Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Báječná show spěje do finále

  13:42aktualizováno  13:42
Ostrava - Mouchu tančící s laserovým mečem na čumáku vola, ale i klasické figurky hbitého zajíce, ukecaného kačera nebo zlých vlků nabídne již koncem roku nový celovečerní český animovaný snímek Báječná show, který právě dokončuje ostravské QQ studio. "V současné době zpracováváme texty, dolaďujeme záběry. Boris Urbánek má hotový soundtrack, který by se měl spolu s filmem objevit na trhu již na podzim," vysvětluje šéf projektu Vladimír Mráz.

Snímek, který měl původně vzniknout do roka a do dne, se daří dokončit po dvou letech usilovné práce. Tvůrci z QQ studia v něm využívají kombinaci různých technik, od klasické kreslené, až po prostorovou počítačovou grafiku 3D.

"Bylo to náročné, protože mnohdy jsme museli například i jeden záběr natočit až ve třech výtvarných verzích." K usnadnění společné vize příběhu o velkolepé oslavě v říši zvířátek využili tvůrci komiksových postupů. "Animační přípravu a výtvarné návrhy Josefa Quise jsme sloučili do komixu, který byl hotov ještě před technickým zpracováním jednotlivých záběrů. Animátoři měli usnadněnou práci, protože již věděli, z čeho mají přibližně vycházet," vysvětluje Mráz.

Scény k jednotlivým epizodám, které vycházejí z La Fontainových Bajek, musely být dopředu technicky dopodrobna promyšleny: "Například v epizodě Myšák a hraboš má každá rekvizita své místo a přesně vymezený prostor. Museli jsme detailně vědět, že myš bude utíkat tudy tudy, nemohlo se stát, že by nám v příběhu najednou chyběla třeba židle."

Příběh Báječné show, v níž se divák může setkat se zašifrovanými postmoderními odkazy i na Hvězdné války či jiné americké velkofilmy, vytvoří několik epizod, každá bude jinak laděna a odlišně zpracována. "Důležité je pro nás zejména prostorové ztvárnění epizod. V jedné například hodně pracujeme se stínem, protože chceme dosáhnout tajuplného až hororového vyznění."

Většina filmu však bude vytvořena s pomocí animační techniky využívající plastelínu, která je pro QQ studio tak chrakteristická. Figurek se ve snímku objeví více jak pět desítek. "Udržet charakter animované postavy od začátku až do konce, aby měla jednotný charakter a zároveň aby pobavila diváka je hodně náročné," dodává Vladimír Mráz.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz