Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baletní Drahoušci se ocitnou u filmu

  22:47aktualizováno  22:47
B r n o - Tři balety v jediném večeru uvede dnes večer brněnský baletní soubor. Trojici premiér - Polovecké tance, Dafnis a Chloe, Drahoušci - pojí návrat k odkazu jednoho z nejslavnějších světových souborů, Ruskému baletu Sergeje Ďagileva. V Janáčkově divadle uvedl brněnský balet podobně komponovaný program z repertoáru legendárních Les Ballets Russes naposled před šesti lety. Tehdy diváci viděli tituly Sylfidy, Šeherezáda a Gaité Parisienne.

"Vybrali jsme jako tehdy jeden klasický balet, dále lyrickodramatický příběh a třetí kus bude českou premiérou," řekl k premiérovému programu šéf brněnského baletu Zdeněk Prokeš. První číslo - Polovecké tance z opery Kníže Igor od Alexandra Borodina - uvidí diváci v původní choreografii Michaila Fokina. S brněnským souborem je nastudoval choreograf Jiří Kyselák.

Námět k choreografické symfonii Dafnis a Chloe, parafrázující antickou látku o mladé pastýřské dvojici, zadal Maurici Ravelovi Sergej Ďagilev v roce 1909. Balet byl poprvé uveden o tři roky později. "Průtahy zavinily rozdílné představy tvůrců o budoucí podobě díla. Světová premiéra se ale uskutečnila s kladným ohlasem," říká Prokeš.

Brněnské provedení baletu Dafnis a Chloe bude vůbec první repertoárovou choreografií Jiřího Horáka. Sólista a pedagog zdejšího baletního sboru je podepsaný také pod úpravou libreta a choreografií.

Českou premiéru zažije baletní suita Francise Poulence Les Biches - Drahoušci. "Při premiéře v roce 1924 šlo o zcela abstraktní balet bez obsahu. Na scéně účinkovalo šestnáct dívek a tři mladíci, kteří se setkávali v různých pas de deux, pas de trois a ansámblech k milostným hrám a koketeriím, na svou dobu odvážným," uvedl Prokeš.

Šéf brněnského baletu k prvnímu českému nastudování Drahoušků vytvořil choreografii. Prokeš je také autorem libreta, jehož děj zasadil do filmového ateliéru dvacátých let minulého století. Lehce galantní příběh filmových hvězd i dívek, které štěstí u filmu teprve hledají, sází na odlehčené téma a kvalitní hudbu s komickými prvky. Režisér a choreograf dal vystupujícím postavám jména, která parafrázují slavné filmové legendy. Vedle sboru s příznačným názvem Pěnčíkovy girls se v sólistických úlohách objeví například Bedřich Feliňa, Žofie Rolenová, Klaudie Biskupová, Marcel Nastrojený, Richard Gerec či Ludvík Fines.

Scéna z nového baletu Dafnis a Chloe

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz