Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baroko ovládne Hollarovu galerii

  8:33aktualizováno  8:33
Šumperk - Výstavu pod názvem Baroko a zbožnost na severozápadní Moravě připravuje Okresní vlastivědné muzeum v Šumperku ve "své" Hollarově galerii. "V naší oblasti nejsou tak honosné barokní stavby jako například na Olomoucku, přesto zde baroko zapustilo hluboké kořeny, které rozhodně stály za zmapování," uvedl spoluautor výstavy Zdeněk Doubravský.

V úvodní části výstavy autoři představují zajímavý vývoj církevní správy v oblasti po bitvě na Bílé hoře, kdy na území pronikalo katolictví a byl nedostatek kněží. "Z map se například dozvíme, že šilperský (dnes štítecký) farář musel spravovat šest farností, což v tehdejší době nebylo fakticky možné," popisuje Doubravský. Jiné mapy dokumentují situaci o padesát let později, kdy byl už naopak kněží dostatek.

Církevní architektura je představena návštěvníkům výstavy na fotografiích. Nejvíc pozornosti věnují autoři významným barokním stavbám oblasti: kostelům v Zábřehu, Štítech a Úsově, zámecké kapli ve Velkých Losinách či kapli svaté Barbory v Šumperku.

Na fotografiích se objevuje také řada kostelů v období baroka upravovaných nebo dostavěných, kaplí a kapliček i božích muk. Z depozitářů muzea se dostanou na světlo barokní sochy světců a světic, andělů a obrazy s náboženskou tematikou.

Mimořádnou pozornost věnují autoři prolínání baroka do života obyčejných lidí. "Je zajímavé sledovat, jak po odeznění baroka jako stylu dožívá mezi lidmi ještě dlouho v devatenáctém století, přitom předkové těch samých lidí baroko v sedmnáctém století na jeho počátku odmítali," uvedl Zdeněk Doubravský.

Významné místo má na výstavě připomenutí okázalých poutí oblíbených mezi prostými věřícími, které mají původ právě v období baroka. Mezi exponáty je také řada předmětů, které si lidé z poutí přinášeli domů: růžence, krucifixy, obrázky svatých, zasklené modely Golgoty či modlitební knížky.

Stylizovaný sakrální kout selské jizby je pohledem do místa, které bylo v každé tehdejší chalupě a kde lidé trávili čas v modlitbách a rozjímání. Výstava Baroko a zbožnost na severozápadní Moravě bude zahájena ve čtvrtek 17. května v osmnáct hodin a potrvá do konce prázdnin.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz