Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barrandov tvrdí: Dluhy nemáme a rádio nerušíme

aktualizováno 
Zakletý filmový kopec, jak se přezdívá Barrandovu, prochází dalšími změnami. Z funkce odejde dosavadní ředitel firmy Barrandov Biografia Karel Greif. Jeho post převezme šéf celého holdingu AB Barrandov Radomír Dočekal, jenž řídí už také ostatní "dcery" podniku, Studio či Panoramu.
Barrandov také vlastní Rádio Limonádový Joe, které se nyní netají obavami o svoji budoucnost. A kromě toho ze státního fondu kinematografie probleskují zprávy, že Barrandov dál nesplácí svůj dluh. "To jsou jen poplašné zvěsti, vždyť žijeme v Čechách," tvrdí šéf Dočekal.
Dušan Všelicha, jenž stojí v čele populárního "nevážného" Rádia Limonádový Joe, totiž neví, jaké jsou úmysly majitelů, kteří od vlastního rádia požadují nájemné. "Snad se konečně dovíme, jestli o nás vůbec stojí," věří Všelicha před vnitropodnikovou schůzí. O ní Dočekal tvrdí, že vše uvede na pravou míru, ale už teď může Všelichovi a jeho lidem vzkázat: "Všechno funguje, vysílá se, tak proč něco deklarovat?"
"Máme zisk a lidé práci, ateliéry jsou vyprodány až do konce srpna, zejména zahraničním a televizním projektům. Jen v létě tu chceme udělat místo pro Hřebejkův nový film: je příjemné aspoň o prázdninách potkávat Čechy." Investují prý do hostivařského areálu, a dokonce prý začali přemýšlet o stavbě nových ateliérů: "Barrandov už stojí na prvém místě zájmu těch, kteří se rozhodnou točit v Evropě! "A Greif odchází jen proto, že někdejší nesmyslné rozdělení podniku na holdingové části chceme zrušit," uvádí Dočekal.
Barrandov do konce loňského roku obchodoval na základě obstaravatelské smlouvy ministerstva kultury se staršími českými filmy. Z prodeje těchto práv zůstal fondu kinematografie dlužen odvody. Od letoška obchodování s filmy převzal Bonton - ten složil do fondu jako úhradu části barrandovského dluhu třicet milionů. Barrandov se pak zavázal uhradit zbylé pohledávky fondu, zhruba 65 milionů korun, ve dvou splátkách, k 30. březnu a 30. září 1999. "Konečně mám v ruce garance," mával ministr Pavel Dostál vítězně směnkami loni v listopadu. Podle zdrojů ze státního fondu však první splátka v termínu uhrazena nebyla, současně prý "naběhl" nový dluh ještě za rok 1998.
Dočekal to popírá: "Vím od vlastníků Barrandova, že oněch 32,5 milionu už splatili. A co se týče roku 1998, nejde o dluh, ale jen o doúčtování, musíme uzavřít některé rozporované částky, tím bude náš vztah s ministerstvem kultury ukončen." Členové rady fondu, kteří nashromážděné peníze rozdělují novým projektům, skutečný stav věci neznají. "Budeme se o to zajímat na příští schůzi," slíbil mluvčí rady Vladimír Just. Její místopředseda Jan Jíra dodal, že zpoždění splátek by bylo nepříjemné: "V současné době nás znepokojuje embargo televizí vůči Bontonu - nezačnou-li od něj filmy nakupovat, zdroje mohou chybět." Přitom se na fondu už scházejí nové žádosti o grant a požadované částky jsou vyšší než v předchozích kolech. Rekordních dvacet milionů žádá nový projekt Svěráků Tmavomodrý svět (jeho celý rozpočet je však prý víc než desetinásobný). Někteří filmaři se požadovanými částkami "pojišťují" vzhledem k situaci v České televizi, odkud odchází producent Čestmír Kopecký.
Místopředseda Asociace producentů v audiovizi Jaroslav Bouček míní, že nesmyslné je hlavně dosavadní rozdílení peněz z fondu: "Ať členové rady vyberou třeba jen dva filmy, ale ty nechť si vezmou plně pod patronát, místo aby usypali kdekomu tu milion, tam pět set tisíc."
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz