Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balet se inspiroval The Doors

  4:15aktualizováno  4:15
Ostrava - Baletní soubor Národního divadla moravskoslezského připravil na sobotu a neděli premiéru dvou choreografií - The Doors a Pole orná, válečná a zorná. Soubor nastudoval balet Pole orná, válečná a zorná pod vedením hostujícího Davida Slobašpyckého. "Nejde o pole orná a válečná, ale o to, co je mezi tím. Říkám, že styl, ve kterém pracuji, je kratochvilný," uvedl choreograf. Ke spolupráci se souborem ho přizval šéf ostravského baletu Igor Vejsada.

"Slobašpyckyj působí již čtrnáctou sezonu v Rakousku. Oslovil jsem ho z toho důvodu, aby přinesl novum divákům, ale i tanečníkům," vysvětlil. Slobašpyckyj, angažovaný do konce této sezony ve Vídeňské státní opeře, zakladatel Pražského festivalového baletu, s nímž vystoupil i v USA, spolupracuje s ostravským baletem poprvé.

Členové baletu zatančí jednotlivá čísla na hudbu autorů renesance a pozdního středověku, výpravu připravil hostující Pavel Knoll. Šéf ostravského baletního souboru Vejsada choreografií The Doors navrací ostravskému divadlu opět téma slavných světových kapel, které už ukázal v baletu The Beatles.

"Nemělo by to být jen pohybové ztvárnění písniček skupiny The Doors. Popularita této kapely závisela na osobnosti Jima Morrisona. Tance vedeme přes symbolickou dramatickou linku spojenou s osudy tohoto hudebníka," prozradil Vejsada, který si k režijní spolupráci přizval hostujícího Petera Gábora, s nímž už spolupracoval mimo jiné na jeho ostravské činoherní inscenaci Balada pro banditu.

"Snažím se ohlídat vývoj figur, budovat síť vztahů a konfliktů," uvedl hostující režisér o choreografii, v níž jako tanečníci vystoupí také členové činoherního a operetního souboru. Autory námětu, scénáře a výběru hudby jsou Alice Taussiková a Marcel Nevín, výtvarnice scény a kostýmu Marta Roszkopfová jako host.

V choreografiích zatančí Klára Dlouhá, Irina Nazarenko, Veronika Vali, Radka Slatinská, Jan Kolda, Jana Kopecká, Petra Kováčová, Marek Holý j.h., Jana Zelenková, Rodion Zelenkov, Richard Kročil, Slavomir Chmiel, Dana Muntágová, Marcel Školout j.h., Karin Ulrichová, Svatopluk Vavruša, Tamara Černá, Naďa Kavrčáková, Roman Važík a další. Premiéra baletu bude v sobotu v 19 hodin v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz