci možnost navštívit továrnu na sny jako turisté. Uživil by i Barrandov prohlídkovou trasu od venkovního ornamentu zbylého po štábu Luka Bessona přes svatební úbory pohádkových princezen či osobní šatny hvězd až třeba k budově, kde teď sídlí TV Nova? "Máme i takové sny, ale zatím na papíře," říká Dočekal. Podnik totiž stále čeká na svého nového majitele. "A pokud jde o Novu, je to v současné době náš jediný stabilní, tudíž důležitý zákazník, nicméně v celkovém objemu našich služeb nedosahuje ani deseti procent."

Ateliéry jsou nyní vytíženy na osmdesát procent - víc prý ani fyzicky není možné, ale i jejich pronájem představuje jen deset procent obratu Studia. Většinu příjmů obstarávají ostatní speciální služby. Mimochodem, české filmy využívají ateliérů pouze ze tří procent - je tu pro ně příliš draho. Podle Dočekala Barrandov pomáhá tuzemským tvůrcům alespoň tím, že třeba dokončovací práce jim účtuje co možná nejníže.

Nejtěžší bylo přečkat rok 1996, kdy se po aféře kolem natáčení snímku Mission: Impossible dočkalo Česko pověsti nespolehlivé země a Hollywood se odtud stáhl. "Přežili jsme jen o reklamě, až v roce 1997 se velké zakázky začaly vracet. Jen loni jich bylo sedm a pro letošní rok už máme čtyři projekty podepsané," počítá Dočekal. Klienti tady najdou ateliéry s trikovým modrým pozadím, s vyhřívanou vodní nádrží, s "oknem" pro natáčení pod vodou nebo se zadní projekcí. Reklamní letáky zdůrazňují, že z Hostivaře i Barrandova je to jen "šest mil do h istorického centra Prahy - města slavných filmových lokací". V areálu jsou k dispozici kamery i světla, zvuková postprodukce a laboratoře, multimédia i titulkování.

Ale v žádném z filmařský řemesel už nedrží Barrandov monopol ani v tuzemsku, navíc musí dohánět svět. "Čas tlačí, potřebujeme zavádět nové technologie, DVD, plánujeme ateliéry s posuvnými zdmi, tudíž i proměnlivými rozměry," přiznává Dočekal. "Dosavadní vlastníci z Moravia Steel drží sice Barrandov ve funkčním stavu, ale bez brzkého prodeje strategickému partnerovi by měl zanedlouho problémy."

Plán barrandovských studií

Barrandov Studio

Hostivařská studia

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

Jsem Elba, Idris Elba. Černošský herec se hlásí k roli Jamese Bonda

Idris Elba ve filmu Temná věž

Černošský herec Idris Elba oživil svým tajemným vzkazem na Twitteru dohady, že by se mohl stát příštím Jamesem Bondem,...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz