Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Barevná zastavení s Věrou Janouškovou

  22:54aktualizováno  22:54
Galerie moderního umění v Hradci Králové představuje zajímavou expozici sochařky Věry Janouškové, mapující její tvorbu od roku 1989 do současnosti.

Věra Janoušková - Pařížské hlavy (1992) | foto: archiv

Tento časový úsek vybral hlavní kurátor výstavy Tomáš Rybička se záměrem odhalit možné proměny v autorčině díle v době polistopadových změn.

Věra Janoušková vytvářela od konce padesátých let realistické sochy, které v následujícím desetiletí definitivně ustoupily figurativně pojatému objektu. Na počátku šedesátých let vstoupila do skupiny UB 12 a svou tvorbu otevřela materiálovým experimentům. Paralelně vznikaly smalty, železa, osinkocementy a papírové koláže. Inspirační notu hledala v díle Jeana Dubuffeta, Pabla Picassa nebo Alberta Giacomettiho.

Výstava se otevírá v přízemí galerie do několika místností právě kolážemi tvořícími podstatnou část instalace. Jejich barevná poezie zde harmonicky koexistuje se smaltovanými sochami Neplatné značky z roku 1991, Plotny, které dovařily z roku 1997 nebo Bílým křížem vytvořeným v letech 20022003, konstruovaným do plochých a geometrických forem.

Figurativní náměty v podobě hlav a postav jsou základním tématem koláží Věry Janouškové již od sedmdesátých let, avšak v posledních letech se proměňují v symbolický motiv anděla. Tyto práce se zde objevují v nesčetných monochromních i barevných kompozicích s typickou obrysovou linií. Andělé měli v tvorbě Věry Janouškové vždy své zvláštní místo, provázeli ji celým uměleckým životem.

V současné době sestavuje sochařka podle svých slov tyto „Boží bytosti“ v série papírových koláží do jednotných celků. Hradecká expozice prezentuje například soubor 24 Andělů z roku 2006 nebo Andílky, kteří vznikli těsně před koncem roku 2007.

Koncepce výstavy harmonicky kombinuje materiálové a tematické variace díla Věry Janouškové. Zároveň přináší jedinečný pohled na její nejnovější tvorbu s vědomím, že nepodléhá stagnaci, ale nadále se vyvíjí novými směry. Na tuto výstavu naváže 6. května výběr z celého díla Věry Janouškové pod názvem Rozmanitá zastavení v Regionálním muzeu a galerii v Jičíně, a to v rámci společného projektu obou galerií.

VĚRA JANOUŠKOVÁ - Barevná zastavení
Galerie moderního umění v Hradci Králové, hlavní kurátor Tomáš Rybička. Výstava trvá do 23. března, vstupné 15, snížené 5 korun.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz