Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barrandovský kopec nestrádá ani nejásá

  11:46aktualizováno  11:46
Je libo stylový dámský klobouk s peřím či se závojem? Za stovku nebo dvě je váš, ovšem jen na týden a až po složení kauce ve výši tisíc korun. I takhle to dnes chodí na Barrandově: filmové kostýmy si může vypůjčit kdokoli, firma i jednotlivci. Nejvíc prý letí čerti a Mikuláši začátkem prosince a nově i "strašící" masky na americký svátek Halloween.

"Pouze u nacistických uniforem platí výjimka, ty pro veřejnost nejsou k mání a půjčují se jen proti mému podpisu," upozorňuje Radomír Dočekal, ředitel dceřiné firmy Barrandov Studio, která je v holdingu AB Barrandov nejvíc vidět - coby servisní podnik.

Takzvaný fundus kostýmů či rekvizit je však zlomkem služeb, které filmový kopec nyní poskytuje zahraničním zákazníkům, domácím štábům i veřejnosti a jež jsou pro běžného návštěvníka neviditelné. Do štukatérské dílny sotvakdo zabloudí a dekorace budované v některém ze sedmi zdejších ateliérů (další čtyři spravuje Barrandov v Hostivaři) bývají veletajné; vesměs jde o přísně střežené, nákladné zahraniční projekty včetně reklam. Co kdyby nezvaný host prozradil konkurenci, jakým trikem bloudí věznicí zhmotněný "vnitřní hlas" Johanky z Arku, nebo by zabavil kousek kostýmu, v němž Johnny Depp honil Jacka Rozparovače... Proto se i většina městeček, kostelů, vojenských táborů či pirátských lodí, jež pro potřeby jediného filmu vyrostou na nezastavěném volném horizontu barrandovského areálu, musí po posledním záběru rozebrat do poslední prkna - pokud se produkce nedohodne s jinou, že jí stavby přenechá.

V Hollywoodu, ale také třeba v německém Babelsbergu mají fanoušci možnost navštívit továrnu na sny jako turisté. Uživil by i Barrandov prohlídkovou trasu od venkovního ornamentu zbylého po štábu Luka Bessona přes svatební úbory pohádkových princezen či osobní šatny hvězd až třeba k budově, kde teď sídlí TV Nova? "Máme i takové sny, ale zatím na papíře," říká Dočekal. Podnik totiž stále čeká na svého nového majitele. "A pokud jde o Novu, je to v současné době náš jediný stabilní, tudíž důležitý zákazník, nicméně v celkovém objemu našich služeb nedosahuje ani deseti procent."

Ateliéry jsou nyní vytíženy na osmdesát procent - víc prý ani fyzicky není možné, ale i jejich pronájem představuje jen deset procent obratu Studia. Většinu příjmů obstarávají ostatní speciální služby. Mimochodem, české filmy využívají ateliérů pouze ze tří procent - je tu pro ně příliš draho. Podle Dočekala Barrandov pomáhá tuzemským tvůrcům alespoň tím, že třeba dokončovací práce jim účtuje co možná nejníže.

Nejtěžší bylo přečkat rok 1996, kdy se po aféře kolem natáčení snímku Mission: Impossible dočkalo Česko pověsti nespolehlivé země a Hollywood se odtud stáhl. "Přežili jsme jen o reklamě, až v roce 1997 se velké zakázky začaly vracet. Jen loni jich bylo sedm a pro letošní rok už máme čtyři projekty podepsané," počítá Dočekal. Klienti tady najdou ateliéry s trikovým modrým pozadím, s vyhřívanou vodní nádrží, s "oknem" pro natáčení pod vodou nebo se zadní projekcí. Reklamní letáky zdůrazňují, že z Hostivaře i Barrandova je to jen "šest mil do h istorického centra Prahy - města slavných filmových lokací". V areálu jsou k dispozici kamery i světla, zvuková postprodukce a laboratoře, multimédia i titulkování.

Ale v žádném z filmařský řemesel už nedrží Barrandov monopol ani v tuzemsku, navíc musí dohánět svět. "Čas tlačí, potřebujeme zavádět nové technologie, DVD, plánujeme ateliéry s posuvnými zdmi, tudíž i proměnlivými rozměry," přiznává Dočekal. "Dosavadní vlastníci z Moravia Steel drží sice Barrandov ve funkčním stavu, ale bez brzkého prodeje strategickému partnerovi by měl zanedlouho problémy."

Plán barrandovských studií

Barrandov Studio

Hostivařská studia

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

RECENZE: Jiří Menzel v Tlumočníkovi předává hlavní roli do Vídně

Hrdinové filmu Tlumočník

Světová premiéra na festivalu Berlinale provázená poctou Jiřímu Menzelovi vtiskla snímku Tlumočník nádech...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Generální finanční ředitelství
Vrchní rada v Oddělení závislé činnosti

Generální finanční ředitelství
Praha
nabízený plat: 28 700 - 43 000 Kč

Najdete na iDNES.cz