RECENZE: Předvánoční thriller. Švehlík je pilot, který létal s královnou

  6:51aktualizováno  6:51
Skutečný příběh stojící za Baladou o pilotovi, jejíž premiéru vysílala ČT v neděli, je ještě silnější než jeho zpracování. O to silnější, že se týká rodiny, do níž se autor předlohy Jiří Stránský přiženil.

Záběr z filmu Balada o pilotovi | foto: Zuzana Páchová

Jedním z tisíců našich pilotů, kteří za druhé světové války bojovali v britském Královském letectvu a pak je komunisté pronásledovali, byl i jistý Karel Balík, ve filmu přejmenovaný na Emila Malíka. Když si Stránský bral jeho dceru, letec už nežil a rodina o jeho osudu neměla jediný doklad.

Spisovatel se dopátral podrobností teprve po letech; stačil je ještě odvyprávět své manželce, která krátce poté zemřela. Knihu vydal Stránský v roce 2013 a nyní se s režisérem snímku Jánem Sebechlebským podílel i na scénáři. Snažili se prý vyvarovat vysvětlivek podle filmařské zásady „kdo vysvětluje, lže“.

Komorní stavbu rámuje drama ve vzduchu, odkud se vyprávění vrací zpět na zem, k návratu pilotů do vlasti, kdy pilotova manželka musí krotit očekávání potomků i vlastní rozporné pocity. Mužův útěk do Anglie jí totiž vynesl roky v lágru, kde navíc vyslechla od spoluvězeňkyň nečekané intimity o otci svých dětí, jichž se musela ujmout její sestra.

Fotogalerie

Souběžně s dobovou politikou se tak odehrává vztahový souboj. David Švehlík v titulní roli je ztělesněním přitažlivého hrdiny na významném postu: létal s Churchillem i nizozemskou královnou Vilemínou, která mu nyní nabízí práci, přivezl domů Jana Masaryka – ale také vezl Beneše do Moskvy za Stalinem, čímž se stal zajímavým pro sovětskou státní bezpečnost. A zatímco se ruské komunistické agenty i jejich místní poskoky snaží setřást, jeho žena v podání Lucie Žáčkové vyostřuje vzájemné odcizení, leckdy gesty skoro nepochopitelnými.

Nutno přiznat, že uniformy hercům vyloženě sluší, od Švehlíka po Jiřího Dvořáka zosobňují naprosto přirozenou elitu národa.

Nenásilnou samozřejmostí dýchají také domácí obrazy, počínaje volbou navrátilce mezi sexem a svíčkovou a konče dětskými hrátkami se zbraněmi v náladě bezmála svěrákovské. Tichou výbušnost pak přidávají jenom zdánlivě vedlejší ženské postavy Petry Špalkové či Heleny Dvořákové.

Balada o pilotovi

Česko, 2018, 101 min

Režie: Ján Sebechlebský

Předloha: Jiří Stránský (kniha)

Scénář: ,

Hrají: David Švehlík, Lucie Žáčková, Petra Špalková, Jiří Dvořák, Vladimír Javorský, Petr Stach, Daniel Krejčík, Milan Aulický, Antonie Formanová, Sebastian Pöthe, Helena Dvořáková, Robert Hájek

Hodnocení­: 60 %

Naopak slabší jsou aktéři zla z opačné strany barikády, figury načrtnuté podle šablony včetně nápadně „nenápadného“ sledování. Režijně Balada o pilotovi připomíná neprovázaný sled výjevů bez osobitějšího rukopisu, nedýchá z ní takové souznění jako ze Stránského prací s Hynkem Bočanem. Až s přituhující náladou předvánočního thrilleru a s letadly nabere napětí obrátky. Škoda, že si třeba dobový Junkers Ju-52 nezahrál více, přesto i úsporná akce spolu s vědomím otrlého zločinu zařídí účinné finále.

„Při každé repríze seriálu Zdivočelá země komunisti protestují, a to se mi líbí,“ říkává Stránský. Může si být jist, že ctitele minulého režimu nepotěší ani Baladou o pilotovi.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Dívka s pistolí odstřelila hnutí MeToo smíchem

Monica Vitti v komedii Dívka s pistolí

Hnutí MeToo právě slavilo první výročí, italská herečka Monica Vitti 87. narozeniny a její slavná komedie Dívka s...

Další z rubriky

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

Stotisícový Freddie Mercury porazil v kinech i vánoční Poledňákovou

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Příběh Freddieho Mercuryho a kapely Queen nazvaný Bohemian Rhapsody vyhrál i druhý víkend v našich kinech. Přišlo na...

RECENZE: Gestapák je Deppova satisfakce, Fantastických zvířat ale ubývá

Záběr z filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Méně zvířat a humoru, zato více postav i plamenů a místo bitvy, jež se odkládá na příště, nanicovatá zápletka o hledání...

Najdete na iDNES.cz