Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baroko bez traumat, schémat a stereotypů

  12:33aktualizováno  12:33
V pátek se otevřou brány čtyř expozic tvořících velkolepý projekt Sláva barokní Čechie, který připravila Národní galerie v Praze. Obrazárna Pražského hradu, Klášter sv. Jiří, Valdštejnská jízdárna a Palác Kinských budou v příštím půlroce patřit baroku, které se autoři výstavy snaží představit bez "nacionálních traumat, ideologických schémat a historických stereotypů".
"Ještě nikdy se Národní galerie nepustila do tak rozsáhlého projektu: exponáty nám poskytlo 165 zapůjčovatelů, věci jsme nechali dovést i od zahraničních partnerů ze šesti zemí," uvádí výstavu její duchovní otec a zároveň generální kurátor Vít Vlnas. Základ samozřejmě tvoří fondy Národní galerie. Připravovaný vědecký katalog nakonec pojal na 1490 hesel.

Baroko bylo v Čechách vždy přijímáno nejednoznačně. Nacionalismus 19. století je odsoudil jako dobu temna zprofanovanou habsburskou a katolickou nadvládou, za niž by se měl národ spíš stydět, než se jí chlubit. Poprvé byla tato epocha reprezentativně představena až v monumentální expozici Pražské baroko v roce 1938. K ní se hlásí i Sláva barokní Čechie. "Naše výstava je ovšem trochu jiná než dosavadní projekty. Díla nejsou řazena chronologicky či podle druhu použitého materiálu, ale v rámci širších tematických skupin uspořádaných podle souvislostí ideových, společenských či historických," vysvětluje Vlnas.

Vstupné

Vstupenka se dá koupit v každé expozici zvlášť a stojí 90 korun. Do všech expozic se dá dostat za 300 korun; vstupenka platí po celou dobu trvání výstavy, ale do každého objektu lze vstoupit pouze jednou. Kvůli dvěma obměnám exponátů si je možné zakoupit také vstupenku za 600 korun; s tou jsou pak jednotlivé expozice přístupné třikrát.
Bližší informace lze nalézt na stránkách výstavy.
Obrazárna je upravena pro Barokní triumfy. Výtvarná díla a doplňující exponáty zde prezentují víru a zbožnost, fenomény pro baroko zásadní. K vidění jsou milostné mariánské obrazy, nastíněn je kult zemských patronů. Další část Obrazárny je věnována stykům barokních Čech se světem a tehdejší vědě i vzdělanosti. Zde jsou zastoupeny například unikátní přístroje z bývalého Matematického muzea v pražském Klementinu.

Klášter sv. Jiří patří Barokní velmoci. Politiku, monarchii a dynastii uvádí mezi jiným portrétní galerie Habsburků, odraz války a míru v kultuře zase památky na třicetiletou válku, na vojny s Turky a války Marie Terezie. Ke kuriózním památkám patří praporová dvojstuha ke standartě 14. dragounského pluku de Ligne, údajně vyšívaná Marií Terezií a jejími dcerami, nebo plivátka ve tvaru tureckých turbanů a turecký stan.

Svátky baroka představuje Valdštejnská jízdárna. Dominantní prostor zaujímá teatralita a divadlo jako základní složka barokní kultury umožňující "poznávání Boha skrze tento svět". V Praze se tak dají vidět kostýmy a rekvizity z krumlovského divadla včetně ukázky kulis zámeckého kabinetu. Doplněné jsou kupříkladu Andělem střežícím tabernákl od Matyáše Bernarda Brauna či Mrtvým Kristem Ferdinanda Maxmiliána Brokofa.

Projekt pak uzavírá Palác Kinských, kde je umístěna část Život a smrt v baroku. Pohledem kurátorů je ukazován život panovníkovy rodiny, katolického kléru, životní styl barokního šlechtice i vesničana, opomenut nezůstal ani český exil. Zastoupeny jsou grafiky Václava Hollara včetně Vlastní podobizny podle Meyssense, Vlastní podobizna s gestem počítání na prstech Petra Jana Brandla nebo model sousoší P. Marie na Kladně od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Ve sklepení Paláce Kinských se nacházejí Poklady baroka s ukázkami barokního zlatnictví, sklářství, numismatiky a keramiky.

"Všechny expozice mají jednotnou koncepci, ale lze je navštěvovat i samostatně," informuje Vít Vlnas, který na Slávě barokní Čechie spolupracoval s kurátory Martinou Soškovou, Marcelou Vondráčkovou, Tomášem Sekyrkou, Evou Janáčkovou, Alenou Volrábovou a Markétou Seligovou. "Za výstavou stojí šedesát let bádání tří generací vědců, měsíce intenzivní práce a čtrnáct dní naprostého šílenství," dodává znavený, ale spokojený Vlnas.

Současně se Slávou barokní Čechie probíhá na Pražském hradě stejně ambiciózní projekt Deset století architektury. Je ideální, že se dvě tak náročné akce sešly během jednoho roku? "Praha není tak chudá, aby nesnesla dvě velké výstavy. S kurátory jsme byli v kontaktu, abychom si v některých věcech zbytečně nekonkurovali. Kulturní člověk si na oba projekty jistě čas najde," míní Vlnas.

Sláva barokní Čechie obsahuje pouze originály - je jich přes 1600; proto budou některé grafiky a exponáty z citlivých materiálů v průběhu dvakrát obměněny. Výstava trvá do 28. října, doplňují ji hudební a divadelní akce a další výstavy v jiných objektech včetně regionů. V pátek by měl být k dispozici průvodce výstavou v češtině a angličtině, časem pak dvoudílný vědecký katalog.

Sláva barokní Čechie v expozici kombinuje sochy, obrazy, nábytek, ale i předměty, jež tehdy lidé užívali.

Sláva barokní Čechie v expozici kombinuje sochy, obrazy, nábytek, ale i předměty, jež tehdy lidé užívali.

Sláva barokní Čechie v expozici kombinuje sochy, obrazy, nábytek, ale i předměty, jež tehdy lidé užívali.

Sláva barokní Čechie v expozici kombinuje sochy, obrazy, nábytek, ale i předměty, jež tehdy lidé užívali.

Sláva barokní Čechie v expozici kombinuje sochy, obrazy, nábytek, ale i předměty, jež tehdy lidé užívali.

Sláva barokní Čechie v expozici kombinuje sochy, obrazy, nábytek, ale i předměty, jež tehdy lidé užívali.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Najdete na iDNES.cz